• |
ide | kryesore

Bregu: Rajonit i duhet një treg i përbashkët për të 6 vendet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në një intervistë për “Zërin e Amerikës” Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal Majlinda Bregu thotë se çdo ide që fuqizon bashkëpunimin rajonal, duhet mirëpritur. Komentet zonja Bregu i bëri në përgjigje të pyetjes mbi qëndrimin e organizmit që ajo drejton, rreth nismës së ashtuquajtur Ballkani i Hapur.


“Ne na takon të mbajmë një mundësi hapur për të mirëpritur dhe konsideruar ide të cilat janë prezente në rajon. Kjo nuk do të thotë që rajoni bëhet më i mirë dhe më konkurrues e arrin të tërheqë më shumë investime të huaja duke qenë vetëm tre vende. Ështe gjithmonë më mirë të jenë 6 vende. Synimi final, pavarësisht shpejtësisë dhe korsisë që zgjedhin vendet për të ecur, është që 6 ekonomitë e rajonit të jenë bashkë nën një ombrellë, që quhet tregu i përbashkët rajonal”, tha zonja Bregu.


Ballkani i Hapur, një iniciativë e kryeministrave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut si dhe presidentit të Serbisë, nuk ka gjetur mbështetjen e Kosovës, Bosnje Hercegovinës e Malit të Zi. Kryeministri i Kosovës ka thënë se kjo iniciatiavë ngjan më shumë si Ballkan i hapur për ndikimet nga Lindja, Ballkan i hapur për autokracinë, korrupsionin, e kriminelët e luftës që vazhdojnë siç ka thënë ai, të jenë jo vetëm të lirë në Serbi, por disa edhe në pushtet.

Zonja Bregu flet dhe rreth shqetësimeve të theksuara edhe së fundmi nga Shtetet e Bashkuara, për një zvarritje të procesit të integrimit në Evropë të vendeve të Ballkanit. Analistët thonë se vonesat mund të shtojnë hapësirat për një rritje të ndikimit të Kinës dhe Rusisë, duke i vënë ato në konkurrencë Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimin./ VOA

22 Comments

 1. Kjo vdiq qe ta shkepi i gjati,
  po si mbushet qe si mbushet mendja qe atij nuk i ngjit…

  Fiton ca pike me kembnguljen si do qofte

  1. o rrote kari, o idiot e ke votuar deri o kok kar, po pse jeni kaq te degjeneruar ia qifsha jeten, Ptuj rrace e poshter po skan faj kur iu thone shpellare se e paskeni meritu, deri dje na canit karin jo po Bregu gru e mire, jo po Bregu ministre e mire e Berishes e sot u be kurve, ptuj fare e keqe se e paskeni hak me nejt ne opozite e te rrini tu shfry vrer nga mjesi ne darke robqira te degjenerum.

 2. Kur e mori Sala ishte e virgjer😉ky gerdalla matuf i Surrelit i ka qejf kur ja shpojn te tjeret sidomos me shumic, pasi dhe bashkejetuesen qe ka ky esht buri i 5 😅🤣

 3. Çfarë arësimi ka kjo?

  Vetëm një ekonomist politik i aftë dhe i ndershëm mund të përgjigjet me kompetencë se është apo jo i dobishëm ky projekt.

  Por ne të tjerët të mjaftohemi me atë që është një propozim serb dhe pastaj kuptohet, sebët janë antishqiptarë konseguentë, jo si ne, mjafton të shikoni edvinin dhe këto sahanlëpirëset politike.

 4. Në asnjë rast nuk flitet për përfitime ekonomike të hapësirës shqiptare por për deklarata politike!!!!Si nuk mund të shkëputemi nga këto inisiativa ballkanike!!!Sa të jetë Serbia pjesë e këtyre inisiativave as Shqipëria dhe as Kosova nuk do kenë përfitime. E gjithë është propagandë neojugosllave e mbështetur nga antishqiptari Rama.Dhe kjo bretkosa si pjesë e kësaj propagande bën të njëjtën gjë.Antishqiptarizmin.

 5. O njerez , pse beheni me keq se komentuesit e Temes?

  Mos u beni banale se uje ne mullirin e Rames coni

  Kjo mund te jete e qelbur dhe me gjithe te keqijat, por vajza e vet cfare faji ka?

  Cfare jane keto ofenime kaq banale?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu