• |
ide | kryesore

“Sfida për ne është thatësira, jo lufta”, tokat në Afganistan vuajnë mungesën e ujit

-Instant, Lajme, Planet

Lufta në Afganistan mund të ketë përfunduar, por fermerët në luginën Arghandab të Kandahar përballen me një armik të ri: thatësirën.


Mezi ka rënë shi për dy vjet, një thatësirë aq e fortë saqë disa fermerë po pyesin se sa më gjatë mund të jetojnë nga toka.
Mohammed Rahim, 30 vjeç, u rrit duke punuar në një fermë së bashku me babanë dhe gjyshin e tij në rrethin Arghandab të provincës jugore të Afganistanit. E famshme për frutat dhe perimet e saj, zona njihet si “shporta e bukës” e Kandahar.


Ashtu si shumica në luginë, familja e Rahimit mbështetet vetëm në bujqësi. “Luftimet sapo janë ndalur. Paqja është kthyer, “thotë Rahim. “Por tani ne përballemi me një luftë tjetër: thatësirën.

“Tani duhet të gërmojmë thellë për të pompuar ujin nga toka. Kanë kaluar dy vjet, ka pasur pak shi dhe ne kemi një thatësirë këtu. Unë nuk e di nëse gjeneratat tona të ardhshme mund të mbështeten në bujqësi siç bënin paraardhësit tanë. ”

 

Pir Mohammed, 60 vjeç, ka qenë fermer për më shumë se katër dekada. “Jo shumë kohë më parë, kishte kanale uji që derdheshin në fermë dhe ne po siguronim ujin e mbetur për fermerët e tjerë,” thotë Mohammed. “Më parë, uji po vinte pas nesh, duke rrjedhur kudo – por tani ne po vrapojmë pas ujit.”

Uji dikur dilte falas nga lumi, por tani kostoja ditore e naftës për pompën e ujit është të paktën 2,500 afgane (21 £).

“Ne nuk bëjmë ndonjë fitim. Ne jemi në humbje, përkundrazi. Në vend të kësaj, ne po përdorim kursimet tona. Por ne nuk kemi asnjë mundësi tjetër pasi e bëjmë atë për mbijetesë, “thotë Mohammed. “Sidoqoftë, mungesa e ujit ka ndikuar edhe në cilësinë e të lashtave.”
Rreth 70% e afganëve jetojnë në zonat rurale dhe janë veçanërisht të prekshëm nga ndikimet e thatësirës.
Javën e kaluar, Rein Paulsen, drejtor i Zyrës së Emergjencave dhe Qëndrueshmërisë së Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë, tha se thatësira e rëndë po prekte 7.3 milion njerëz në 25 nga 34 provincat e vendit.

Ai paralajmëroi: “Nëse bujqësia bie më tej, do të nxisë kequshqyerjen, do të rrisë shpërnguljen dhe do të përkeqësojë situatën humanitare.”
Arghandab ka qenë një destinacion i preferuar për bujqësinë për shkak të bollëkut të ujit dhe tokave pjellore.

1 Comment

  1. RRUGA E DREJT ESHTE RRUG ZGJILLJE PA PROBLEME ME BURIME DOBISH KURSE E PA VERTETA ESHTE RRUG PROBLEMESH PA ZGJILLJE,KETO JAN DY TE NDRYSHME,,POR NJERZVE JU MBETET TE PRANOJNE TE VERTETEN SI ,NATYRALITET DHE DOMOSDOSHMERI PER TE GJITH,KJO ESHTE URTESIJA ZGJILLJES

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu