• |
ide | kryesore

F1/ Kaos nga shiu në Rusi, Hamilton kthehet i pari: u nis nga radha e fundit, Verstappen përfundon i dyti

-Instant, Sport

Pas një agjërimi prej më shumë se dy muajsh, Lewis Hamilton kthehet te fitorja dhe arrin suksesin e 100-të në Kampionatin Botëror të Formula 1 në Çmimin e Madh të Rusisë, të dominuar gjatë nga Lando Norris, por që ndryshoi skenarët në fund nga shiu që detyroi pilotin e McLaren të bëjë një gabim. Në podium me fituesin janë Max Verstappen dhe Carlos Sainz me Ferrari.


Shiu që përfshiu dhjetë xhirot e fundit të GP, ndoshta e privoi Lando Norris nga fitorja e tij e parë në Formula 1, duke trazuar fundin e takimit të pesëmbëdhjetë në kampionatit botëror dhe duke lagur kështu fitoren e njëqindtë në Formula 1 të Lewis Hamilton, autor i një përfaqësimi me dy fytyra. I bllokuar për një kohë të gjatë pas Daniel Ricciardos (në fund i katërti), Mbreti i Zi ndryshoi PSO-në pas ndalimit në pit stop, duke u nisur në ndjekje të shokut të skuadrës së australianit. I nisur nga vendi i parë, Norris pësoi menjëherë parakalimin e Carlos Sainz, praktikisht duke i hapur rrugën pilotit të Ferrarit, në një përpjekje për tu mbrojtur … nga Hamilton. Sidoqoftë, problemet e gomave shpejt e penguan pilotin e Ferrarit të mbrohej nga sulmet e Landos, i cili më pas dominoi GP-në, duke mbajtur Hamilton pas derisa shiu filloi të binte. Piloti nga Bristol qëndroi me goma të thata (ndërsa Hamilton u ndal për të vendosur ato të “shiut”), por përfundoi duke bërë gabimin që e detyroi atë të vendoset në vendin e shtatë.


I vetmi shqetësim në të dielën triumfale të Hamilton (i cili ishte ndalur në kuotën 99 për më shumë se dy muaj, nga GP i Britanisë më 18 korrik) është vendi i dytë i Max Verstappen, që humbi vërtetë kryesimin e klasifikimit të përgjithshëm (246.5 pikë për Hamilton, 244.5 për hollandezin) por kufizon shkëlqyeshëm dëmin, duke pasur parasysh se Max kishte filluar nga rreshti i fundit dhe se rikthimi i tij kishte përjetuar disa ulje-ngritje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu