• |
ide | kryesore

Emrat/ Deputetët demokratë që Berisha i mori Bashës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Jo thjesht thelbi i vendimmarrjes së diktuar nga të huajt, por edhe mënyra e beftë se si Berisha u shpall i përjashtuar nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike ngjalli pakënaqësi dhe acarim mes demokratëve. Reagimi i militantëve qe impulsiv dhe u pa të nesërmen në mengjes, kur disa prej tyre iu kundëvunë Lulzim Bashës në oborrin e PD-së.


Në anën tjetër, Foltorja e Berishës po sheh një entuziasëm dhe energji që i kishte munguar takimeve të PD-së prej vitesh. Ajo që bie në sy që nga dita e parë është se demokratët që i përbetohen për besnikëri Berishës, po shtohen dhe bashkë me ta, edhe deputetët e PD-së.


Në Shkodër, nuk qe asnjë prej deputetëve të Partisë Demokratike të këtij qarku, megjithëse ishin aty një pjesë e mirë e ish drejtuesve të kësaj force politike ndër vite. Në takimin e Berishës ishin ish-deputetët e PD-së Aldo Bumçi dhe Gent Strazimiri. Mungonte kryetarja aktuale e Bashkisë, Voltana Ademi, por ishte nënkryetari Tonin Dedaj dhe ish-kryetarët e Bashkisë së Shkodrës Lorenc Luka dhe Ormir Rusi. Në të njëjtën kohë mungonte Jozefina Topalli, por ishte vajza e saj Megi Topalli. Po ashtu, në takim ishin edhe pjesa më e madhe e kryetarëve të grup-seksioneve të PD-së.

Në po të njëjtën ditë, besnikërinë ndaj Berishës e konfirmoi deputeti i Korçës, Edmond Spaho i cili foli publikisht për bunkerizimin e PD-së. Spaho kërkoi hapje të Partisë dhe dëgjimin e antarësisë si rruga e vetme për të dalë nga kriza.

Pak ditë më parë ishte Oerd Bylykbashi që u shfaq në takimin e Foltores në Durrës, duke dalë publikisht në krah të ish-kreut të PD-së, Sali Berisha. Në një status në Facebook, Bylykbashi sqaroi: Demokracia nuk mund të jetë ajo që mendon dhe vendos një individ për llogarinë e tij. Demokracia është ajo që vendosim sëbashku, mbi bazën e parimeve dhe rregullave që kemi miratuar sëbashku paraprakisht, jo mbi bazë rregullash të shpikura ad hoc. Përndryshe nuk është demokraci por autokraci.

Në Vlorë, ishte drejtuesi i qarkut, Bujar Leskaj që iu bashkua Foltores së Berishës. Leskaj nuk foli për mediat, por me praninë e tij në takim, u duk se e dha mesazhin për Lulzim Bashën, me të cilin kishte pasur pakënaqësi për listën e kandidatëve para zgjedhjeve.

Në Fier, ishte Luan Baçi që u bë pjesë e Foltores së Sali Berishës, që lëshoi akuzat e forta për kryetarin aktual, Lulzim Basha nën ovacionet e militantëve demokratë. Pas takimit, Baçi tha se do ta kishte bërë të njëjtin veprim edhe 100 herë të tjera, pasi nuk kishte qenë dakort me vendimin e Lulzim Bashës. “Veprova në atë mënyrë, do të veproja 100 herë ashtu po të kthehesha mbrapa. Kjo solli rezultat pozitiv. Baza në Fier, njerëzit nuk janë dele për të qenë në rresht. Nuk kanë mendimin të jenë pro Bashës dhe pro Berishës.

Si veprim, përjashtimi i Berishës nuk është pritur mirë. Është vendim i marrë personalisht, i pakonsultuar, nuk pritej nga anëtarësia. Kjo i ka shokuar dhe ka sjellë turbullim të madh tek anëtarësia. Do të ishte më mirë që të kishin funksionuar forumet, që mblidhen dhe vendosin. Nuk është pritur mirë” tha deputeti demokrat i Fierit.

Pas përjashtimit të Berishës nga grupi, dy deputetët më të vendosur për t’i dalë në krah atij, ishin Edi Paloka dhe Flamur Noka. Të dy këta e pritën poshtë shtëpisë Berishën, një ditë pas vendimit, duke dhënë mesazhin se do të qëndronin krah tij. Pak orë më pas përjashtimit, Berishës iu bashkua edhe Tritan Shehu.

Mbetet për t’u parë nëse procesi që Berisha po vë në lëvizje brenda Partisë Demokratike do t’ia dalë të largojë Lulzim Bashën, por në anën tjetër besnikët e kryetarit aktual janë nën një presion të fortë nga elektorati i PD-së që e ka të pamundur të pajtohet me shkuljen e Berishës nga selia blu./Lapsi.al

 

15 Comments

 1. Në tre takime, në dy prej tyre është thënë se ‘unë vras’… ‘vras veten’ tha njëri sot në Shkodër… Po ju them që kjo është kategoria që i shkon pas. Po të mos ketë ato Berisha, nuk del nëpër marshime.

  1. NGA EGOJA TEK DISIPLINA ,NGA LUFTA NE PAQE,SHKAQE,E KALUARA NUK ESHT FUNKSIONALE DHE TE ARDHMEN E GARANTOJN DOMOSDOSHMERIT FUNKSIONALJA,,KETO JAN ZHVILLIME GLOBALE QE DUHET TI KUPTOJME DHE PERSHTATEMI TE GJITH thotë:

   LARGIMI NGA RRUGA DREJT,MUNDESOJ TE NA VIN PER SUNDIM TE PADREJTIT,DUKE ZHVILLU PADREJTESIN ,INTERESIN ,NA PREMTUN PARAJSEN DHE NA SOLLEN SI LLURAT FERRIN ,SEPSE KUR NJERIU ,DISIPLINON ORGANIZIMIN E FUNKSIONIT TE JETES, JETEN BAZ INTERESIT ,SAPO BIE INTERESI IKEN DISIPLINA DHE MUNGESA NDERGJEGJES VLERAVE I VEN GJITH PERBALL NJERI TJETRIT,PERPLASJE,URREJTJE HAKMARRJE, LUFT SHKLATRRIM KETO JAN KARAKTERISTIKAT KUR ZHVILLOHET PADREJTESIJA,LUFT PER PUSHTET PARA,TANI I KTHEHEMI NATYRALITETIT,SEJCILI DON TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANON PADREJTESI TI BEHET,MBANI MEND KUDO NE BOT KA SHPREHJE NATYRALITETIT KUNDERSHTIME KUNDER PADREJTESIS,NE MENUR SPONTANE ME LUFT PA FRONT DERI NE MENYR TE ORGANIZUAR,JEMI NE PERIULLEN E ZGJIMIT NGA FAKTET,,JEMI NE FAKTET E KRIJIMIT DHE FUNKSIONIT QE TE MIRAT MATERIALE ,NUK VIN NDRYSHE VETEM SE ME RREGULL MAS DREJTESI HAK,DHE DUKE U BERE NDIHMES DHE PLOTESUES NE DOBI,ESHTE KRIJIM QE NUK SFIDOHET,GJITH PRETENDUESIT ULLEHEQES NESE SKAN KULTUR VLERA,NESE NUK JAN NE GJENDJE TU JAPIN TE DREJTEN HAKUN SEJCILIT JAN TE DESHTUAR,ME GENJESHTRA ,MANIPULIME MASHTRIME,KETO VETEM PO ECIN ME SHPEJTESI DREJT FUNDIT EKSTREM,TE TYRE,TANI FUQIJA,TEKNOLOGJIJA,DJALLEZIT,NUK FUNKSIONOJN ,SEPSE ESHTE NJELLOJ SI TI THUASH NJE INXHINJERI DEGJO ,DUA QE TE ME BESH ,DICKA,QE INXHINJERI KUR FILLON LLOGARIT,THOT KJO IDE NUK FUNKSIONON SE,NUK I PERSHTATET LIGJEVE TE FUNKSIONIT,TE NDERUAR,FJALA KA PASQYR PUNEN MENDJA KA PASQYR FAKTIN DHE QELLIMI MUNDESIT AFTESIT URTESIN PER TE QEN SUKSESI ,NESE KETO NUK MENAXHOHEN ME RREGULL MAS TY ASNJE GJALLES NUK TE JEP BURIMIN E DOPBIVE,CDO GJE QE NJERIU MENDON JASHTA RREGULLIT MASES LIGJEVE TE KRIJIMIT FUNKSIONIT DOBIVE MBI BAZEN E TE CILAVE VARET EKZISTENCA JONE,ESHTE I DESHTUAR SEPSE ,NE NUK KEMI CILESIN E KRIJIMIT TE ZGJILLJEVE ,KETE ZOTI MALLERISHEM NUK NA LLA,NA LA SUKSESIN E DESHIRAVE NE VARESIN E MENDIMEVE FJALEVE DHE VEPRAVE TONA,NE VARESIN E MESIMIT PERHAPJES DHE PRAKTIKIMIT TE ULLZIMIT HYJNORE,ADHURIMIT NENSHTRIMIT TIJE,DERI TANI NJERZIT URRYEN ULLZIMIN E TIJE,U MBESHTETEN TEK VETJA DHE SI PRAKTIK ZHVILLIMI SOLLEN VETVETEN ,DOBESIN SHKATRRIMIN,BUZ GREMINES E PSE SHKATRRUAN NE GENE BURIMET E DOBIVE,1 FAMILJEN LILLJET 2FAREFISNORE,FUTEN 3KAMATEN 4IMORALITETIN 5,KEQFORMUN 6BREZAT ,7GARABITEN MUNDESIT,DHE TANI ,DUAN PRAP PUSHTETIN,PA KUPTUAR QE PERGJEGJSIT JAN NE MOMENTIN QE U JAN KTHYER NE LLOGARI,QE TE KUPTOHET DREJTE ,TE ZGJUARIT PENDOHEN I KERKOJNE HALLALL NJEREZVE ,DHE PERPIQEN TI FUSIN NE RRUG PAJTIMI DHE LEN PUSHTETIN PERFAQSUESVE TE VLERAVE ATO KAN ULLZIMIN HYJNOR DHE ATO DHE VETEM ATO,,JAPIN DREJTESI SE E KAN ATE FORMIM NE GJAK KAN FRIK ZOTIN,JO NJERZIT,,KJO ESHTE RRUGA PER TE KUPTUAR SEJCILI PERGJEGJSIT NE KETE BOTE NGA ZOTI ME KTHIM TEK ZOTI ,ESHTE MIRE PER TE GJITH TE DHOGARISIM VEPRAT TONA NEN DRITEN E ULLZIMIT HYJNORE PERPARA SE TE NA I LLOGARIS I MALLI ZOT,,O NJEREZ MOS KERKONI POZIT NESE,QOFTE SE NJEHER KENI GENJYER ,SE ULLZIMI HYJNOR KESHILLON MOSBESIM NDAJ TIJE,O NJEREZ MOS KERKONI POZIT,NDRYSHE VETEM SE ME DREJTESI HAK DHE PER TE MBAJTUR BARAZI ME NJEREZIT,O NJEREZ,MOS JU HYNI NE HAK ASNJE KRIJESE SE PER HAKUN KA PERGJEGJSI,O NJEREZ RUAJUNI NDESHKIMIT TE TE MALLIT ZOT,SE ESHTE I ASHPER ,ZOTI KA PREMTUAR MESHIR PER TE PENDUARIT ,DHE QE NJERZVE JU KTHEJN HAKUN,KUSHDO QE MENDON SE ME NJERZIT MUND TE BEJNE SI TE DOJNE,AI ESHTE VETZHGENJYER ,SEPSE NE RRALL TE PARE CFARDO QE TE MENDOJNE FLASIN DHE VEPROJNE,E KA PERVETEN E VET NESE MIRE DHE KUNDER VETES VET NESE KEQ ,PESHORJA ZOTIT ESHTE E DREJTE,TEK AI NUK KA IMPONIME,KUSHDO QE MENDON SHPETIMIN E VET DON VETEN E VET LARGOHET NGA PADREJTESIJA DHE ANGAZHOHET ASHTU SI THOT I MALLI ZOT,NE MENDIME FJAL VEPRA SIMAS AFTESIS DESHIRAVE MUNDESIS,QE KA,KUSH NUK JU BIND LIGJEVE TE ZOTIT NUK DESHI VETEN E VET,U BE ARMIKU VETES VET,SHKATRRUESI VETES VET,KUSH U PENDU SHPETOJ,DHE PO ASHTU KY ZHVILLIM DO ECEN SIPAS VULLNETIT ZOTIT,DERI SA TE TAKOHEMI ME TE,E RENDESISHEME ESHTE QE ZOTI MALLERISHEM ME KRIJIM DHE ULLZIM JA KA MUNDESUAR SHPETIMIN E TIJE,PSE DIKUSH SE DON ESHTE ZGJELLJA E TIJE,POR NE FAKT SI NATYRALITET SEJCILI NGA NE E DUAM VETEN JETEN TE DREJTEN HAKUN,DHE URREJME PADREJTESIN TE NA BEHET,POR SHUMICA ZHYTEN NE PADREJTESI NGA MOSDIJA ,NGA MOS KUNDERSHTIMI TJEREVE DHE KESHTU JU VDES ZEMRA IKEN NDJESHMERIJA PER MIRE ,E KEQA QE BEJNE JU DUKET,E MIRE POR NESE ANGAZHOHEN NE MENDIME FJALE DHE VEPRA TE MIRA SI THOT I MALLI ZOT ZEMRA GJALLEROHET,DHE VAZHDON NORMALITETIN E VET,E BERE KOT KOMENT SI KUJTESE DHE HAK I DITURIIS PER NJERZIT QE GJITHNJE AKOMA EKZISTOJNE MUNDESIT QE AJO QE NDIENI DESHIRONI E DREJTA HAKU SHPETIMI JUAJ,PER JU EKZISTON SI MUNDESI ,POR MUNGON ANGAZHIMI PER TA NJOHUR DHE VEPRUAR QE TA NDIENI SHIJONI,KU TASHME ULLEHEQESI NUK MUND TE JETE NJERI ,POR PASUES I RRUGES SE DREJTE ,QE TRANSPETON SI ZGJILLJE VETEM FJALEN E PASTERT TE ZOTIT BOTNAVE ,JO NJERIUT TE INTERESIT SE KJO NA BEN PADREJTESI E PROVUAM ME SHEKUJ,RESPEKT PER TE GJITH,THEM SE KEMI NEVOJ PER PAJTIM JO HAKMARRJE PAQE JO LUFT

 2. Çfarë mutin kërkon më ky komunist i qelbur!
  Hape rrugën o zagar!
  Mos harro se ata miqtë e tu,teksanë,nuk bëjnë pleniume si Hoxha,ata të zhdukin ….
  Hap rrugë,merr me vete edhe ata psikopatë që të besojnë akoma dhe shporru…gërmuq!

 3. Gojore pa emer!
  Mbushe gojen plot moj bushterr e ramutit.
  Chuchka, xhachka kuchka
  Behuni te gjitha bashke…
  Merrni hov nga mali….
  Dhe hajdeni me indietro….
  Qenke me gojore se fikkurvi.

 4. Deshtim qe nuk ja doli te marre asnje deputet nga Shkodra. Duket sikur ritmi i cregullt i takimeve lidhet me negociatat per te siguruar pjesemarrjen e deputeteve apo te kryetareve te partive ne qarqe. Te shohim kush do i bashkohet ne Elbasan dhe ne qarqet e mbetura te veriut apo ne Berat. Gjithsesi dhe kaq jane shume duke pas parasysh sa deputete ka PD-ja. Nuk di ndonje levizje tjeter brenda partise qe te kete siguruar kaq mbeshtetje nga deputete.

 5. Frok Cupa kurvi i rrugeve te Tiranes ku e degjove fjalen vras ne Shkoder mor te qifsha fisin ty dhe Mero Bazes ,o spiun dhe bije spiunesh ,o ti qe jau kthen bythen ,qe te ta vene kujtdo qe vjen ne pushtet,o hienat mbeturina te dale nga bytha e Nexhmie Hoxhes ,si duket terezia pi ju zene te dridhurat se do t’ju pritet kotherja mor shushunja te kombit.Yt zvaraniker ,njerez pa din dhe iman kurvi dhe bij kurvash.

 6. Keto Fol(Nevoj)toret e Berishes kane dicka shume pozitive per shqiptaret dhe demokratet kudo ku jane !
  I tregojne te gjitheve sa eshte numri i budallenjve qe e mendojne Partine Demokratike ne pushtet te drejtuar nga nje plak matuf 77-vjec me damken Amerikane NON GRATA ne balle.

 7. Spaho ka edhe një këshillë për Salianjin,ndërsa i kujton historinë e ‘Babales’: “Mos shaj në telefon, sepse që kur ndodhi ajo historia me Babalen të gjithë kanë filluar ti rregjistrojnë bisedat. Besoj më kupton ku e kam fjalën”.O shpellkare pyeteni salihun per babalen se do shikoni gallate o byrektore nga shkodra der ne vlore

 8. Fale Albert Vehbiut shqiptaret mesuan se ish-Ministri pordhac Fat Xhafaj kishte nje vellacko Agron apo Geron njekohesisht, te denuar ne Itali per trafik droge!
  Babalja real eshte nje peshkatar qe e njohin ne Vlora te gjithe vlonjatet dhe nuk ka aspak lidhje me Albert Vehbiun.
  Por social-rilindjotet nga i pari deri tek i fundit me nje budallallek kembengules vazhdojne ti thone Babale pra Albert Vehbiut. Duke ngrene thonjte nga marazi qe ai i nxorri sekretin Fatkes, ish-Ministrit Brendeshem unikal me bote me vella te denuar per droge!

 9. Me u marre me politik duhet byth,shumica e deputetve te Pd jane pa byth dhe bythelepirsa qe ne mosh te re .
  Do ti shikoni po nderroj situata si do ja lepijne ko….et Berishes,se jane te llojit gaz bardhi.
  Nuk mund te le pa permendur deputetet w ripjelljes qe jane me keq se edhe kur shkojn per te bere shurren marrin leje ke Rama ,po ju tha mos e beni ju plas feshikza,shkurt muhabeti kemi met ne dore te servilave dhe bythlepirasve pa asnje ide .

 10. një militant lavdëroi Sokol Olldashin dhe pa ju dridhur gjunjët fare u ngrit në këmbë e mbajti një minutë heshtje për të, e më pas u betua se nuk ndërhyri në fushatën e tij. Ndërhyri aq brutalisht, sa ka kërcënuar nënkryetarin e partisë dhe sekretarin e Përgjithshëm, plus dhjetëra kryetarë degësh, që të mos mbështesin Olldashin.

  Por Olldashi nuk është më dhe Berisha e ka traditë që kundërshtarët e vdekur i do shumë. Si Azemin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu