• |
ide | kryesore

Reagimi i Yuri Kim pas takimit të Berishës në Shkodër

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka reaguar në një mënyrë diplomatike pas takimit të ish-kryeministrit Sali Berisha në Shkodër. Kim shpërndau në rrjetet sociale intervistën e ish-ambasadorit William Reyerson në “Zërin e Amerikës”, i cili u shpreh se shpallja “non grata” e Berishës është sinjal kundër korrupsionit. Kim thotë se duhet lexuar e plotë kjo intervistë.


“Respekti, dashuria & shpresa e Ambasadorit Ryerson për Shqipërinë janë të njohura. Ndërsa festojmë 30-vjetorin e rilidhjes së marrëdhënieve SHBA – Shqipëri, ai thotë: “Dua të ritheksoj atë që mësova herët në Shqipëri, mos u dorëzo përballë pengesave”. Intervista e plotë duhet lexuar” – shkruan Kim.


Por çfarë tha Ryerson për Berishën në VOA.

“Ato që kanë ndodhur në Shqipëri janë inkurajuese, por edhe shumë zhgënjyese. Dikush më pyeti kohët e fundit se përse e bëri Sekretari Blinken këtë, përse jo një njoftim nga një prej zëdhënësve.

Për mua ky është një sinjal kundër korrupsionit, jo vetëm për Shqipërinë, por se Uashingtoni do ta godasë korrupsionin sa herë ta shohë, pavarësisht se për kë bëhet fjalë.

Ajo që ka rëndësi është çfarë bën tani ky, apo ai person, ky, apo ai entitet. Ndoshta para 25-30 vitesh nuk ishin përfshirë në korrupsion, por janë përfshirë më pas dhe prandaj tani po merr vëmendje kaq të lartë”, – u shpreh ambasadori Ryerson. ©LAPSI.al

30 Comments

 1. Kom pas i komshie ne vitet 80, Zeqiné quhej…rrinte gjithe diten ne ballkon…
  burrin ne shpi gjith diten e kishte, pensionista te dy, por sa dilte ke cepi i palltatit burri, kjo i uleriste porosite per pazar, si e çmenme, ta nigjote gjithe lagjja…

  Vijme ke kjo zeqineja e ambasades…
  Kjo mer vlla nuk del me thone p.sh ça thote dosja per sali berishen, e ma sekret pervete, por pret perdite kur shko neper rrethe ky…

  E pret perdite me ankth kjo, dhe sa del ky, sidomos kur mbledh shume rob, fillo direkt bertet ne media nga ballkoni i ambasades, a thu se s’kishte mundesi i nate perpara me ja zbardh dosjen, fiks po fiks si Zeqineja…

  Asaj te pakten ja dinim hallin, e çmendur e shkreta, po ksaj ça kure ti japim ?!?!

  Kjo mjafton ti beje publike dosjen, dhe plakut si shkon asnji mo, e leshojne direkt…

  Pse s’ja publikon plakut dosjen ?!?!
  Keqardhje ??!!
  Apo ka leshin dosje.

  Ma sqaron dot njeri ?!

  1. Sepse ska.asnje fakt por shpifjet e rames.dhe noi ojq ojf te paguar po prej rames

   Kabllogram te ambasades dhe vendine lobistesh

   Zeqineja dmth kinetja.ben gam gam.kot

   Hedh vickla a thu se po e rru njeri duke pa se ca behet me ramen apo deshtimin e drejtesise nuk e.beson njeri me kimeten. Eshte e diskretituar si provokatore

   Dhe kete rol po e ben me zell te madh sic duket jane renduar valixhet.. hudh leket merr sherbimin. Hepi leke kimetes del e provokon

   Beketi 150 milion euro

   Te fala zeqines.dhe kimetes

  2. Eh mer mik. Amerika te shikoje super-korrupsionin ketu ne Washington. Te kishte bere Berisha vetem gjysmen e asaj qe ka bere djali i Bidiotit ketu, Berishen do ta kishin denuar me burgim te perjetshem. Keto ambasadoret ameriqene ne Albanistan jane ca kellira pa vlere qe s’ja var njeri teneqene. Ato vijne aty te vjedhin ca pare, t’iu bejne dhuratat e duhura shefave dhe te hane nje mut te stermadh. Shkurt dhe sakte: Jane per t’i shkerdhyer te katermbedhjetat! Kaq kisha une!

 2. Ja dhe Kimetja e shkrete po kekrkon alibi me nje ish ambasador qe nuk e pjerdh kush. Ti thjeshtojme pak gjerat Blinken shpall non grata Berishen per korrupsion, Berisha e hedh ne gjygj dhe kerkon prova konkrete, nderkohe shkon ne parlament kunder vendimit te Lulushit dhe ben fushate neper Shqiperi per ta hequr kete legen te shitur kete vegel te Rames. Kimete e dashur topi eshte ne fushen tende dhe mos te vi inat qe Berishen e presin mire kudo qe shkon.

 3. Sipas ish-ambasadorit Rajerson dhe qe e perserit edhe zj. Ambasadore, Washingtoni do ta godase

  korrupsionin sa here ta shohe, pavaresisht per ke behet fjale. Ne kohen kur behet fjale per ko-

  rrupsionin e Berishes ,pra para 8 e me shume vitesh ,Washingtoni nuk e goditi se nuk e pa,

  perkundrazi e pa si “BURRE SHTETI” sipas vete ambasadorit amerikan te kohes . Washingtoni

  nuk e pa kanabizimin e gjithe Shqiperise dhe perfshirjen direkte te policise e Ministrit te

  Brendshem, madje nuk e pa as kur ish-mintri i akuzuar per lidhje me grupet e trafikut hyri ne

  Zyren Ovale, Tani sipas vete DASH Shqiperia eshte kthyer ne qender operacionale te krimit te

  organizuar e trafiqeve te paligjshme dhe se korrupsioni eshte kapilar ne te gjitha deget e qeverisjes

  por Washingtoni nuk i sheh se kush e lejon qe Shqiperia te behet qender e operacionale e krimit te

  organizuar dhe nuk e sheh se kush po e ben korrupsionin kapilar ne te gjitha deget e qeverisjes.

  Mos ndoshta Washingtoni nuk e di se ka 8 vjet qe berisha firmos vetem per pensionin e vet dhe se

  ka 8 vjet qe Rama eshte shefi i qeverise qe po ben kerdine me korrupsion sipas vete DASH ?

  Interesanrt si nuk e sheh pasi z.Rama eshe edhe nder kryeministrat me te gjate ne bote sipas vete

  Rames.

 4. Ambasadori Rajerson eshte ai qe dilte ne tribunat e mitingjeve elektorale se bashku me Berishen e Gramoz Pashkon kur deklarohej se USA u kishte dhene nje cek te bardhe. Madje mbante edhe vete fjalime elektorale. Vinte ne Shqiperi pas eksperiencave diplomatike ne Beograd.
  Ai mund te kete qene cdo gje, pervecse diplomat nuk ka qene. Shembull te bukur ka marre Kimetja.

 5. Në tre takime, në dy prej tyre është thënë se ‘unë vras’… ‘vras veten’ tha njëri sot në Shkodër… Po ju them që kjo është kategoria që i shkon pas. Po të mos ketë ato Berisha, nuk del nëpër marshime. Shpellkare e byrektore nga shkodra deri ne vlore hani mutin e kesaj ambs cdo darke dhe do gdhiheni amerikon

  1. o ty ja rrofsh spiropalit,frroku,ndokes,prenges,doshit,roshit,rrahman rrajes,habilajve,etj si rama e yuri kim il jung.

 6. Amerika te vehe dhe te shkerdhehet se eshte ne anen tjeter te botes dhe vjen na can Karin ketu. Shqiptaret te vetedijesohen dhe te ndergjegjesohen qe Amerika eshte shtet pleher satanist qe ka 30 vjet qe po na vjedh dhe Shkaterron

 7. Po kjo cka qe fut hundet. Po iraku me cfare informacionesh u sulmua dhe u masakrua. Sikur nuk i gjeten ato provat qe ishte sebepi dhe informacioni doli i gabuar. Po pushtimi
  20 vjeçar i afganistanit mos solli gje liri dhe demokraci be ate vend. Vetem korrupsion dhe degjenerim. Mos flasim per Sirine pastaj.

 8. Partine Demokratik e voton antaresia dhe simpatizanet e saj, Nuk e voton as kimetja as Rajerson. Mjaft zonje po i bie ne nje vrime,jemi ngopur me intervistat tua dhe teRajersonit. Spo e rrue leshin per ty Berisha as Doshi as Dako ,Llalla ua la preshin ne dore.Qetsou Kimete me ngadale.Te fala nga Kabuli.

  1. ço ujë te rama që të kënaqen, puna është që mesazhi është i qartë të gjithë e dinë e shohin e prekin frymën e ndryshimit në pd
   kjo ben provokime

 9. Ne qelbistan punojne ambasadore vetem katranjoset qyrrsa. Nuk i lene njerezit rrugeve ia gjejne nje pune.
  Qelbistani si mozambiku.
  Liri demokraci.

 10. Që ka gjall ki Rajersoni!!!!Por ama i vdekur është. Dhe kjo ambasadore merret me ish ambasadorë që kanë efiçencë mendore!!Dhe këta të Zërit të Amerikës gjetën kë intervistojnë!!!!Mos vallë dhe këta janë në xhiron e Sorrosit????

 11. nga muzeu e nxorrën rajersonin?

  dmth nqs rajerson ja ka fut kot atekohë, ai mund tja fusë prapë kot sot, po kimetja atëhere pse mos të duke ja futur kot së koti sot e gjithe ditën?

  tani ja fut kot pë lekë apo ja fut kot se i thotë shefi vetë dmth i merr ai lekët ljo ska rëndësi, kimetja po lu balln me provokime cic mic

 12. Ajo qe nuk po kuptojne disa ose nuk duan ta kuptojne eshte fakti qe kimetja nuk ben asgje ne koke te vet! Por nese ben dicka ne koke te vet do te “shkarkojne” si ish ambasadori Limprecht. Kaq e thjeshte eshte. Mos kujtoni se DASH i ben gjerat se i thote nje ojq apo nje karuc si pella i gjate apo kushdo qofte. Une besoj qe jo vetem ka dosje per komunistin e thekur 100 karat sali berisha, por se shpejti do ti lexoni edhe akuzen, pastaj shkojini mbrapa neper floktore-foltore.
  – Ish pronaret i degjeneroi
  – Ish te perndjekurit i percau dhe i copetoi ne 10-ra shoqata
  – ish komunistet i mbrojti sa mundi (asnje ne burg per genocid) ata qe futi ne burg i denoi per abuzim me kafet dhe dietat
  -Me komunistet aktuale ka bere historikisht marrveshje nen tavoline, kujtoni pak akrobacite me ramizin, nanon dhe ne 2008 me ramen
  Doni me ………

  1. o N po pse nuk ja nalin doren diktatoreve kur jan ne fuqi po pasi shkaktojn keto deme demokracis e ekonomis? meqe duan te perzihen ne punet e brendshme flas;ca vlen per popullin sikur pas demeve qe shkakton sot rama pasi te dal ne pencion ai dhe te largohet te jetoj i qet ne nje vend tjeter tî bejn dosje keta?

 13. Ambasadori Shqiptar SHBA u takua sot me Presidentîn Biden dhe e uroj per suksesin e vendosjes se demokracise ne Avganistan,gjithashtu i shprehu edhe perkrahjen e qeverise Shqiptare ne luften kunder korrupsionit .Ai i komunikoi z.Biden se qeveria Shqiptare ka nje liste me disa ish eksponente te larte te perfshire ne korrupsion te cilet se shpejti do te shpallen non-grada.

 14. dash eshte nevojtore me e qelbur ne bote . gjithe mashtrime ne gjithe historine e saje, prandaj ju komuniste shkoni hani trahana

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu