• |
ide | kryesore

Gjendja në spitalet e Kosovës/ 600 pacientë me COVID-19 të shtruar, 49 prej tyre në gjendje të rëndë

-Instant, Lajme, Të fundit

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim mjekësor nga COVID-19, janë 591 pacientë.


Prej tyre, 458 me oksigjeno-terapi dhe 49 në gjendje të rënduar shëndetësore në kujdes intensiv mjekësor.
Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:


Klinika Infektive, 87 pacientëKlinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 47 pacientë.

Klinika Infektive III ( Interno), 27 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 60 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19 dhe Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive 24 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 5 pacientë

Klinika e Pediatrisë, 1 pacient

Spitali i Prizrenit, 55 pacientë

Spitali i Gjakovës, 50 pacient

/GazetaExpress

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu