• |
ide | kryesore

Analiza në DW/ CDU-CSU kërkon krijimin e koalicionit “Xhamajka” në Gjermani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kandidati për kancelar i CDU/CSU Armin Laschet dëshiron edhe më tej bisedime testuese për formimin e një qeverie të re, pavarësisht humbjeve në zgjedhjet federale. Ai tha se kryesia federale e CDU-së kishte rënë dakord se “ne jemi gati për bisedime mbi një koalicion Xhamajka (CDU/CSU-Të Gjelbrit-liberalët e FDP-së)”. (quhet Xhamajka për shkak se ngjyrat e partive krijojne flamurin e ketij vendi red.)

“Asnjë parti nuk mund të nxjerrë një mandat të qartë për të qeverisur nga ky rezultat i zgjedhje,” – tha Laschet. Ai shtoi se kjo vlen edhe për CDU/CSU, e cila, megjithatë, është e gatshme të marrë përgjegjësinë e qeverisë. Dy partitë popullore, CDU/CSU dhe SPD, tani duhet të qëndrojnë para votuesve “me modesti”.


Koalicioni “nuk është një martesë e detyruar”, një koalicion “duhet të jetë një projekt politik, ku të gjithë kanë vullnetin dhe dëshirën për të formuar diçka pozitive për vendin”, – tha Lascheti. Ai shtoi se kancelari do të ishte ai që mund të siguronte shumicën në Bundestagun gjerman. Kancelari mund të bëhej vetëm “ai që arrin të bashkojë të kundërtat”. Një aleancë e CDU/CSU-së, të Gjelbrit dhe FDP do të përfaqësonte një “spektër të gjerë shoqëror”.

Kretschmer: Asnjë pretendim ndaj qeverisë

Më parë, disa politikanë të lartë nga CDU/CSU kishin kritikuar ashpër Laschetin. Një nga kritikët e tij më të ashpër është kryeministri i Saksonisë, Michael Kretschmer. Ai e interpreton humbjen e partisë së tij në zgjedhje si mesazh për të mos kërkuar mandat qeverisjeje.

“Unë shoh një vullnet të qartë të votuesve, i cili është bërë i qartë: partitë unioniste nuk janë zgjedhja e parë këtë herë” – tha Kretschmeri për radion MDR. Ai tha se rezultati i zgjedhjeve ishte një tërmet dhe tregoi një ndryshim kundër CDU. Kjo duhej pranuar fare qartë. Prandaj ai nuk e kupton qëndrimin në Shtëpinë Adenauer për të folur për një mandat qeveritar.

Kreu i CSU Markus Söder shprehu një pikëpamje të ngjashme. Ai theksoi se pas humbjeve në zgjedhjet e Bundestagut, CDU/CSU nuk mund të ketë një pretendim bindës për të udhëhequr qeverinë. Partitë unioniste kishin përfunduar në vendin e dytë, jo të parin, dhe nuk lind asnjë pretendim për udhëheqjen e qeverisë nga kjo – megjithatë lind një ofertë për bisedime, tha Söder në një takim të CSU-së në Mynih këtë mëngjes, sipas pjesëmarrësve.

Pakënaqësi në CSU

Kishte gjithashtu pakënaqësi të qartë nga pjesët e tjera të partisë simotër. Alexander Dobrindt, kreu i grupit parlamentar të landit, tha në takimin e kryesisë, sipas pjesëmarrësve, se kishte pasur dobësi në kursin, fushatën dhe kandidatin e CDU. Udhëheqësi i të rinjve unionistë të Bavarisë, Christian Doleschal theksoi se duhet analizuar sinqerisht fakti se pse unionistët nuk i fituan këto zgjedhje.

Brinkhaus dëshiron të mbetet kryetar i grupit parlamentar

Sidoqoftë, partia dëshiron të mbajë Laschetin, sipas disa raporteve të mediave. Kreu i grupit parlamentar unionist në Bundestag, Ralph Brinkhaus gjithashtu dëshiron të rizgjidhet të martën në mbledhjen konstituese të grupit të ri parlamentar dhe të tkurrur të Bundestagut. “Unë do të doja të mbetesha kreu i grupit parlamentar”, – tha Brinkhaus, i cili gjithashtu angazhohet për një qeveri të mundshme me të Gjelbrit dhe FDP.

Më parë, media kishte raportuar se Laschet kishte sugjeruar shtyrjen e zgjedhjeve për kryesinë e grupit parlamentar. Brinkhaus atëherë do të kishte vazhduar në detyrë si komisar. Sfondi për këtë është se Laschet e dëshiron postin për vete, në mënyrë që ai të hyjë në bisedimet e mundshme të koalicionit në një pozicion më të fortë. /DW

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.