• |
ide | kryesore

FOTO/ Momentet më pikante të 16 viteve në pushtet të Angela Merkelit

-Instant, Arkiva, F1, Pikante, Planet

Angela Merkel do të largohet si kancelare pas 16 vitesh në pushtet, duke i dhënë fund një karriere të gjatë politike.


BBC ka bërë një përmbledhje të karrierës së kancelares në një mënyrë të veçantë, jo përmes fjalëve, por përmes fotove.


Këtu janë vetëm disa nga mijëra foto të Angela Merkel, gruas që qëndroi për kaq shumë vite në krye të Gjermanisë.

Vera e 1989: Zonja Merkel (në të djathtë) me Malgorzata Jeziorska dhe bashkëshortin e ardhshëm Joachim Sauer në një shkollë verore universitare për kimi në Poloni
Fushata zgjedhore, duke vizituar një kasolle peshkatarësh në Lobbe në ishullin Ruegen, Mecklenburg-Vorpommern në Nëntor 1990
Fushata zgjedhore, duke vizituar një kasolle peshkatarësh në Lobbe në ishullin Ruegen, Mecklenburg-Vorpommern në Nëntor 1990
Merkel, Angela - Politike, CDU, Gjermani, Ministre Federale për Mjedisin, Gjermani - hekurosje letre ambalazhi - 1994
Janar 1994: Merkel u bë ministre e mjedisit, që nga foto duket se kërkon të tregojë sesi të ricikloni letrën e ambalazheve
Angela MERKEL, CDU, Ministre për Mjedisin dhe Horst SEEHOFER, CSU, Ministre për Shëndetin Publik, gjatë një takimi të kabinetit në mars 1995
Mars 1995: Zonja Merkel duke buzëqeshur me ministrin Horst Seehofer, gjatë një takimi të kabinetit
Angela Merkel ulet në një vend të mbuluar në plazh
Mars 2000: Zonja Merkel u zgjodh për të udhëhequr Demokristianët e Qendrës së Djathtë (CDU) në vitin 2000
Angela Merkel, kreu i Partisë Demokratike Kristiane të opozitës, CDU, flet në mbledhjen e përgjithshme vjetore të Partisë Kristiane Demokratike të Saksonisë së Poshtme më 9 korrik 2005 në Emden, Gjermani
Korrik 2005: Pesë vjet më vonë, ajo ishte përsëri në krye të fushatës (në foto), e cila do të çonte në zgjedhjen e saj si kancelarja e parë femër e Gjermanisë
Kryeministri italian Romano Prodi, presidenti francez Nicolas Sarkozy (i fshehur), presidenti amerikan George W. Bush, kancelarja gjermane Angela Merkel, presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri britanik Tony Blair ndajnë një të qeshur teksa marrin pozicion për një fotografi familjare me G8 të tjerë drejtues,
Qershor 2007: Pavarësisht se ishte Shekulli 21, politika botërore ende dominohej nga burrat, kështu që zonja Merkel, këtu me kryeministrin italian Romano Prodi, presidentin francez Nikolas Sarkozy, presidentin amerikan George Ë Bush, presidentin rus Vladimir Putin dhe kryeministrin britanik Tony Blair, ishte fytyra e vetme femërore
Kancelarja gjermane Angela Merkel (L) dhe Peter Mueller, kryeministër federal i rajonit Saar dhe kandidati kryesor i partisë konservatore të Unionit Kristian Demokratik (CDU) për zgjedhjet e ardhshme të shtetit Saarland, mbajnë gota birrë gjatë një tubimi të fushatës elektorale në Bosen pranë Saarbruecken 15 gusht 2009
Prill 2009: Zonja Merkel u bë një simbol i “kursimit fiskal” në vitet që pasuan krizën financiare
Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton (K) dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel i drejtohen shtypit pas një takimi në Kancelarinë Federale në Berlin, më 14 Prill 2011.
Prill 2011: Hillary Clinton, sekretare e atëhershme e shtetit amerikan, dhe zonja Merkel në Berlin
Angela Merkel shtrin krahët gjerësisht ndërsa fliste me Presidentin e atëhershëm amerikan Barack Obama në qershor 2015, në një sfond dramatik malor në Gjermaninë jugore.
Qershor 2015: Zonja Merkel me Presidentin e atëhershëm Barack Obama, pas një sesioni të samitit të G7 në Gjermaninë jugore. “Ju keni qenë një partner i besuar gjatë gjithë presidencës sime, më gjatë se çdo udhëheqës botëror,” i tha udhëheqësi amerikan një vit më vonë.
Një vajzë emigrante mban një poster të kancelares gjermane Angela Merkel ndërsa emigrantët ecin në qendër të Budapestit pasi kanë lënë zonën tranzit të stacionit kryesor të trenit, më 4 shtator 2015
Shtator 2015: Vendimi i kancelares për të hapur kufijtë e Gjermanisë për refugjatët në 2015 e ndau vendin. Në foto: Refugjatët që po kalojnë rrugën nëpër Hungari
Presidenti amerikan Donald Trump (R) dhe kancelarja gjermane Angela Merkel (L) marrin pjesë në një konferencë shtypi të përbashkët në Dhomën Lindore të Shtëpisë së Bardhë
Prill 2018: Përplasje me ish-Presidentin e SHBA Donald Trump
Në këtë fotografi të siguruar nga Zyra e Shtypit e Qeverisë Gjermane (BPA), Kancelarja gjermane Angela Merkel diskuton me presidentin amerikan Donald Trump në margjinat e axhendës zyrtare në ditën e dytë të samitit të G7 më 9 qershor 2018 në Charlevoix, Kanada. nga udhëheqësit e tjerë.
Qershor 2018: Emigrimi nuk ishte çështja e vetme me të cilën ata do të përplaseshin. Koreja e Veriut, Irani dhe tregtia ishin gjithashtu të diskutueshme dhe çuan në momente si kjo në G7 në Kanada
Ugur Sahin, themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i kompanisë bioteknologjike BioNTech i tregon kancelares gjermane Angela Merkel ampula marramendëse të vaksinës BioNTech/Pfizer COVID-19 gjatë vizitës së saj në Uzinën e Prodhimit të Vaksinave BioNTech më 19 gusht 2021 në Marburg, Gjermani.
2020/21: Ndërsa pandemia e koronavirusit u përhap në të gjithë botën, zonja Merkel fitoi lëvdata për trajtimin e saj të hershëm të përhapjes; disa thanë se formimi akademik shkencor e ndihmoi.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu