• |
ide | kryesore

Champions League, Juventus gjen përballë Lukakun: belgu i ka shënuar vetëm një gol në 6 ndeshje

-Instant, Sport

Një gëzim i vetëm. Me penallti, më 15 maj 2021, në takimin e tij të fundit kundër Juventus. Nga 64 golat e shënuar për Interin në dy sezone, ky është goli i vetëm i shënuar nga Romelu Lukaku kundër bardhezinjve. Dhe pas festimit, ai u arrestua në mënyrë simbolike nga Hakimi, një referencë e qartë për polemikat rreth festës së paautorizuar, në kohën e Covid, të organizuar për ditëlindjen e tij të 28 dy ditë më parë.


Dhe tani Romelu dëshiron të shënojë me fanellën e Chelsea për të përmirësuar rezultatin e tij kundër bardhezinjve. Ka 6 precedentë mes sulmuesit belg dhe Juventusit: një me fanellën e Manchester United në Ligën e Kampionëve më 23 tetor 2018 (humbja 1-0 me golin e Dybalas në Old Trafford natën e tre gishtërinjve të Mourinhos për t’i kujtuar Tripletën e Interit tifozëve bardhezinj).


Lukaku më pas iu bashkua zikaltërve në verën e vitit 2019. Pesë kryqëzime me Zonjën e Vjetër: 3 humbje, 1 barazim në Kupën e Italisë dhe një sukses i vetëm në San Siro më 17 janar 2021, por pa firmën e tij, me të gjitha tentativat e belgut të ndaluara nga një Szczesny, atë mbrëmje, që priste gjithcka. Sigurisht, duelet e ashpër, por të ndershëm, me Giorgio Chiellinin nuk e ndihmuan sulmuesin belg, i cili tani ripërtërin sfidën me Juven, me një fanellë tjetër veshur, por me të njëjtën dëshirë për t’i dhënë pakënaqësi rivalëve të tij bardhezi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu