• |
ide | kryesore

Shkarkimet me “dorëheqje”, rrënimi i imazhit të policisë

-Instant, Blog

Ministri i brendëshëm Bledi Çuçi doli sot përpara selisë së kryeministrisë për të bërë një hap pas prej deklaratës së një dite më parë, se Ardi Veliut po i sosej flaka e kandilit në krye të policisë së shtetit. 


Ministri u justifikua se togëfjalshi i tij pezhorativ ishte më tepër pasojë e emocioneve të shkaktuara në përballjen me opozitën në parlament, sesa mendimi i tij për punën e shefit të policisë. Çuçi e ngriti në qiell atë duke theksuar se uniformat blu kishin arritur në këto vite në standarte dhe performancë shumë të lartë.


Lexo me tej:

Profil / Ardi Veliu, kryepolici ushtar i rilindjes që iu fik kandili pas zgjedhjeve

Në fakt, kjo komedi me të cilën gjithsecili vë buzën në gaz nga halli, e ka një shpjegim. Dikush me sa duket i ka tërhequr vërejtjen ministrit për faktin se puna e policisë nuk duhet vënë në diskutim. Deviza ka qenë: dhe Ardi Veliun duhet ta heqim qafe se me injorancën, militantizmin përtej normës dhe mungesën e profesionalizmit na diskreditoi, por edhe beteja propagandistike e sukseseve duhet të vazhdojë. 

Po si mund të çlirohesh nga një drejtues “i suksesshëm”? 

Vetëm me dorëheqje.

Pikërisht për këtë arsye, kur e thirri në zyrën e tij, në kryeministri, të martën në mesditë, Rama i ka komunikuar Veliut se epoka e tij kishte përfunduar por se kjo do të zgjidhjej me anë të dorëheqjes. 

Kështu u bë dhe drejtori i bindur i policisë “zbuloi” papritamas se i duhej të kalonte më shumë kohë me familjen. Aq qesharake ishte e tërë kjo situatë, sa edhe brenda letrës së dorëheqjes shndërrua në hit në rrjetet sociale, Veliu tregonte se ishte sërisht i gatshëm të hiqte dorë nga gruaja dhe fëmijët, të cilët i pati përdorur si arsyen se përse po hapte rrugë, për të bashkëpunuar sërish me kryeministrin.

Por, pavarësisht këtyre episodeve që e bëjnë edhe me humoristike gjithë historinë, një fakt mbetet i pandryshuar. Pavarësisht dështimeve të njëpasnjëshme, Rama, për të mos prishur kartolinën e “policisë që duam” kurë nuk e ka pranuar largimin si të paaftë të drejtuesve të policisë. 

Ndonëse i përfshirë në akuza për përgjime të paligjshme, Atran Didi u largua nga drejtimi i policisë me “vullnetin e tij të lirë”. Po ashtu edhe Fatmir Xhafa, i cili nuk arriti dot kurrë ta bënte bindëse alibinë për dosjen “Babale” dha një dorëheqje pa motive. Po me “vendim personal” u largua edhe Sandër Lleshaj, pas vrasjes së Klodian Rashës, ndonëse prej kohësh ishte një sekret publik ftohja e tij përfundimtare me shefin e qeverisë. Nga të gjithë ministrat dhe drejtorët që ka pasur policia në vitet e rilindjes, vetëm Saimir Tahiri dhe Haki Çako nuk janë larguar me dorëheqje.

Zyrtarizohet emërimi/ Gledis Nano, ‘njeriu i FBI’ që pritet të drejtojë Policinë e Shtetit

Dhe arsyeja se pse kjo ka ndodhur kuptohet lehtë. Sepse ndryshe nga çfarë premtoi në fushatën e 2013, Rama nuk ndërtoi dot një polici ku vrasësit të mos largoheshin në drejtim të paditur, organet e rendit në vend nuk penguan dot që në raportin e Departamentit të shtetit për narkotikët, Shqipëria të etiketohej si “vend burimi për kanabisin dhe rrugë furnizimi për drogërat e forta”. Gjatë këtyre viteve u kthyem sërish tek versioni më i keq i policisë politike që ushtron dhunë mbi kundërshtarët e rregjimit dhe tek përdorimi i saj për manipulimin e zdhedhjeve. Prandaj, njësoj si edhe me rastin e Ardi Veliut, deviza mbetet e njëjtë: “Sukseset vazhdojnë, por thjeshtë drejtuesit largohen për arsye familjare”.    

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Imazhi është subjektiv, për patronazhistët ka përmisime.

  Rrënimi i policisë ka nisur në ditën që Saje Qorri shkeli në zyrën e Ministrit, duke shpërbërë policinë dhe rekrutuar freshistat në pallat kongresi, periudhë ku nisi kanabizimi i territorit dhe simbioza me bandat kriminale.

  Që të ketë ndopak efekt në përmisimin e imazhit të policisë, si fillim duhet të shkëpusë lidhjet me bandat dhe grupet kriminale që financuan zgjedhjet e kaluara lokale duke i arrestuar dhe shkatërruar fushat e magazinat me drogë për të mos i dhënë mundësi as të rikuperojnë paratë që blenë votat dhe atëhere do kuptohet që e kanë seriozisht.

 2. Zyrtaret e Rilindjes te gjithe pa perjashtim, qe nga ministrat e deri tek ata nepunesit e thjeshte, por militante te thekur, jane shembulli me monstruoz I BANALITETIT TE TE KEQES.

 3. Gjekmarkaj sulmon hapur Berishën: Boll fole nëpër “Foltore” se këtë punë ke ka 30-vjet, na ke trazuar ne demokratëve të vërtetë pro-amerikanë

 4. YMER GELBAZA DHE FRROK CUPI I KAN VJEDHURE FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE FB DHE TWITTER DHE PO MASTUBOJN LIVE NE SKYPE ME KOL SALLAKU SKYPE thotë:

  QKA MENDONI JU MILIONA LEXUESE TE LAPSI.al KY EDI RAMA KUR E E AKUZOJ BABAIN E TIJ PER INCESEST FAMILJAR SE PO JA PALLON GRUAN DHE E E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN DHE NUK PO I PERDORE DREJTORET DHE POLICINE PER TE VJEDHUR DHE GRABITUR ZGJEDHJET

 5. YMER GELBAZA DHE BATON HAXHIU YOUR PAGUHEN SI ZAGAR PER TE SULMUAR DHE OFENDUAR VJOSA OSMANIN DHE ALBIN KURTIN thotë:

  ZOTI BUSHATI SHE ZOTI SHKULLAKU QKA MENDONI CILI ESHTE ME BYTHLEPIRES I EDI RAMES-
  1 :YMER GELBAZA KELLIRA
  2:KOL SALLAKU SKYPE
  3: FRROK CUPI ME FLOKE TE GJATA
  4 BATON HAXHIU -STANISIQ
  5:MUHAMET VELIU -DHEMBE KRIMBURI
  6 CARLO BOLJA BOLINO
  7 KRESHNIK SPAHIU ?

 6. Ju doni Gazideden dhe Prtiftin qe as eshtrat te mos gjenden.
  Lam dakort se nuk keni se cfare te shkruani dhe doemos do merreni me patatet ,mollet ,groshet dhe pordhet.

 7. YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al POR IK DHE PUBLIKOJE PRAP DOSJEN E EDI RAMES DHE KRISTAQ RAMES

 8. Unë kam besim se ti do të fitosh, siç ka ndodhur gjithmonë. Këtë besim ma shton edhe prania në krahun tuaj e profesorit me të ardhme të ndritur z. Tritan Shehu. Vetëm një gjë më trishton. Edhe pse gjallë dhe i fortë, kundër teje po dalin mjaft bij të tu. Merre me mend çfarë do të ndodhë kur, larg qoftë, ti të mos jesh më midis nesh.

  Gjithësesi, në ndodhtë kjo gjë, sepse njerëz jemi, mbaj lidhje me Salianjin sepse ai ka eksperiencën me Babalen

 9. Në vëndim tim në vëndin tënd, një i çmendur një vënd e çmënd’, ishin vargjet e cituara nga Grida Duma, por duke harruar se këto vargje, Agolli i shkroi në parlament gati 28 vite më parë, duke dëgjuar një fjalim të ish-kreut të PD-së, Sali Berishës.

 10. DASH ka publikuar listën e personave te shpallur “non grata” gjatë viti 2021 dhe ia ka dorëzuar atë Kongresit Amerikan. Në listë është publikuar edhe emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij, bashkëshortes Liri Berisha dhe dy fëmijëve Shkëlzen dhe Argita Berisha, të cilët u shpallën “non grata” më 19 maj 2021.

 11. Neritan Ceka: PD e ndërtuar me modelin e Partisë së Punës, ky i sotmi është më keq. Sali Berisha po korr atë që ka mbjellë

 12. Hi,

  I want to contribute high-quality content to your website in form of a guest post through a simple 3 step process.

  1. I will send three amazing topic ideas that are up to the trend and your readers’ interest
  2. You need to choose one topic out of those.
  3. I will then send a high-quality, plagiarism-free article on that topic.

  You will just have to publish it with one do-follow backlink to my website. It will be a win-win.

  Please let me know if we shall start with step 1?

  Best,

  Rose Emilie

 13. Ajo që ndodhi në Gjirokastër tregon se Berisha është duke vdekur politikisht, janë duke e pritur nëpër rrethe pjesa më e pagdhëndur e shoqërisë dhe e vetmja gjë që po arrin Berisha është dëmtimi i PD.

 14. Berisha, në të tijën, ka të drejtë. PD- në e kishte kthyer në çiflig të tij; çifligu i lihet vetëm birit; e kur nuk ke bir- birëson një nga nën- sqetulla jote. Berisha birësoi njërin nga nën- bijtë, Lulin. Fillimisht e ushqeu me lugën më të mirë në familje; pastaj e mësoi si të gjuajë për pasuri; pastaj e vëzhgoi me cilët zyrtarë të huaj ka më shumë afeksion; e dërgoi deri te Gaddafi i Libisë për të shitur armë; e mësoi edhe si mi edhe si mace…

 15. Hi, We are providing highly cost-effective and result driven google ranking services.

  We can help you climb to the top of Google within 3 to 5 months time and our SEO campaign starts at $150.

  If you are looking to purchase this service for yourself, or to outsource your client’s work and work, send us a short email to us.

  Reply ” Interrested ” to below address
  [email protected]

 16. Hi,

  I want to contribute high-quality content to your website in form of a guest post through a simple 3 step process.

  1. I will send three amazing topic ideas that are up to the trend and your readers’ interest
  2. You need to choose one topic out of those.
  3. I will then send a high-quality, plagiarism-free article on that topic.

  You will just have to publish it with one do-follow backlink to my website. It will be a win-win.

  Please let me know if we shall start with step 1?

  Regards,
  McKenzie Wilson

 17. Hi,

  I want to contribute high-quality content to your website in form of a guest post through a simple 3 step process.

  1. I will send three amazing topic ideas that are up to the trend and your readers’ interest
  2. You need to choose one topic out of those.
  3. I will then send a high-quality, plagiarism-free article on that topic.

  You will just have to publish it with one do-follow backlink to my website. It will be a win-win.

  Please let me know if we shall start with step 1?

  Regards,
  Laura Anderson

 18. Hi,

  I’d like to contribute quality content to your site in the form of a guest post, using a simple 3-step process.

  1. I will send you three great topic ideas that are trending and of interest to your readers.

  2. You need to choose one topic from them.

  3. I will then send you a quality, plagiarism-free article on that topic.

  All you have to do is publish it with a do-follow backlink to my website. It will be a win-win situation.

  Please let me know if you want us to start with step 1?

  Sincerely,

  Heeral Mehta

 19. Hi

  My name is Lucinda and I am head of business development at Giejo magazine.

  I have found lapsi.al on Instagram

  I would like to propose the following collaboration which is free, effective and quick:

  We can add a link to your website lapsi.al inside one of our existing articles inside the credits section. In return, we will need you to link to dimepiecela.com (our partner site) using anchor text Dimepiece LA inside an existing blog post on your site.

  If interested, simply send me a link to a blog post where we can find a link to Dimepiece LA and we will add a link to your website and send it back to you. Please make sure to copy in Leila at [email protected] in your reply.

  Best wishes

  Lucinda
  Giejo Magazine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu