• |
ide | kryesore

Teksa Instagram përballet me kritika, TikTok publikon burime për mbështetjen e përdoruesve

-Instant, Stil

TikTok po nxjerr burime të reja për të mbështetur mirëqenien e qindra miliona përdoruesve të tij, shumica e të cilëve janë adoleshentë dhe të rinj.


Burimet përfshijnë udhëzues brenda aplikacionit që trajtojnë tema të tilla si “shenja të luftës”, “hapa për të krijuar një lidhje” dhe këshilla në lidhje me ushqimin dhe shqetësimet e trupit, me qëllim drejt ndihmës ndaj njerëzve që merren me çështje të shëndetit mendor.


“Ne jemi krenarë që platforma jonë është bërë një vend ku njerëzit mund të ndajnë përvojat e tyre personale me mirëqenien mendore, të gjejnë komunitet dhe të mbështesin njëri-tjetrin, dhe ne e marrim shumë seriozisht përgjegjësinë tonë për ta mbajtur TikTok një hapësirë të sigurt për këto biseda të rëndësishme, “tha Tara Wadhwa, drejtoresha e politikës së TikTok në SHBA, në njoftimin e 14 shtatorit.

TikTok ka zhvilluar më tej ndërhyrjet e tij në motorët e kërkimit gjithashtu. Kërkoni fjalë ose fraza të tilla si “vetëvrasje” dhe do të takoheni me informacion për burimet mbështetëse lokale të cilat ofrojnë udhëzime në lidhje me opsionet e trajtimit. Nëse vendosni të shihni rezultatet e kërkimit, në përgjithësi do të shihni përmbajtje mbështetëse ose edukative për vetëvrasjen, sesa TikToks potencialisht të rrezikshëm.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu