• |
ide | kryesore

Bonucci falenderoi Rice e i karikoi italianët, por trajneri i Anglisë ka versionin e tij të Euro 2020: “Finalja? Ishte barazim”

-Instant, Sport

Gareth Southgate i përgjigjet në mënyrë indirekte Leonardo Bonuccit, duke u kthyer të flasë për finalen e Euro 2020. Trajneri i Anglisë komentoi fjalët e mbrojtësit italian, i cili kishte shpjeguar se si fjalët e Declan Rice në prag të ndeshjes (“ne jemi 10 herë më gati se ata”) ishin një mendjelehtësi që kishte motivuar grupin e Mancini: “Duhej të kishim qenë mjaftueshëm ekspertë për të kuptuar se ndoshta italianët do t’i kishin përdorur ato fjalë për të motivuar veten – pranoi Southgate -. Por ndeshja ishte një barazim, duhet ta kujtojmë këtë. Edhe pse e merituan të fitonin trofeun, nuk mendoj se ai episod ishte vendimtar “.


Bonucci, në një intervistë për The Athletic, e kishte bërë të qartë sesi ajo e Rice kishte qenë një deklaratë e papërshtatshme: “Është lloji i gabimit që bëjnë të rinjtë – ka thënë ai -. Nuk e thua këtë. Kurrë nuk duhet të thuash se e dëshiron diçka më shumë se dikush tjetër ose se je më i mirë se dikush tjetër. Gjithmonë duhet ta vendosësh veten në të njëjtin nivel me kundërshtarin tuaj, të qëndroni larg vëmendjes dhe të godisësh në kohën e duhur. Kjo është ajo që ne bëmë”.


Southgate tha se vetëm kohët e fundit mësoi për këtë anekdotë, por megjithatë shigjetoi lojtarin e tij: “Unë nuk dija asgjë për këtë histori deri dje. Unë mendoj se gjithmonë duhet të mendosh për atë që thua publikisht, sepse mund të përdoret si një stimul nga kundërshtari yt. Ne e kemi bërë këtë në të kaluarën dhe kjo na ka ndihmuar. Ndonjëherë disa gjëra, të marra jashtë kontekstit, duken më provokuese se sa janë. Nëse është kështu, unë jam i sigurt se Rice e ka mësuar mësimin”.

GRUMBULLOHET PAS 2 VJETËSH TOMORI: “I BEFASUAR PREJ TIJ”
Është edhe Fikayo Tomori në lojtarët e grumbulluar për ndeshjet kundër Andorrës dhe Hungarisë të vlefshme për kualifikueset në Katar 2022: “Më bëri shumë përshtypje – tha Southgate -. Ne e ndoqëm atë edhe sezonin e kaluar dhe ai e filloi shumë mirë këtë sezon. Kjo me Milan ishte një përvojë e madhe për të”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.