• |
ide | kryesore

OKB ofron 45 milionë dollarë për sistemin shëndetësor të Afganistanit

-Instant, Arkiva, Planet

OKB – ja ka ofruar 45 milionë dollarë ndihmë emergjente për të mbështetur sistemin shëndetësor të Afganistanit, i cili po shkatërrohet, njoftoi sot Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i Martin Griffiths i organizatës për çështjet humanitare.


“Ilaçet, furnizimet mjekësore dhe karburantet janë duke u shteruar në Afganistan. Stafi i mjekësor nuk po paguhet, ” tha Griffiths në një deklaratë.


“Lënia e sistemit shëndetësor të Afganistanit në kolaps do të ketë pasoja katastrofike,” tha ai shefi OKB.

Vendi po përballet me një krizë të rëndë humanitare për shkak të dhjetëra mijëra të zhvendosurve nga talibanët, krizës ekonomike për shkak të mungesës së likuiditetit, thatësirës katastrofike dhe pandemisë covid-19.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu