• |
ide | kryesore

Papa Françesku thotë se peshkopët duhet të jenë pastorë, jo politikanë në debatin e ‘nxehtë’ mbi abortin në Amerikë

-Instant, F1, Paparazzi

Këtë të mërkurë Papa Françesku tha se peshkopët që debatojnë nëse do të mohojnë unionin me figurat publike që mbështesin të drejtat e abortit, siç është Presidenti Joe Biden, duhet të marrin vendimet e tyre nga një këndvështrim “pastoral” dhe jo politik.


“Problemi nuk është teologjik, është pastoral,” u tha Francis gazetarëve ndërsa udhëtonte nga Sllovakia në Romë të Mërkurën. “Si merremi ne me peshkopët me këtë parim. Ne duhet të jemi pastorë, gjithashtu edhe me ata që janë të përjashtuar. Ashtu si Perëndia me pasion dhe butësi. Bibla e thotë këtë.”


Komentet e tij vijnë në mes të një debati të nxehtë brenda Kishës Katolike të SHBA mbi unionin e politikanëve katolikë që mbështesin të drejtat e abortit, përfshirë Presidentin e dytë katolik të kombit. Biden i ishte mohuar sakramenti në prag të zgjedhjeve dhe çështja tërhoqi vëmendje të re në qershor kur Konferenca e Peshkopëve Katolikë të Shteteve të Bashkuara vazhdoi me një plan që mund të mohonte unionin me figura të tilla publike, duke krijuar një qortim të mundshëm publik të president.

Me një votë 168 kundër 55, dhe gjashtë abstenime, peshkopët kishin shkuar përpara me planet për një raport mbi kuptimin e Eukaristisë në kishë. Votimi është pjesë e një procesi më të gjatë dhe Vatikani do të duhej të miratonte çdo veprim në emër të peshkopëve.

Catholics for Choice, një grup liberal katolik që mbron të drejtat e abortit, tha në atë kohë se ishte “shumë i trishtuar” nga votimi dhe dënoi përdorimin e Eukaristisë “si një armë ndëshkimi”.

“Në një vend dhe kishë tashmë të mbushur me tensione dhe përçarje, sot peshkopët zgjodhën të ishin partiakë në vend të pastorëve, mizorë dhe jo të ngjashëm me Krishtin,” tha grupi. “Ata kanë zgjedhur të mos i binden urdhrit të Jezusit për të” ushqyer njëri -tjetrin “, por katolikët e përditshëm amerikanë, 67 përqind e të cilëve kundërshtojnë ndalimin e Kungimit dhe Sakramenteve të tjera nga mbështetësit e të drejtave të abortit do të vazhdojnë të dinë më mirë dhe të bëjnë më mirë.”

Një avokat i të drejtave të abortit dhe presidenti i parë katolik i SHBA në gati 60 vjet, Biden tregon një përkushtim ndaj shërbimeve të rregullta fetare që nuk shiheshin nga presidentët e fundit, të cilët u deklaruan të krishterë, por ndiqnin me ndërprerje kishën ose adhuronin privatisht ndërsa ishin në detyrë.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu