• |
ide | kryesore

Zgjedhjet në Kanada/ Trudeau kryeministër për herë të tretë

-Instant, Lajme, Planet

Partia Liberale e Justin Trudeau është ajo që do të formojë sërish qeverinë e re në Kanada. Me këtë fitore, që erdhi pas një fushate elektorale shumë të vështirë, ku pati në disa raste dhe tensione, Trudeau fiton mandatin e kryeministrit për herë të tretë.


Lajmi u dha nga mediat kanadeze të cilat nënvizojnë se pavarësisht fitores, liberalët nuk kanë mazhorancën dhe për këtë arsye do t’iu nevojitet ndihma e partive të tjera për të miratuar ligje të rëndësishme.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu