• |
ide | kryesore

Arbitri italian e habiti, Florian Marku tani harron Connor Benn: “I fokusuar të bëhem kampion bote”

-Instant, Sport

Rrëmbeu titullin ndërkombëtar duke u futur në 15 më të mirët e renditur të IBF, tani Florian Marku thotë se është më i fokusuar në ndjekjen e objektivit të tij për t’u bërë kampion i botës IBF, sesa në pritje për të sfiduar rivalin e tij Connor Benn. 28-vjeçari shqiptar ka hyrë në renditjen e 15 më të mirëve të IBF-së pasi mposhti titull mbajtësin ndërkombëtar të organizatës, ukrainasin Maxim Prodan, pas 10 raundesh, në një gjykim të ndarë, në mbrëmjen në të cilën Anthony Joshua humbi titujt ndaj Oleksandr Usyk në Stadiumin Tottenham Hotspur të shtunën e kaluar.


Ndërsa arbitrat Steve Weisfeld dhe Howard Foster i dhanë fitoren “Mbretit Shqiptar” me rezultatet përkatësisht 97-93 dhe 96-94, italiani Matteo Montella i pa gjërat shumë ndryshe pasi ai besonte se Prodan ishte fitues me notën e tij kontroverse 99-91, e cila sigurisht la shumë vëzhgues të ringut të hutuar, përfshirë Markun. “Tetë raunde janë thjesht shumë dhe janë të pabesueshme,” tha Marku. “Unë mendoj të njëjtën gjë, por nuk ka rëndësi tani.” Për të thënë të vërtetën, Prodan, 28 vjeç, vështirë se dukej njeriu që ishte dominues në ring. Shqiptari gjithnjë i buzëqeshur, por i drejtpërdrejtë mbetet i pamposhtur në dhjetë ndeshje e është gati të përballet me këdo që menaxheri Sam Jones dhe Matchroom Boxing supremo Eddie Hearn do ti vënë përballë.


Edhe pse flitet shumë për një duel të mundshëm me të pamundurin Conor Benn të Ilford, Marku pranon se ky është prioriteti më i vogël i tij. “Nuk më intereson këdo që të më sjellin nuk është problemi im dhe nuk është përparësia ime,” shtoi ai. “Këdo që të sjellin unë do t’i luftoj. “Nuk më intereson Conor Benn apo të tjerët, jam duke ndjekur gjëra të tjera. Unë do të ndjek rrugën time drejt titullit botëror të IBF, nuk më intereson askush. Nëse ma sjellin atëherë do të stërvitem shumë dhe do të vazhdoj punën time. “Tani është koha ime për luftën tjetër, të mbroj titullin tim dhe të marr tituj më të mëdhenj.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu