• |
ide | kryesore

Meghan dhe Harry emërohen ‘ikona’ në listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë

-Instant, Paparazzi, Slider

Këtë vit Princi Harry dhe Meghan, Dukesha e Sussex morën pjesë në një intervistë novatore me Oprah Winfrey dhe mirëpritën fëmijën e tyre të dytë, ndërkohë që skandale janë rrotulluar rreth familjes mbretërore që ata lanë pas.


Tani, ata mund të shtojnë një moment tjetër të rëndësishëm në ditarin e tyre të vitit 2021 pasi Time i ka quajtur ato “ikona” në listën vjetore të 100 njerëzve më me ndikim në botë. Çifti shfaqet në një nga kopertinat e shumta të numrit 100 të Time, ndërsa të tjerët që zbukurojnë faqen e parë të revistës përfshijnë Simone Biles, Billie Eilish dhe Ngozi Okonjo-Iweala-gruaja e parë afrikane që drejtoi Organizatën Botërore të Tregtisë.


Në këtë çështje, José Andrés, një kuzhinier i cili themeloi një organizatë jofitimprurëse që siguron ushqim për ata në nevojë pas fatkeqësive natyrore, i përshkroi Harry dhe Meghan si “dhembshur për njerëzit që nuk i njohin” dhe tha se ata ” vrapojnë drejt luftës. ”

Andrés vlerësoi çiftin për mënyrën se si “ndërmarrin rreziqe për të ndihmuar komunitetet në nevojë”, duke “ofruar mbështetje të shëndetit mendor për gratë dhe vajzat me ngjyrë në SHBA, dhe duke ushqyer ata që preken nga fatkeqësitë natyrore në Indi dhe Karaibe.”

Përveç çiftit mbretëror, figura të tjera që bënë listën e këtij viti të Time përfshijnë yllin e tenisit Naomi Osaka e cila gjithashtu ndezi një bisedë thelbësore rreth shëndetit mendor këtë vit kur u tërhoq nga French Open, aktivisti opozitar rus Alexei Navalny, Britney Spears dhe Apple CEO Tim Cook.

Si zakonisht, lista përfshin gjithashtu udhëheqës në të gjithë globin të cilët kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në nëntë muajt e fundit – nga Presidenti amerikan Joe Biden dhe lideri kinez Xi Jinping e deri te kryeministrja indiane Narenda Modi dhe Abdul Ghani Baradar, nënkryetari i lartë i talebanët në Afganistan.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu