• |
ide | kryesore

MotoGP/ Një hap nga tragjedia në Teksas, Rossi akuzon: “Kështu është një ruletë ruse”

-Instant, Sport

Përgjegjësia për aksidentin e shumëfishtë të Moto3 në Austin do t’i kushtojë Deniz Oncu dy gara, por fatmirësisht në Teksas tragjedia vetëm sa u rrezikua, ndryshe nga si i ndodhi pranverën e kaluar (gjithashtu në Moto3) Jason Dupasquier në Mugello dhe vetëm dy të diela më parë Dean Berta Vinales në Supersport 300 në Jerez de la Frontera. Alarmin e madje edhe duke akuzuar e ka dhënë Valentino Rossi, i cili nuk përdor lojëra fjalësh.“Më vjen keq për Oncun … por ata janë të çmendur, situata është e vështirë, madje tragjike. Ata me të vërtetë duhet të bëjnë diçka sepse shumë gjëra po ndodhin dhe unë me të vërtetë kisha një frikë të madhe këtë herë, edhe sepse Migno ishte në në mes por, përveç tij, të gjithë kaluan një rrezik serioz, përfshirë Acostan. Problemi i parë ishte që rinisën Moto3 për vetëm pesë xhiro: është vërtet ruletë ruse. Ata janë të çmendur, për mendimin tim nuk ishte zgjedhja e duhur. Por më serioze se kjo është se ata duhet t’i japin gara pezullimi pilotëve që ndërpresin rrugën drejtpërsëdrejti: ne kemi folur për këtë gjë për vite me radhë. Ata duhen lënë në shtëpi, sepse në këtë mënyrë lëndohesh. Nuk mund të vazhdojë kështu, pastaj cdokush i jep fajin tjetrit por pilotët mbi norma janë gjithmonë të njëjtët. Ai që shikon garat, edhe nëse nuk është komisioner garash … i dallon. Duhet të ndalen, sipas mendimit tim. Përndryshe, është masakër”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.