• |
ide | kryesore

Video/ Marseille frenohet në Moskë, Betis përmbys Celtic: ja të gjitha rezultatet në Europa League

-Instant, Sport, Video

Marseille vuan në Moskë kundër Lokomotiv (me 10 lojtarë për gjysmë ore) dhe nuk e kalon plotësisht provimin e debutimit në Europa League: përfundon 1-1, me një penallti nga Under (59 ‘) dhe barazimin e Anjorin (89 ‘). Betis përmbys Celtic 4-3: goli i parakalimit shënohet nga Iglesias. Përfaqësim i mirë edhe për Bayer Leverkusen, që fiton 2-1 me përmbysje kundër Ferencvaros, dhe për West Ham, që kalon 2-0 në Zagreb kundër Dinamos me golat e Michail Antonio dhe Rice.


GRUPI E
Në grupin e Lazios, Marseille nuk është në gjendje të bëjë goditjen në RDZ të Moskës, pavarësisht një goli dhe një lojtari më shumë në gjysmë orën e fundit. Në pjesën e parë Lokomotiv bëhet shumë i rrezikshëm me Smolov, konkluzioni i të cilit goditi shtyllën me Pau Lopez të mundur. Në minutën e 59-të, megjithatë, Under u pengua në zonën ruse nga Tiknizyan (i cili gjithashtu u ndëshkua me të kuq); vetë turku e transformoi penalltinë që ai vetë siguroi. Sidoqoftë, Anjorin barazoi me një goditje fantastike në minutën e 90-të, që fiksoi rezultatin 1-1. Vendi i parë i grupit E është vetëm i Galatasaray.


GRUPI F
Starti i grupit F të Europa League është dominuar nga Crvena Zvezda, që mundi Sporting Braga 2-1 në Beograd. Goditje dhe përgjigje e menjëhershme midis dy skuadrave: vendasit kaluan në epërsi me Rodic në minutën e 75-të, por menjëherë u kapën pak më shumë se një minutë më vonë nga Galen. Penalltia e shënuar nga Katai në minutën e 85-të do të ishte vendimtare për t’i dhënë tri pikët e para serbëve. Në ndeshjen tjetër, përfundon 1-1 mes Midtjylland dhe Ludogorets: golit të avantazhit të Isaksen (3) iu përgjigjën miqtë me Despodov (32 ‘).

GRUPI G
Rikuperim i madh nga Betis në shtëpi kundër Celtic. Dy gola në disavantazh, skuadra e stërvitur nga Manuel Pellegrini përmbysi gjithçka për rezultatin 4-3: pas golit të Ajetit (15’) dhe penalltisë së Juranovic (26’), fillimisht Miranda përgjysmoi distancën, pastaj Juanmi barazoi pak para përfundimit të pjesës së parë. Iglesias shënoi golin e fitores në minutën e 51-të, para pokerit të Juanmi (dygolësh), duke i paraprirë golit të padobishëm të Ralston. Bayer Leverkusen gjithashtu bëri mirë, brenda mureve miqësore, kundër Ferencvaros: Mmaee zhbllokoi rezultatin në minutën e 8′ në favor të hungarezëve, por Palacios (37′), Wirtz (69 ‘) përfundojnë përmbysjen 2-1.

GRUPI H
West Ham fillon aventurën e tyre në Europa League në mënyrën më të mirë të mundshme: bindëse, në fakt, është 2-0 me të cilën ata heqin qafe Dinamo Zagreb. Një gol në cdo pjesë për Hammers mjaftuan për të kapërcyer pengesën: fillimisht Michail Antonio (22 ‘) pastaj Rice (51’) nënshkruan fitoren në transfertë. Sukses jashtë fushe edhe për Genk dhe në shtesë të plotë: Onuachu i jep mundësinë belgëve të mposhtin Rapid Vienna 1-0 në minutën e 92-të.

EUROPA LEAGUE – GROUP E
Galatasaray 1 – 0 Lazio
Lokomotiv Moscow 1 – 1 Marseille
EUROPA LEAGUE – GROUP F
FC Midtjylland 1 – 1 Ludogorets Razgrad
FK Crvena Zvezda 2 – 1 SC Braga
EUROPA LEAGUE – GROUP G
Bayer Leverkusen 2 – 1 Ferencvaros
Real Betis 4 – 3 Celtic
EUROPA LEAGUE – GROUP H
Dinamo Zagreb 0 – 2 West Ham United
Rapid Wien 0 – 1 Genk

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu