• |
ide | kryesore

Po numërohen votat në Gjermani/ Socialdemokratët thellojnë diferencën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Vijon numërimi i votave për zgjedhjet në Gjermani.


Sipas projeksioneve të rrjetit televiziv ZDF në orët e fundit ka një thellim të rezultatit për socialdemokratët e Olaf Scholz (SPD) të cilët kanë 26% të votave.


Të dytët renditen konservatorët e CDU-CSU të Armin Laschet me 24.5%.

Të gjelbrit janë të tretët me 13,9% dhe më pas ndjekin liberalët 11.7+, Afd 10.5% dhe Linke me 5%. ©LAPSI.al

Sitzverteilung - . 740, CDU/CSU 198, SPD 210, AfD 85, FDP 95, Linke 40, Grüne 112. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen
Vendet në Bundestag
Gewinne und Verluste - in Prozentpunkten. CDU/ CSU -8,4, SPD 5,5, AfD -2,1, FDP 1,0, Linke -4,2, Grüne 5,0, Andere 3,2. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen
Krahasimi i votave me 4 vjet më parë
Mögliche Koalitionen - Sitze gesamt: 740, absolute Mehrheit: 371. Darstellung der möglichen Koalitionen. Quelle: ZDF
Si mund të bëhen koalicionet, duhen 371 vota

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu