• |
ide | kryesore

Racizmi, klima dhe përçarjet, në krye të axhendës së OKB-së

-Instant, Arkiva, Planet

Racizmi, kriza klimatike dhe përçarjet që po përkeqësohen në botë do të jenë në qendër të vëmendjes në Organizatën e Kombeve të Bashkuara të mërkurën, një ditë pasi shefi i OKB -së lëshoi ​​një paralajmërim të zymtë se “ne jemi në buzë të një humnere”.


Për herë të parë që kur filloi pandemia COVID-19, më shumë se dy duzina udhëheqës botërorë u shfaqën personalisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në ditën e hapjes së takimit të tyre vjetor të nivelit të lartë. Atmosfera ishte e zymtë, e zemëruar dhe e tmerrshme.


Presidenti kinez Xi Jinping paralajmëroi se “bota ka hyrë në një periudhë të trazirave dhe transformimeve të reja”.

Presidenti i Finlandës Sauli Niinistö tha: “Ne jemi me të vërtetë në një pikë kritike.”

Dhe Presidenti i Kosta Rikës, Carlos Alvarado Quesada deklaroi: “E ardhmja po ngre zërin tek ne: Më pak armë ushtarake, më shumë investime në paqe!”

Kryetari pas folësit në hapjen e takimit gati njëjavor të së martës dënoi pabarazitë dhe ndarjet e thella që kanë parandaluar veprimet e përbashkëta globale për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19, e cila ka marrë gati 4.6 milionë jetë dhe është ende e furishme si dhe dështimin për trajtimin e krizës klimatike që kërcënon planetin.

Ndoshta vlerësimi më i ashpër i krizës aktuale globale erdhi nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, i cili hapi fjalimin e tij në lidhje me gjendjen botërore duke dhënë një “alarm” se “bota duhet të zgjohet”.

“Bota jonë nuk ka qenë kurrë më e kërcënuar ose më e përçarë,” tha ai. “Ne përballemi me kaskadën më të madhe të krizave në jetën tonë.”

“Ne jemi në buzë të një humnere-dhe po lëvizim në drejtimin e gabuar,” paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm.

Guterres vuri në dukje “pabarazitë e mëdha të dukshme” në trajtimin e COVID-19, “kambanat e alarmit të klimës”, trazirat nga Afganistani, Etiopia, Jemeni dhe “një rritje e mosbesimit dhe e dezinformacionit që po polarizon njerëzit dhe po paralizon shoqëritë ”.

1 Comment

  1. KJO TE HABIT,BEJN SIKUR DUN ZGJILLJE ,NE BURIM DHE VEPROJN ,DUKE HAPUR BURIME PROBLEMESH PERDERI SA NUK NDALIN POLITIKAT E INTERESIT DHE ZHVILLIMIN E KONKURENSCES INTERESIT thotë:

    DY JAN RRUGET QE MUND KALOHET,1 E VERTETA,KU DESHIRAT TONA I NENSHTROHEN VULLNETIT ZOTIT,DHE KJO ESHTE RRUGA DREJTE,RRUGZILLJE PA PROBLEME ,PLOT QARTESI GJALLERI SIGURI SHPRES SHPETIM ,DHE 2 RRUGA GABUAR RRUG PROBLEMESH PA ZGJILLJE,ULLZIMIN HYJNORE TE GJITH E KAN MUNDESIN PER TA PASUR NE DORE,PER TA STUDIUAR BINDUR PRANUAR,PASUSIT E TIJE DIJETARET JAN KUDO ,PER TI PYETUR DHE QARTESUAR,SHKENCETARET PO JAPIN ALA ARMIN RRETH ZHVILLIMEVE,ANALISTE ,GJITHA GJALLESAT,,ZOTI JU KA PARALAJMRUAR ME ULLZIM HYJNORE,DHE TANI KUSH SI BINDET ,ZOTIT PARALAJMRIMEVE TE GJITHA BURIMEVE DHE ZHVILLIMIT,DO TI BINDET PRAKTIKISHT SE ASGJE NUK FUNKSIONON ,SI NA DO QEFI NE,POR SI E KA PERCAKTUAR ZOTI MALLERISHEM,DHE NESE SI BINDEMI DHE DORZOHEMI ME HIRE DO TI BINDEMI DHE DORZOHEMI ME PA HIR,SEPSE DO NA ZVOGELOJNE GJITHA BURIMET E ZGJILLJEVE ,DHE NE DO NGELEMI ME GISHT NE GOJE,TE GJITH GOJ MBYLLUR DHE KOK ULUR,,KUSH THA SKA ZOT,KUSH SBESOJ TE VERTETEN ,SOT FAKTET PO TREGOJNE QE ZOTI PO NA NDESHKON SEPSE JEMI LARGUAR NGA RRUGA DHE MESHIRA TIJE,KUSH THA ,DHE TASHME E VERTETA FLET VETE SKA NEVOJE PER DESHMI AS DESHMITARE,JAN FAKTET E ZHVILLIMIT,RRUGA QE KEMI NDJEKUR,DHE PAKNAQESIJA JON NGA KJO QE SNA PELQEN RRUGA PROBLEMEVE PA ZGJILLJE POR ISHTE KENAQESIJA JON TA NDJEKIM SE ASHTU ISHIN INTERESAT TE PERFITOJN DISA DHE HUMBIM TE GJITH PER SHKAK SE SU VEPRUAN DOMOSDOSHMERIT QE EKUJLIBROJNE FUNKSIONIN E ZGJILLJEVE E DREJTA HAKU,,MENDONI SI TE DONI,FILISNI SI TE DONI,BENI CFAR TE DESHIRONI,ANGAZHOHUNI KU TE DONI,POR TE VERTETEN VULLNETIN E ZOTIT MALLERISHEM PERCAKTIMIN E TIJE AS KAN LINDUR AS QE DO LINDIN ATO BURRA QE E NDRYSHOJNE APO,SFIDOJNE,KETE E KA TREGUAR PO E TREGON DHE DO TA TREGOJNE ZHVILLIMET,SEPSE ZOTI NUK GENJEN AI E MBAN PREMTIMIN,POR AJO QE MBETET,PER TU PARE DHE NDARE MES NESH PAS GJITH KESAJ DHIMBJE TMERRI QE I ESHTE SHKAKTUAR GJINIS NJERZORE NGA NJE GRUP I VOGEL NJERZISH ESHTE SI PIKA ME E LARTE E VIRTYTIT MORALIT MESHIRES PER TE GJITH QE VJEN PAS ANALIZES THELLIMIT QE DOBIJA TE JETE ME E MALLE SE DEMI PER TE GJITH,ESHTE,TE MOS AKUZOJM ASKEN TE MOS PROJEKTOJM ARMIKUN TE BEHEMI TOLERANT FALES MESHIRUES ,DHE NDIHMES E PLOTESUES NE DOBI,DIKA TI LEM NE DOREN E ZOTIT PER TE KALUAREN ,AI E DIN SE CFAR BEN ME ROPT E VET QE I KA MARRUR PRAN MESHIRES VET EDHE PSE BREZAVE ,JU KAN LENE PAS PASOJA DHE DICKA,TA RREGULLOJME VET PERMES VLERAVE DHE MUNDESIVE DUKE QEN NE QENDER E DREJTA HAKU,TE ZGJUARIT KUPTOJNE DHE REFLEKTOJNE SHPET PENDOHEN I LUTEN ZOTIT ,NJERZVE JU KTHEJN HAKUN JU KERKOJN HALLALIN ,KRYEJNOBLIGIMET LARGOHEN NGA E NDALUARA,,DHE NDJEHEN TE QET ME ZOTIN E TYRE DHE NJERZIT,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu