• |
ide | kryesore

Yuri Kim shigjeton Berishën: SHBA e palëkundur kundër korrupsionit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim ka shigjetuar sërish ish-kryeministrin Sali Berisha. Ky i fundit e sulmoi direkt të dërguarën e Uashingtonit kur tha se ajo kishte shtrembëruar deklaratat e tij në një intervistë në VOA.


Berisha tha se nuk kishte thënë që “nuk e dinte për dosjen “non grata”, por se “brenda saj kishte vetëm gënjeshtra të sajuara nga qeveria e Ramës”.


Në krahun tjetër, ambasadorja Kim shkroi në Twitter se SHBA mbetet e palëkundur për luftën kundër korrupsionit në Shqipëri.

“Shkëlqyeshëm në Uashington për të koordinuar hapat e ardhshëm në marrëdhëniet SHBA – Shqipëri.

Është shumë e qartë se ne jemi seriozë në lidhje me korrupsionin – përfshirë nenin 7031 (c) për emërtimet – ndërsa mbështesim një Shqipëri që është më demokratike, më e fortë dhe më e begatë.

SHBA ka qenë me Shqipërinë në 30 vitet e fundit, dhe do të jetë me ju dhe për 30 vitet e ardhshme dhe më tej” – shkroi Kim. 

Ajo ka cituar pikërisht nenin 7031 në bazë të të cilit u shpall non grata ish-kryeministri Sali Berisha. ©Lapsi.al

21 Comments

  1. Le të shpresoje se ket her e keni serjozishte dhe do na hiqni nga kurrizi keta hajduta keta Turqe Otomane Talibane komunista të flliqure poshte Sali Berisha ilir hajduti Lulzim Basha fatose Nano Edi Rama .. dhe e gjith familja kriminel e Sali vrasit 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇺🇲🇺🇲🇺🇲

  2. SHBA ta luftojne qe cke me te korrupsionin….ne Amerike, ku dhe ka juridiksion ligji penal dhe procedural penal amerikan. Nuk luftohet neper bote me presione a kercenime ndaj opozitave. Jo vetem e turpshme por e rrezikshme. Le te shpresojme qe do ti vene gisht kokes burokratet pas zonjes Kim, e te mos u kthehet ne bumerang.

  3. “Thesin aga, aga harruat thesin”, therret me te madhe, kjo verdhacukja. Thesin, me miliona €, $, te vjedhura, me; korrupsin, ppp, koncesione, droge, taksat e miletit, krim e turlifarsoj poshtersie, qe ANTINJERIU, bastardi, ne pushtet, i jep kesaj lekurverdhes koreane, qe ne njeren dore shtrengon thesin e korrupsionit, ne doren tjeter mban megafonin, ku bertet kunder korrupsionit, o tempora o mores!

 1. Kimetja nuk di gje per te korruptuarit qe permend ti ore zoteri me lart se nuk flet Elisa Spirokali per keta me ate! Madje tani duhet te bejme nje New Entry ne librin e te korruptuarve, dashnoren e Zamir Manes .. Feride Grifsha mbasi i sherdheu dhjetra milionat e eurove ne AZHBR u gradua ministre! E ta lumsha moj demokraci, u shtua bereqeti per Manen ..

 2. Fakti qe kjo pergjigjet per cdo deklarate te Berishes, apo qe i mbivedoset ne oraret e aktiviteteve, tregon qe e shqeteson levizja e tij. Ne fakt ajo qe synon te tregoje Berisha me levizjen e tij eshte qe ka pushtet sepse amerikanet si te gjithe te tjeret respektojne pushtetin dhe ndikimin ne popull. E kane treguar kete me mijera here qe nga Mubaraku e Gadafi e deri tani ne fund me Talebanet ku e thane cope fare. Sigurisht ato do vazhdojne ta sulmojne per ta asgjesuar, por nese Berisha ndryshe nga Bashe breke-uluri reziston dhe ka sukses, gjasat jane qe te shkojne tek komprimisi. Mos harrojme qe Berisha eshte nder te vetmit ndoshta ne historine e ketij programi per te cilin ka pasur reagime nga Kongresi dhe figurat qendrore te opozites ne SHBA. Nuk eshte ceshtje e lehte, apo njesoj si Tom Doshi e Vangjush Dako sic duan te na e bejne disa.

  1. Në qoftë se ka demokraci amerikane (që unë nuk besoj) është siç thoni ju. Por demokracia ësht vetëm për amerikanët (nga halli).

 3. “Thesin aga, aga harruat thesin”, therret me te madhe, kjo verdhacukja.
  Thesin, me miliona €, $, te vjedhura, me; korrupsin, ppp, koncesione, droge, taksat e miletit, krim e turlifarsoj poshtersie, qe ANTINJERIU, bastardi, ne pushtet, i jep kesaj lekurverdhes koreane, qe ne njeren dore shtrengon thesin e korrupsionit, ne doren tjeter mban megafonin, ku bertet kunder korrupsionit, o tempora o mores!

 4. Kimete ca qendrimi ka shb per pikturashites lavatruce si klyshi bideni dhe klyshi kristaqit? Drogaxhi te dy meqe ra fjala…

 5. Qeni qe leh nuk te han, thote nje shprehje e ketij populli. Kimi leh dhe vetem leh qe ta degjojne bosat ne Uashington qe po punon fort dhe ta komandojne ne ndonje post me interesant. Kaq. Kimi ka borxhe si te gjithe amerikanet per te paguar qe nga shkolla e makina e deri tek shtepia. Ham ham hammmm…

 6. Ujku ujku thotë ambasadorja por hijenat Rama e kompany bëjnë namin!!!!Dakort do luftosh korrupsionin por kur me kë dhe kundër kujt?Kundër Berishës???Apo kundër qeverisë socialiste?Apo këta si prek se i keni shokë idealesh socialiste!!!!!!

 7. Kjo u duk qarte ne afganistan,amerikanet mbeshteten presidentin Ghani ne dy mandate ku korrupsioni qeveritar arriti kulmin dhe ne fund ,ja dorezuan pushtetin talebanve.
  Ku ishte lufta amerikane kunder korrupsionit,ku ishte artikulli 7031 per qeverin afgane apo 169 milion dollare nuk quhen korrupsion,kesaj i thone bej si them une dhe mos bej si une,

 8. Ne nje teme tjeter te Lapsit, ku fliter per Ramen si ” njeri te Amerikaneve ” , ne mase te madhe budallenjte qe komentojne ketu po justifikonin sesi ne fakt Rama eshte i Sorres dhe jo Amerikes e budalliqe te tilla.

  Ajo cka me ben pershtypje me shume se cdo gje eshte qe legjitimiteti per shume njerez ne kete vend ka ta beje me aprovimin nga Amerika apo jo.

  Ketu fillon dhe mbaron truri i ketyre njeresve dhe dinjiteti i tyre.

  Po pse Sorra nuk eshte pjese e Amerikes???
  Jo vetem qe eshte pjese, por pjese e deep state.

  Ashtu sic ka qene Berisha njeri i Amerikes deri tani.

  Pra America ne nje forme apo ne nje tjeter ka promovuar llumin ne krye te Shqiperise.

  Jo vetem kaq, por shkaterroi gjithe ushtrine dhe industrine, promovoi emigracion masiv, dhe prej kohesh degjenerim masiv.

  Jo vetem kaq, por promovon edhe zevendesim demografik te Shqiptareve.

  Ende nuk e kuptoni kete gje o dele shqipfolese???

  Zgjedhje per kombin Shqiptar eshte clirimi nga zinxhiret e cifuterise nderkombetare ne Washington dhe Bruksel.

  Krijimi i nje bote sovrane Shqiptare ne Balkan qe thjesht mban mardhenie normale me Washingtonin dhe Brukselin.

 9. Pse as njeri, as tjetri nuk zbulojne permbajtjen e dosjes per demokratet qe ata te gjykojne vete mbi te?!

  Pse nuk u japin mundesine demokrateve qe te krahasojne permbajtjen e dosjes me ate qe ata kane degjuar, lexuar, dine dhe perjetuar vete si bashkudhetar te doktorit?!

  Keshtu eshte me mire per te gjithe, se zbulohet shpejt e verteta.

 10. Ashtu Kimete. Tregoji shqiptarëve se Amerika është e pamposhtur. Kam besim. Ju do të fitoni kundër Salës. Ha ha ha ha aha ahahahahahahahahah

 11. 54 milliard dollare nuk gjendjen ku jane shpenzuar nga amerikanet ne Afganistan, shikoni dokumentarin per kete ceshtje ne NETFLIX, nje perle e gazetarise investigative.

  Apo 150 million qe ju dhane me tender nje qe ka palester ne rastin e demontimit ne Gerdec, dhe kjo nga Departamenti I Mbrojtjes USA.

  Keto jane dosje, pastaj Berisha po te keni nxirrini dhe te mbaj pergjegjesi te plote.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu