• |
ide | kryesore

Kosovë/ Nga e hëna s’lejohet hyrja në lokal pa certifikatë vaksinimi

-Instant, Lajme, Të fundit

Kosova ka marrë masa të reja kundër përhapjes së pandemisë Covid-19.  Duke nisur nga dita e hënë qytetarët kosovarë duhet të jenë të pajisur me pasaportën e shëndetit për të frekuentuar kafet dhe restorantet. Lajmi është bërë publik nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia. Sipas Vitisë, ata që frekuentojnë lokalet duhet të kenë me vete certifikatën e vaksinimit ose test PCR apo serologjik.


“Në masat që jemi duke hartuar tani edhe në gastronomi të aplikohet nga data 27 shtator të aplikohen masa kufizuese vetëm me certifikatë të vaksinimit, me test PCR dhe me test serologjik. Shoqata e Gastronomeve është treguar bashkëpunuese në këtë drejtim. Me këto shifra, një masë e tillë nuk është më pengesë as për sektorin e gastronomisë”, tha Vitia.


Ai thotë se shpreson që do të ketë konsensus të subjekteve politike që gjendja në shëndetësi të ndryshoj.

4 Comments

  1. Turp të keni o pushtetarë të Kosovës! Jeni bërë edhe juve vegël e globalisteve. Nuk keni ndryshim nga fytyrat e poshtra të Tiranës.

  2. @Miri

    O vlla, po ne Kosove globalistet kane edhe me shume pushtet se ne Shqiperi sepse Kosova duam apo nuk duam krijese e tyre eshte.

    Si paramendoni ju?

    Kosova ka nacionalizem dhe tradite ende me te forte se Shqiperia por edhe kjo so venitet brenda 2035 e mos me shpejt nese ne krye nuk vijne nacionaliste dhe sovraniste te vertete.

    Kurti mund te jete i ashper me servet, por ne cdo aspekt tjeter eshte vegel e klikave nderkombetare cifute.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu