• |
ide | kryesore

Trupi muskuloz i Daniel Craig u bë nënshkrimi i tij për James Bond

-Instant, Paparazzi, Slider

Viti ishte 2006. Në ekranin e kinemasë, Daniel Craig u ngrit nga deti i kaltër diku në Bahamas, pika uji qw qwndronin mbi muskujt e barkut dhe nw pantallonat e plazhit njësoj. Në teatrin ku ishte ky shkrimtar, një grua, duke u përpjekur për secilën fjalë, tregoi atë që shumë të tjerë po mendonin: “Oh. Zoti im.” “Casino Royale” ishte 29 minuta në kohën e fillimit, por në atë moment lindi një James Bond i ri.
Për atë moment auditorët kanë për të falënderuar Craig, por edhe dikë tjetër: trajnerin e tij, Simon Waterson. Në 15 vitet që kur aktori u emërua si 007, ai iu drejtua Waterson herë pas here. Tani, me daljen e pestë dhe të fundit të Craig si Bond në “No Time to Die”, ata po bashkwpunojnw së bashku për herë të fundit.


Waterson, një ish -ushtarak i Marinës, ishte i përfshirë në ekskluzivitetin para Craig, si trainer personal i Pierce Brosnan në “Bota nuk është e mjaftueshme”. Kur Craig hyri në bord, ai mbërriti me një cigare dhe një sanduiç. Por ai gjithashtu arriti me një vizion, tha Waterson. “Që në fillim ai kurrë nuk donte një trajner ai donte një partner trajnimi,” kujton ai. “Çfarëdo që ai bëri, unë bëra.”


Ajo rutinë ka mbetur e njëjtë në të pesë filmat dhe shfaqet. Trupat e Waterson dhe Craig janë në proporcion të ngjashëm. Me të njëjtën prerje, Waterson madje ka një ngjashmëri kalimtare me aktorin.

Për “No Time to Die” ai përshtati stërvitjet që të përputheshin me sekuencat e veprimit në skenar, për të ndihmuar Craig të kryejë marifetet e tij (kur lejohet).

Përtej muskujve, palestra ishte pjesë përbërëse e zhvillimit të personazheve nga filmi i parë.

Craig, një aktor inteligjent, hollësitë e të cilit nuk janë vlerësuar gjithmonë si duhet, ka luajtur një Bond subversiv në shumë mënyra. 007 të tjerë u përpoqën të respektojnë imazhin e Adonisit vdekjeprurës.

Epoka e Craig e ka parë ekskluzivitetin “duke adoptuar një model të maskulinitetit më të përqendruar në trup”, i parë për herë të parë në filmin e fundit të Brosnan “Die Another Day”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.