• |
ide | kryesore

Kim në zyrën e Bashës/ A mund ta ndalë ambasadorja çarjen e PD-së?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pakënaqësia mes militantëve për përjashtimin e Berishës, entuziasmi në “Foltoren” e Tiranës dhe Fierit, mirëkuptimi që Berisha gjeti mes kryetarëve të degëve dhe deputetëve, nisma për mbledhjen e 1500 firmave për Kuvendin Kombëtar ngjajnë me etapat e një krize që përshkallëzohet brenda Partisë Demokratike dhe nga e cila do të marrë formë një ndarje përfundimtare mes dy grupimeve.


Pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara ku udhëtoi së bashku me Edi Ramën, ambasadorja Juri Kim pati një takim në zyrën e Lulzim Bashës dhe nga aty iu drejtua me një mesazh mbështetësve të PD-së. Kësaj radhe u foli me një gjuhë më të zbutur, por pa hequr dorë nga etiketimi i nënkuptuar Sali Berishës si “këmba që ka ngecur tek e kaluara”.


Ambasadorja i joshi demokratët me mirazhin e fitores së ardhshme në zgjedhje, për të riparuar çfarë mundet nga besimi i thyer mes mbështetësve të Partisë Demokratike, për identifikimin e amerikanëve si përkrahës të Ramës dhe përçarës të opozitës.

“Ne jemi të gjithë të ndërgjegjshëm se ky është një çast i vështirë për Partinë Demokratike por është një çast i përkohshëm, është një mundësi dhe shpresa jonë si Shtete të Bashkuara është se Partia Demokratike do të dalë më e fortë, do të dalë më e bashkuar, dhe do të jetë sërish në pozita për të fituar zgjedhjet” u shpreh Kim.

Por megjithëse ndryshoi qasjen me mbështetësit e PD-së të cilëve në vizitën e mëparshme u kishte thënë të mos hanin bar, ambasadorja iu përmbajt linjës së sulmit ndaj Berishës. Ajo foli për luftën ndaj korrupsionit dhe iu përgjigj pretendimeve të Berishës për cënim të sovranitetit, duke kujtuar presidentin Wilson në 1919, falë të cilit Shqipëria fitoi ekzistencën e saj, kur pjesa tjetër e botës donte që ajo të zhdukej.

“Atyre që janë përpjekur ta vendosin Shtetet e Bashkuara kundër popullit të Shqipërisë do t’iu thoja “E keni gabim!” Populli Shqiptar e di që e keni gabim. Pozicioni ynë për këtë çështje, të pavarësisë, sovranitetit dhe demokracisë së Shqipërisë nuk do të ndryshojë asnjëherë, pozicioni ynë për rendësinë që ka Partia Demokratike nuk do të ndryshojë asnjëherë” ishin fjalët e ambasadores, që fiku edhe hamendësimet se “non grata” për Berishën, mund të tërhiqet një ditë, siç ka ndodhur me emra të tjerë në të shkuarën. Kim kërkoi një Parti Demokratike të fortë, të bashkuar që ecën përpara dhe sipas saj, “nuk mund të ecësh përpara me një këmbë të ngecur tek e kaluara”.

Qëndrimi ishte një mbështetje direkte për Lulzim Bashën dhe një mesazh për demokratët, se ata nuk mund ta arrijnë fitoren nën udhëheqjen e Sali Berishës. Por a mjafton retorika e Yuri Kim për të mbajtur të bashkuar Partinë Demokratike?

Berisha ka paralajmëruar një “Foltore” tjetër, të shtunën pasdite dhe energjinë që transmeton ish lideri i PD-së në ditët e tij më të vështira, Lulzim Basha nuk ka arritur ta ngjizë në asnjë moment të drejtimit të PD-së tek demokratët. Në anën tjetër, akuzat e forta të Berishës, që përmend “pabesinë”, “tradhtinë”, “pengmarjen e kryetarit”, ka gjetur mbështetje edhe tek disa deputetë dhe zyrtarë të strukturave të PD-së.

Yuri Kim u largua nga oborri i PD-së duke lënë pas selinë qëndrore të një partie opozitare, që nuk është kurrkund përballë qeverisë, por që me përçarjen e saj i garanton ambasadës vazhdimin e projektit më të rëndësishëm dhe më të kushtueshëm në të cilin është investuar vitet e fundit: reforma në drejtësi./Lapsi.al

49 Comments

 1. deshtimi i drejtësisë më nderhyrjen e amerikanëve për të patur për 20 vjet një interlokutor me shqipërinë ramën.

  dëmi që i është bërë drejtësisë nuk zhbëhet për 20 vjet.

  drejtësia nuk funksionon.

  është shkatërruar. ska asnjë inisiativë përveç propagandës për prshqit e mëdhenj

  shqipëria është një hap larg autoritarizmit. çdo gjë në duart e ramës

  e vetmja shpresë është opozita. ndaj po sulmohet për tu shkatërruar dhe përmbyllur hyrjen në autoritarizëm

  dhe nuk.është as model putin as erdoan, ku të dy janë patriotë auoritarë, ndersa rama është sharlatan

  siç ishte modeli komunist më i keqi në lindje autoritarizmi i ramës mund të jetë më i ndyri më i dobti më i poshtri

  është dramë vendi pa opozitë

  basha është në tepsi të.ramës

  1. e di si flet ti shoku sikur perpara kishim drejtesi te shendetshme e tani u shkaterrua, po LLallen kishim perpara e ca si Llalla qe ishin prokurore e gjykates

   1. e di si është puna , drejtësia e vjetër kishte shumë probleme
    por kishe shans të të binte gjyqtar i mirë që sta hante të drejtën
    apo prokuror që stë binte në qafë kot, pra kishe shanse

    po do jepje lekë 1 për kokë ose varet nga çështja

    sot kujton se nuk jep ??

    sot do japësh disa herë më shumë, do dëgjosh pordhë pa fund dhe do rropatesh për të gjet anën e të pastërve

    dhe do presësh me vite për të dalë data e apelit

    thjesht u mblodh në pak duar më shtrenjtë më pak akses. pra u bë mall i kërkuar me inflacion artificialisht.
    drejtësia është e drejtë kushtetuese jo privilegj

    model tipik i ramës rritje çmimesh dobësi shërbimi dhe pak duar, monetizim i çdo gjëje.

    drejtësia e fondacioneve nuk kish si te shpëtonte, nga e drejtë kthehet në privilegj nga detyrim kthehet abuzim
    të gjithë vuajnë përveç ramës dhe byrosë rampjellëse .

    më.mbeshtetjen e fondacionit sorps dhe usaid.

  2. Kjo e shkatrroj pd e fundosi dhe rama do mreteroj deri sa te vdesi..rrofte ripjellja komuniste😂🤣😅

 2. Pasi e c’virgjeroj Lylushin tani do ta coje te nje mjeke popullore qe te beje prap te vigjer,mbasandaj lylushi do te fitoj zgjedhjet e vitit 2300.E c’ja fusni pordhes ju te lapsit cfar bashkimi do te beje kjo gaforja ,kjo sa ka ardhur ne Shqiperi vec i ben fresk te koqet Ramutit ,kjo ska asnje lloje ndikimi ose simpatie tek populli opozitar se ja ka pasur tere kohen me te futme.

 3. kimetja është me thika në brez , në fillim po e ndan por ka si qëëim final ta bashkojë pasi ta ketë bërë thela thela

 4. Kjo eshte me gojore se delina e chuchkurvit.
  Me baxhello se tul balla.
  Chuchka xhachka kuchka…
  Haremi i neurotikut ramutit.

 5. Kushdo te dije sa mire i zgjidh punet Amerika, mjafton te shikoje gjendjen e shteteve qe ka rrotull(Kuba,Venezuela,Meksika, Haiti, etj.) Kur nuk ndreq dot lagjen tende, nuk ndreq dot boten.

 6. Kjo po kjo. Une do thoja a mund ta ktheje demin qe i ka shkaktuar amerikanizmit ne Shqiperi ku me se 70 per qind e pooullesise po kthehen ne kohen e Enverit e te antiamerikanizmit. Demin qe i ka shkaktuar kjo interesave amerikane ska njeri qe ta rekuperoj sepse e ka shkatuar tek intelektualet e vertete jo tek ata qe shtiren

  1. Ate 70 per qind e ke ne koken tende dhe atyre qe i vijne rrotull plakut matuf komunist. Shqiptaret e kane dashur dhe do ta duan gjithmone Ameriken. Vetem ju Enveristet e urreni se nuk keni kujt ti ngjani tjeter pervec dogmave te nje komunisti qe po i vjen fundi.

   1. o tempora o mores

    pro amerikes rama ruçi dvorani xhaçka klosi, nexhmija nha bota tjeter pra pro amerikes nomeklatura komuniste dhe antiamerikan berisha dhe demokratet haha

    vertet kaq kar je sa e beson këtë që shkruan??

  2. I pa emer 4:20. Ku i gjete keto statistika? Tek zyra e Saliut? Jetoni akoma me te kaluaren. Koha e liderit shpirteror te Saliut dhe Fatosit ka kaluar.

 7. Gjeja me qesharake te fanatikeve te Berishes ( ish komunist) jane mllefi e parullat kunder amerikes. PD u krijua nga fryma antikomuniste e nga revolta popullore kunder diktatures komuniste, Parullat poshte komunizmi dhe e duam Shqiperine si gjithe Europa buçisnin ne sheshet e Shqiperise. Askush nuk e diskutonte faktin qe komunizmin ne rafsh nderkombetar e shpartalloi Amerika. Ambasadori amerikan ne ate kohe ishte pjese e propogandes pro PD dhe e kishe ne çdo tribun ku protestohej. Te gjithe kundershtaret e komunisteve ishin tejet te kenaqur per mbeshtetjen Amerikane qe po i jipte PD e Sali Berishes. Sot injoranca e fanatikeve te “liderit” po na habisun me mungesen totale te kujteses historike. Te behesh pjese e revoltes te nje ish komunisti i etiketuar i koruptuar eshte paster idjotizem politik. Fanatizmi i turmave ndaj “liderit” ka nevoje per studime nga ekspertet perkates. Pd po na tregon çdo dite se sa e kalbet ka qene e eshte, nje parti me nje metalitet te tille primitiv Shqiperise nuk i duhet.

  1. Pjesa e pare e komentit tend eshte ne kundershtim me pjesen e dyte sepse po na thua qe amerika mbeshteti komunistin sali berisha. Ju ose nuk dini te lidhni argumentet qe jepni ose jeni mashtrues

  2. O idiot, unë nuk kam qenë e nuk jam fanatik i askujt, veç i familjes sime.

   Si kanë shkuar punët në Shqipëri me 600 mijë të larguar (pjesa më aktive, dhe e profesionalizuar), duke lënë idiotë si ti dhe pleqtë e ata afër pensionit, me parlament të mbushur me Rahman Rahe, me qeveri të shndëruar në harem të edvinit, me sistem gjyqësor të kontrolluar nga edvini, me polici që të vrasin e të rrahin pse shet spinaq, me drogën e mbjellur në të gjithë Shqipërinë, me rritjen e taksave dhe tatimeve, me mos rritjen e rrogave, me mbushjen e administratës me militantë të paaftë, si puna jote, etje etj….. problemi ulërritës i shqiptarëve është KORRUPSIONI 8 VJEÇAR I RILINDJES, e jo Sali Berisha që e keni patur këtu prej 8 vitesh dhe nuk i ngritën asnjë akuzë.

   Ti mut mund të marrësh ndonjë rrogë 300-400 mijë lekëshe si militant, por ti nuk jep produkt për këtë vend veç parrazitizmit dhe injorancës tënde,

   Prandaj çështja e Sali Berishës është çështje e brendshme e PD, dhe ju mutra mirë e keni që shqetësoheni, se Berisha është i vetmi që e rrëzon edvin halabakun.

  3. po po fajin e ka.saliu

   ku i ke kalamajt, ne europe si shumica e shqiptarëve ?!

   pse nuk i ke këtu pranë teje pranë familjes?

   apo e ka fajin saliu që hoqi vizat

   ik o dele bashfugshqyer

  4. O astrit po ku kupton ti komunist ca esht usa? Administrata usa esht nje mekanizem gjigand ku lufta e interesave esht e ligheruar. Nuk esht neutrale. Te identifikosh usa e interesat e saj me ate te nje ambasadoreje ne nje vend kamkum esht gallat. Beji pyetje Biden kush eshts sot km ne Shqiperi kujton se e di???

 8. Pas kalimit te kesaj dallge qe e ka kapur, mendoj qe PD do te dali me e bashkuar e me e forte se kurre me pare.

  Partia Demokratike Shqiptare nuk eshte prone e askujt e askush nuk duhet te ushqeje Iluzione te gabuara se demokratet Shqiptare mund ti vesh perpara si delet e ti diktosh deshirat apo planet e mjegullta te Kaloresve te Fatit ngado qe ata vijne e kudo qe ata synojne te dalin.
  Transparenca sado e dhimbshme qe te jete duhet te behet pa kursyer askend.

  PD, PS si edhe partite e tjera shqiptare jane mburoja e gjalle prej mishi, gjaku e kockash Shqiptare ne balle te popullit Shqiptar e pas tyre vjen Shqiperia e Shqiptaria. Asnje hap prapa per asnje arsye.

  Klasa politike Shqiptare eshte e ndergjegjshme per rolin e saj ne ndertimin e shtetit te se drejtes, demokracise, te drejtave e detyrave te individit e te shoqerise shqiptare pa dallim politik, fetar, apo regional.

  Vlerat e qyteterimit Euro-Atlantik jane busulla e e orientimit te popullit Shqiptar ne gjirin e families se tij Europiane. Nuk ka force ne bote ta ndryshoje kete maksime.

  Ne udhen e tij te mundimshme e te pergjakur e here-here raskapitese populli shqiptar ka patur fatin e madh te kete perkrah e tij e sidomos ne momentet me te veshtira Engjellin e tij besnik USA.
  Zoti i bekofte Shqiperine dhe USA.

 9. .Pra do te thote se ne pushtet ne Shqiperi vjen ajo parti qe don Amerika .Zonja Kimete mbeshtetja per Ameriken eshte ne renje.Kjo vjen nga qe po nderhyni kudo, ne drejtesi ne parti ne institucionet été.Partia Demokratike eshte baza me qindra mijra anetare dhe simpatizane qe ju edhe i fy et duke ju kujtuar edhe nje here barin si qofte largu dikur

 10. Edvini I Zi ,I drogs ,I malavits ka perball dy gjiganda t antikorrupsjonit dhe qy Jan t pakorruptuem qysh pi e din gjith shqyptart .Ata jan kampjonat e liridemokracis zoti Doktor Birisha dhe zoti Lulzim.Fitore fitore fitore ,kunder kamunizmit ,kunder sigurimit,kunder diktaturs .

  1. Me te thone te qifte Kina dhe India robt kuptohet qe se ke fare problem.Atehere po te shaj aty ku te dhemb me shume.Te qifte Kina dhe India Ramen ne sume.Sumqire

   1. Or hajdarmallut 13.30 ,te qifshin saliu ,ramiu edhe lulu bythen se duket qe je nga ata kokeloqe qe jep gjithcka per partine dhe liderat e saj.

 11. roli i kesaje prostitute te felliqur aziatike eshte me se i qarte ne sherbim te bandes rama .nuk del dot nga muti ku eshte zhytur ajo sebashku me bande ambasaden e kurvave.tamam si kurve e rendomte do te bej dredhjen e radhes per te hedhur hi syve duke pare reagimin e madh te shoqerise shqiptare kundrejte veprimeve te felliqura te kesaje bande ambasade ,departamentit te krimit ,blinken ne sherbim te bandes rama .ajo e ka treguar me veprimete e saje te nje prostitute te ndyre qe nuk ka fije besushmerie.ajo do te beje piruetat e zakonshme qe eshte mesuar me bashen dhe te zbute reagimin e eger te shqiptareve kundrejte ketyre kurvave dhe horrave te cilet kane amplifikuar nje urrejtje ta madhe kundrejte usa .kjo urrejtje nuk eshte kundrejte usa sepse amerika nuk identifikohet me kriminele te korruptuar si blinken,sorros,majmuni lu apo kurva kim ,

  1. Enverist. I paske lexuar me vemendje librat e Enverit. Po nuk paske lene asgje nga sharjet e Enverit qe na la mbrapa botes. Keshtu ju meson udheheqesi komunist qe keni ne krye.

   1. O idiot, Çlidhje kishte komenti shumë i saktë i komentuesit sipër teje me enverin, apo pse ka qenë kurvi dhe ai.

 12. Kjo do jete dobiche e dinastise se monstrave te korese se veriut.
  Motra e kim jong un/it eshte me orgazmike se kjo…..
  ptuuu bushterr e pa-yshtur.
  Leshoni nje choban tepelene t’ja shkundi tubat….
  Se mos mer fryme me lirshem kurva…
  Por dhe ata jane bere drogaxhinj nga hashashi i merr gjumi ne kembe.
  T’u rroje ramuti me kurvat e tij unisex…

 13. Xhorxh Sorros e ka gati fitilin per t’ja vene flaken Ballkanit,vini re pasi nuk ju realizua plani per te ndare Kosoven,bashke me larot e tij ne Shqiperi dhe Kosove qe te merrte Trepcen,”dhe ishte i pari Sali Berisha qe e dwnoncoj kete afere”tani ka filluar aksionin qe nga Tirana me ambasadore Amerikane si fillim per te percare opoziten per te eliminuar zerin e fuqishem te Sali Berishes dhe duke i bere fresk nje kryeminstri pervers ,me i korrptuari ne bote.Vajti ne new jork per te na treguar foton me Sorrosin anti njeriun nje gjak pires ja ky e udheheq Shqiperine me ndihmen e plakut pervers Sorros.

  1. pjesa e patreguar eshte tensionimi në kosovë

   dhe mungesa e shqipërisë në krah të kosovës duke e lënë vetëm . për ta destabilizuar.

   dhe ha pse duhen goditur berisha si dhe të tjerë në kosovë.
   që mos të ketë interlokutor tjetër përveç ramës

 14. PeDja ka marr rruget e mutit dhe nuk ka asgje qe e shpeton Partia e sigurimit shtetit dhe e kriminelve cecen eshte e destinuar te shkaterrohet plotesissht

 15. Perse mendoni ju te lapsi we kinetja do te mos dobesohet pd?
  Me keto qe ka bere Usa deri tani eshte pikerisht e kunderta nen masken e luftes ndaj korrupsionit. Me cpo vjedh rama e te tijet nuk besoj qe ka goje kimetja te na tregoje perralla

 16. Ai po përpiqet të dalë si viktimë nga ndëshkimet e radhës që mund t’i vijnë nga drejtësia. Duke parë se çështja e Fatmir Mediut po shkon në Gjykatë të Lartë dhe natyrisht frika se Mediu mund të bëhet “pentito” si Luli, e kanë motivuar atë të hidhet në sulm kundër reformës në drejtësi, që nëse i biri i tij përfundon në burg nga drejtësia, ta paraqesë atë si hakmarrje ndaj Berishës, që sulmoi reformën në drejtësi.PD e percau salih karaxhic berisha qe ne formimin e saj,1991,92,97 per llogari te vet beri sikur i bashkoje por zhduku GPashkon,hajdarin,olldashin etj dhe po vazhdon ta percaje dhe tani,e ka thene vete mbas meje të behet qameti o shpellkare

 17. Patronazhist ju qifsha fisin o pabuksa o ju dhjefsha te byreku me mut ashtu me mish qe hani o rracqima ju dhe pensionistat qe han fara pederasta individa .

 18. Mendova ku i gjen gjithë këta patriotë Doktori në takime. Tani e kuptova ku e ka suksesin. Merr dhe patriotë grekë në takime. Ai burri që i thosbte je nder i kombit është ky që çjerr faqet në Bularat

 19. epike nga takimi i Berishës në Vlorë: E sigurt që në takimin e Gjirokastrës Xhorxh Uashington do dalë me origjinë nga Viçidoli

 20. Akuzon Lulashin,
  se po komploton,
  por në fakt Saliu,
  Ramën po ndihmon!

  Ramën po ndihmon,
  ky plak krejt i marrë,
  PD-në që do fort,
  duke e përçarë!

  Me ato që ndodhin,
  sot në kampin blu,
  kush është pro Berishës,
  është njeri pa tru!

 21. Berisha kishte parashikuar rezistence dhe dorëheqje nga Basha, si dhe çdo kryetar, që do ta pasonte atë, për t’i shkuar deri në fund shpërdorimit vetjak, që ai do t’i bënte PD-se, në një karshillëk të tillë “vetëvrasës” me SHBA-të. Pikërisht ky është antiheroizmi si tipar dallues i Berishës dhe që e përcakton përfundimisht atë, si politikanin më të poshtër të kësaj epoke post komunizëm. Berisha po kërkon hapur dhe me këmbëngulje sakrifikimin e të tjerëve për të. Berisha nuk ka qenë hero. Kurrë nuk mund të gjejmë një sakrifikim sado të vogël në funksion të vendit të tij

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu