• |
ide | kryesore

Bajrami tërheq vëmendjen e Serie A: shqiptari gjithnjë e më shumë lider i Empolit

-Instant, Sport

Në një Empoli plot luhatje, i aftë të godasë në Allianz Stadium dhe më pas të bjerë nën sulmet e Venecias, po vihet në evidencë, javë pas jave, Nedim Bajrami, lojtari më i ri i përfaqësueses së Shqipërisë. Mesfushori sulmues tashmë ka shënuar një gol dhe ka dhënë një asist në vetëm tre ndeshje, duke konfirmuar se ai është epiqendra ofensive e ekipit empolez.


I lindur në Zyrih, por me kombësi shqiptare, Bajrami sigurisht që nuk ka ndjerë frikë nga kapërcimi në kategori, përkundrazi ai vazhdoi të bënte atë që kishte disa sezone më parë në Serie B. Ai i sapofilluar është kampionati i tretë me Empolin për mesfushorin sulmues, i datëlindjes 1999, një lojtar i aftë të luajë në çdo rol në mesfushë edhe pse pozicioni natyror është ai që mban aktualisht, përkatësisht mesfushori sulmues pas shpinës së dy sulmuesve. Në dy sezonet e para ai shënoi gjithsej dymbëdhjetë gola dhe katërmbëdhjetë asist në të gjitha garat.


Në Serie A ai tashmë ka shënuar një gol, të padobishëm për rezultatin kundër Venezias, dhe ka regjistruar edhe një asist, në ndeshjen debutuese kundër Lazios, duke shërbyer për shokun e skuadrës Bandinelli. Ndeshja me lagunarët tregoi se ai gjithashtu mund të marrë rolin e lojtarit që godet penalltitë, edhe pse Mancuso mbetet gjuajtësi i caktuar ende. Një fillim i mbarë i sezonit, pra, për Bajramin mbi të cilin janë vendosur shpresat e Empolit për shpëtim. Pavarësisht ardhjes së lojtarëve të rëndësishëm të kalibrit Pinamonti dhe Cutrone, shqiptari mbetet lideri i të kaltërve: ai që mund të shpikë, në çdo moment, veprimin vendimtar për toskanët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu