• |
ide | kryesore

Putin për krizën e çmimeve të energjisë: Fajin e ka Bashkimi Europian (Arsyeja)

-Instant, Arkiva, Planet

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.


“Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte të hiqte dorë nga kontratat afatgjata dhe iu drejtua tregtisë së gazit në bursë. Praktika e partnerëve tanë evropianë ka konfirmuar edhe një herë se ata bënë gabime. Ne ende po flisnim me përbërjen e mëparshme të Komisionit Evropian dhe e gjithë politika e tij ishte të hiqte qafe të ashtuquajturat kontrata afatgjata. Ata po përballeshin me kalimin në tregtinë e aksioneve të gazit dhe vërtetuan se sot është absolutisht e qartë se kjo politikë është e gabuar. Si rezultat, çmimi i gazit natyror ka thyer të gjitha rekordet historike: sot po afrohet 2,000 dollarë për mijë metra kub, që është më shumë se dhjetë herë më e lartë se çmimi mesatar i vitit të kaluar ,” tha presidenti rus.


Europa, e cila furnizon rreth një të tretën e nevojave të saj për gaz me furnizime nga Moska, ka thënë prej vitesh se dëshiron të diversifikojë burimet e saj të furnizimit, pa asnjë rezultat.

Presidenti rus tha gjithashtu se Rusia, bazuar në rezultatet e këtij viti, mund të furnizojë përsëri Evropën me hidrokarbure, përfshirë gazin, në sasi rekord. Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se Rusia ishte dhe është një furnizues i besueshëm i gazit natyror në Azi dhe Europë, pasi i përmbush plotësisht të gjitha detyrimet e saj të përcaktuara në kontrata të tilla.


1 Comment

  1. Evgropianet kujtojne se kane drogaxhiun Rama dhe nje popull vari kars debil palaco si shumica derrmuese e Shqiptareve qe ju ka humbur cdo tradite dhe zakon qe ju lane te paret. Ruset kane bere Histori dhe pasi ja futen Amerikes duke e cuar per lesh tani po ja shkerdhejne rrobte Evgropes duke e shkaterruar. Mire tu behet Satanisteve dhe Pedofilave AngloAmeerikan Evgropian qe kane qene Armiqte dhe kolonizatoret me te medhenj te kombeve por sidomos te Kombit Shqiptar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.