• |
ide | kryesore

Australia goditet nga një tërmet i fuqishëm, shkatërrohen ndërtesat

-Instant, Lajme, Planet

Një tërmet me magnitudë 5.9 ka tronditur Australinë juglindore, duke shkaktuar dëme në ndërtesa në qytetin e Melburnit. Lëkundjet sizmike u regjistruan rreth orës 09:15 me orën lokale (23:15 GMT) të Mërkurën në Mansfield, me epiqendër afër kryeqytetit të shtetit Victorian.


Kryeministri Scott Morrison tha “ne nuk kemi pasur raporte për të lënduar dhe ky është një lajm shumë i mirë”. Tërmeti u ndje gjithashtu në Australinë Jugore fqinje dhe Uellsin e Ri Jugor.


Lëkundja u pasua nga dy tërmete të tjera me magnitudë 4.0 dhe 3.1. ndërsa ky është një nga tërmetet më të mëdhenj që ka rënë në Australi vitet e fundit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *