• |
ide | kryesore

Berisha i përgjigjet Yuri Kim për dosjen e “non grata”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në “Foltoren” e zhvendosur në Fier pasditen e së martës iu përgjigj edhe ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim pas deklaratës të bërë pak ditë më parë nga ajo në “Zëri i Amerikës”. Berisha tha se nuk i ka pranuar kushtet e ambasadores për t’u larguar nga Kuvendi, duke shtuar se mandati nuk është i tij, por i qytetarëve që e kanë votuar.


“A mund të jem unë dakord me reformën e Sorosit. Kurrën e kurrës. Ambasadorët rendin pas tij se është i gjithëfuqishëm. A mundemi të heshtim për interesat tona? Kurrën e kurrës. Ambasadorja ka deklaruar para disa ditësh në radion e Zërit të Amerikës se habitet se si njerëzit bëjnë të paditurin. Zonja ambasadore i ke thënë Lulzim Bashës se Berisha e di që kemi dosje por ai nuk i beson ato dosje.


Nga e di që ka dosje. DASH ka deklaruar se sekretari i shtetit ka marrë vendimin bazuar në raporte të organizatave dhe mediave, raporte të qeverisë Edi Rama. Ato janë të tëra shpifje. Edi Rama ka çuar me dhjetëra vendime të qeverisë. Të gjitha i ka kthyer prokuroria e tyre si pa asnjë bazë. Më ka thënë se dorëzove mandatin do të dënojmë fëmijët. Do dënojnë PD-në. Do dënojnë Shqipërinë.

Të gjitha t’i marrin mandatin nuk e dorëzoj. Nuk është i imi, është i qytetarëve shqiptarë. Edhe në Tiranë edhe këtu edhe kudo unë do kërkoj falje. Me qindra mijëra prej jush keni mbështetur Bashën prej mbështetjes që i ka dhënë Sali Berisha.

Kjo është e vërtetë e pamohueshme. Por ka një të vërtetë. Çdo gjë që keni menduar ju për të, Lul Bashës ia ka thënë pa nxjerrë autorin. I kanë thënë në 2017 zotëri jep dorëheqjen. I kam thënë me këto që ke bërë ti nuk ngrihesh më. Sepse ti bërë kauzë me Edi Ramën dhe nxore Ilir Metën në opozitën. Ne dolëm shtojcë e Edi Ramës. Erdhët këtu te ju. Kam ndjekur mitingun, kam thënë ne do fitojmë zgjedhjet. Në krye të javës i thotë Edi Rama”, – tha Berisha.


6 Comments

  1. Malokut i rrofsh bolet per pasterti e per zgjuarsi o pleh. Ngaqe skeni prova o ju qifsha grate rrini beni gam gam se te kishit ju te hidhni celesat ne det me kete drejtesine e re me ish prokuror enverista qe kane denu robt pse kane thyer bustij e Stalinit. Te qifsha baxhellen o patronazhist!

  1. O Sale mos na bej si i ndershem. Edhe ata we te mbrojn me tifozllik, nuk e thon dot se je qelibar. Jo per gje Po vilat flasin vet. Nuk e mund dot usa me levizje haxhi qamiliste

   1. SAla vërtet nuk është qelibar, ka shumë të mira, por ka edhe gabime e probleme, por mbetet nj burrë shteti që në rradhë të parë vendos interesat kombëtare.

    Nuk po lufton kundë USA, por po mbron dinjitetin e vet, të PD që ka krijuar, por edhe tëndin.

 1. Ngruhuni dhe Shporrini keto kurvat Amerikane.Lidhuni me Kinen sic po bejne re gjitha vendet e ishkolonizuara nga perendimj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.