• |
ide | kryesore

Përmbytje të mëdha në Slloveni, Lubjana nën ujë

-Instant, Lajme, Planet

Sllovenia u godit nga një stuhi e fortë të mërkurën pasdite. Reshjet e mëdha të shiut përfshinë të gjithë vendin


Mediat sllovene raportojnë se bodrumet u përmbytën, pemë të shumta u rrëzuan dhe çatia e një shtëpie banimi u dëmtua. Meteorologët theksojnë se sipas llogaritjeve të tyre, kaq shumë shi bie një herë në 250 vjet në një kohë kaq të shkurtër.


Shi i madh ra gjatë natës, dhe situata më e vështirë është në Lubjanë. Kështu, në vendbanimin e Vižmarjeh, uji përmbyti kalimin nëntokësor në të cilin makina mbeti e bllokuar, por shoferi fatmirësisht arriti të shpëtojë pa lëndime.

Uji përmbyti edhe teatrin. Jernej Pristov, një zëdhënës i teatrit, tha se gjatë shfaqjes, uji filloi të binte nga çatia.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.