• |
ide | kryesore

Kush do ta udhëheqë Gjermaninë/ Garë e ashpër 1 javë nga zgjedhjet

-Instant, Arkiva, F1, Lajme, Planet, Të fundit

Fushata zgjedhore në Gjermani hyn në javën e fundit. Të gjitha partitë përpiqen të bëjnë për vete të pavendosurit, por në garën për postin e kancelarit në finish mbërrijnë vetëm dy politikanë.

Një javë para zgjedhjeve parlamentare në Gjermani, kandidati i Unionit CDU/CSU, Armin Laschet po tregohet i vendosur të dalë në krye të garës. “Këto janë zgjedhje me një rezultat shumë të ngushtë, kjo është një garë shumë e ngushtë”, – tha Laschet në kuadër të një takimi elektoral në Delbryk-Stainhorst të landit Renani-Veriore Vestfali, ku ai është kryeministër.


Kurse kandidati socialdemokrat, Olaf Scholz që në sondazhe kryeson premtoi më shumë apartamente të arsyeshme në çmim. Si kancelar ai do të kujdeset, që të çojë përpara projektin e 400.000 apartamenteve të reja dhe 100.000 prej tyre do të jenë banesa sociale, tha Scholz në një takim elektoral në sheshin Marien Marienplatz në Mynih. Së bashku me kandidaten për kancelare të të Gjelbërve, Annalena Baerbock, ata duan të dielën të zhvillojnë diskutimin e fundit televiziv të kandidatëve për kancelar.

Demokratët e qendrës sillen si duhet me njëri-tjetrin

Scholz, që banimin e ka kthyer në një temë të fushatës së tij premtoi se tek “aleanca për banimin”, do të bëjë pjesë edhe një moratorium, në të cilin do të vendoset që qiratë në pesë vitet e ardhshme të rriten në mënyrë të moderuar. “Edhe në plan afatgjatë ne duam të pengojmë, që qiratë të rriten me shpejtësi në një kohë të shkurtër”, tha Scholz.

Kurse kandidati konservator, Armin Laschet tregohet me mirëbesim, megjithë vlerat më të dobta në sondazhe. Në fjalimin e tij para 500 përkrahësve të CDU-së, ai tha se “tani kemi edhe 8 ditë kohë, dhe ne e ndjejmë të gjithë, diçka po ndryshon.” Në sondazhe ka shumë njerëz që nuk janë të përfaqësuar. “Por të dielën e ardhshme nuk do të klikohet, aty do të mbushet një fletëvotimi. Atëherë edhe ata që shpesh nuk pyeten do të japin votën e tyre.”

Në sondazhet e fundit, SPD qëndron me 25% para Unionit CDU/CSU. Kurse sipas ekspertëve të sondazheve, Annalena Baerbock e Të Gjelbërve ndodhet në vendin e tretë. Laschet është shprehur, se “demokratët e qendrës punojnë së bashku dhe sillen si duhet me njëri-tjetrin”. Baerbock, Scholz dhe ai nuk bëjnë një luftë personale zgjedhore, tha Laschet. /DW

3 Comments

  1. Po si mund te konsiderohen te gjelberit qe kishin frike te perdornin fjalen Gjermani ne titullin e manifestit te tyre demokrate te qendres? Parti kaq anti-kombetare kudo konsiderohen radikale.

    1. Epo ja qe nje pjese e mire e njerezve i mbeshtet, njoh plot njerez me tituj shkencore Dr. Prf. qe i mbeshtesin. Ketyre Gjermaneve ia kane shpla trute me kohe, jane idiota komplet, ka shku cmimi i energjise elektrike 2-3 fish me shtrenjte se ne France sepse gjoja po mbeshtesin energjite e rinovushme. Jane tu vu panele diellore pa fund, ne nje vend qe ka max 30% te diteve me diell.
      Njesoj sic i shplan Rama trute njerezve ne Shqiperi duke dale perdit ne ERTV e duke mashtru, edhe keta te njejten gje bejne por, jane me te sofistikuar, e nisin shplarjen qe ne kopesht.

  2. Hahaha, ne Gjermani nuk ka zgjedhje, ka mbi 20 vite qe udheheqin po te njejtej persona. Ia kane arrit qellimit, Gjermania tashme eshte shkaterruar, po tr dalesh ne rruhe sheh me shume te huaj se Gjerman. Me statistika zyrtare mbi 30% e shtetasve me pashaporte Gjermane jane te huaj, shto ketu dhe ato qe kan lind ne Gjermani i por nga familje emigrantesh…. Ne Gjermani nuk ka zgjedhje, nuk ka demokraci, Oligatkia dhe monopolet jane sheshit, cdo gje po shkon drejt degradimit, biles kohet e fundit po flasin edhe per te ulur pagen minimale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.