• |
ide | kryesore

Zbulohet ‘qyteti më i sigurt në botë’ për vitin 2021

-Instant, Planet

Siguria ka qenë prej kohësh një shqetësim kryesor për udhëtarët. Kjo mund të ndihmojë për të shpjeguar tronditjen në krye të Indeksit të Qyteteve të Sigurt të Njësisë së Inteligjencës Economist (SCI,) i cili rendit 60 destinacione ndërkombëtare mbi sigurinë dixhitale, sigurinë shëndetësore, infrastrukturën, sigurinë personale, si dhe sigurinë mjedisore, një kategori e re për kete vit.


Ndërsa qytetet aziatike si Tokio, Singapori dhe Osaka kanë zënë vazhdimisht vendet e para vit pas viti, është një destinacion evropian që mban pozicionin numër një për 2021.


Kopenhagen është shpallur qyteti më i sigurt në botë për herë të parë, duke shënuar 82.4 pikë nga 100 në raportin vjetor.

Kryeqyteti i Danimarkës u hodh nga vendi i tetë i përbashkët në vitin 2019 në krye të listës, kryesisht falë futjes së një seksioni të sigurisë mjedisore, në të cilën qyteti shënoi veçanërisht mirë, së bashku me sigurinë personale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu