• |
ide | kryesore

Pse po rriten çmimet/ Krahasimi i shifrave dhe argumentave

-Instant, Arkiva, Kryesore

Kryeministri Rama ka shpallur prekjen e Shqipërisë nga kriza energjitike globale, e cila do të shoqërohet me rritje të ndjeshme të çmimeve të energjisë e që si pasojë do të shoqërohet edhe me rritje të përgjithshme të çmimeve të produkteve të përgjithshme.


Duke u përpjekur të justifikohej për fortunën financiare që pritet të godasë shtresat më të pambrojtura të vendit, kryeministri përmendi ligjet e pashmangshme të tregut në një rend kapitalist ku vendos ligji i kërkesës dhe ofertës, u dorzua duke thënë se çmimet nuk varen nga qeveria dhe në fund u detyrua të përgjigjet edhe për dilemën: Si ka mundësi që një vend që prodhon me anë të sistemit të tij të hidocentraleve po aq energji sa i duhet për konsumin e brendëshëm, detyrohet të blejë me tarifa maramendëse në tregun ndërkombëtar?


“Janë broçkulla pohimet që Shqipëria ka ujë dhe e prodhon energjinë vetë. Shqipëria nuk e prodhon të gjithë energjinë që i duhet. Ne e shesim energjinë në një kohë kur ajo është me çmim të ulët par në sezonin e verës, pasi kur ka shi me tepricë dhe reshje, ose duhet ta shesim ose duhet ta derdhim ujin kot duke shkaktuar edhe përmbytje.Një ekonomi e varur 100% nga zoti, ka të mirën e vet pasi ka energji të gjelbër, por nuk ka burime energjie të planifikueshme dhe kur e shet e shet me lirë dhe e blen më shtrenjtë gjatë thatësirës pasi kërkesa është më e lartë” u justrifikua ai.

Por tezës së Ramës se çmimi do të rritet si pasojë e krizës ndërkombëtare të energjisë i është përgjigjur flakë për flakë opozita e cila pretendon se ne si një vend prodhues i nevojave tona energjitike, nuk duhet të prekeshim nga kjo krizë.

Numri dy i PD, Alfred Rushaj, në një konferencë në krah të Bashës ka shpjeguar me shifra dhe fakte se sa energji është prodhuar këtë vit në vend. “Ky ka qenë për ne një vit i shkëlqyer – ka thënë ai duke nënvizuar se ndërmarja publike KESH ka prodhuar deri më tani të gjitha necojat që kanë konsumatorët shqiptarë për energjinë që shpenzojnë gjatë gjith vitit. “Deri më tani janë prodhuar 4.4 miliard kilovat orë ndërkohë që për gjatë gjithë vitin konsumatorët që shërben OSSH kanë nëvojë për 4.6 miliard kilovat orë. Kjo nuk është një krizë globale por një krizë korruptive”, ka thënë ai duke publikuar edhe një tabelë me shifrat e sakta.

Por atëherë çfarë ka ndodhur?

Ku ka përfunduar energjia e prodhuar nga hidocentarlet shqiptare?

KESH-it nuk i është blerë nga OSSH për ta përdorur për nevojat e konsumatorëve shqiptarë, por ai e ka shitur në tregun ndërkombëtar. Kështu nga 4.5 miliard kilovat orë që janë prodhuar deri më tani, 1.3 miliard janë shitur me çmime të lira jashtë vendit (majtas ne tabele). Dhe atë sasi energjie që e kemi shitur lirë, tani në kohën e krizës globale detyrohemi ta bjejme shtrenjtë.

Dhe sipas llogarive të bëra, Shqipëria e ka blerë enerigjinë që i duhet, me një çmim 21 fish më të madh sesa ai që i ka shitur ato miliardë kilovat orë që ka prodhuar vetë (djathtas lart).

Prandaj opozita pretendon se ndryshe nga ç’thotë Rama, çmimet nuk po rriten si pasojë e një krize energjitike globale, por si pasojë e korrupsionit, në një vend i cili i plotëson vetë nevojat e prodhimit të energjisë.

©Lapsi.al


20 Comments

 1. Ky pallosh vjedh dhe e katranos vendin simos me keq dhe pastaj shpall gjendje emergjence dhe ne fund na thote se duhet te luftojme me armikun e padukshem. Kush eshte armiku i padukshem ? Ketij hajduti 2 metra te larte dhe te pangopur se bashku me patronazhistet dhe kuçedrat mavi edhe sikur tju jepje gjithe detrat e oqeanet e botes nuk do te fryhej . Revolucioni eshte e vetmja zgjidhje .

 2. Vetem protest duhen, si ato te merkuren… Ta shohi dhe ambasada Amerikane, bashke me Amerikan-dashurin me te madh ne bote…

 3. Duhen e leket e Becchettit! Mami i Lalit dhe Elisa s’i hapin dot kembet… dhe Ajola qe i hap, s’ben dot gje…

 4. Ky eshte bere si merumi ne kohe, vetem propaganda i ka mbetur…(ne disa TV qe sdihen se kush i ka)

 5. Dihet qe eshte abuzim i paster!

  Opozita e emeruar po shijon deputetllekun, Basha po i kenaqet vizes amerikane, voltana kujton se do behet prape kryetare bashkie, gjekmarkaj merr leket nga irfani pervec atyre te rames, gridarja dhe salianji bashke me rushin e gjate i gezohen posteve ne parti

  kujt i ha palla se do rriten cmimet? keta bashke me kuantin e lulit, e kane mendjen me bo noi lek me ramen

  baxhelle opozite!

 6. O Edo fitoren ne 2029 e ke te sigurt. Sipas shqupsave edhe bythelepiresve te tyre mediatike taksen e karbonit 27 leke / Lt karburant nuk duhet ta paguajne pronaret e makinave kur mbushin serbatoret me karburant por duhet ta paguajne te gjithe shqiptaret perfshire edhe pensionistet dhe shqiptaret e varfer qe nuk kane as bicikleta.Edi vazhdo me politikat e majta se shumica e shqiptareve eshte me ty dhe ps.

  1. Po per udhetimet me eskorte te blinduar, helikopter dhe avion personal charter a paguan takse karboni ky che guevara juaj?

  2. Mos haro se nnë 2029 do jetë dy mdtra nën tokë mor derr rilindas he shqupistat ta shkërdhefshin familjdn dhe farefisin me radh ju për këtë der edhe byth jepni vu corona ua martë shpirtin

 7. Harroni qe ishte fushatë zgjedhore këtë vit dhe kanë vjedhur sikur nuk ka të nesërme. Kanë vjedhur barbarisht si dhe nëse fitonte PD e vinte në pushtet i lenin bombë ekonomike nga ku do mund ta kanalizonin për të fituar kredibilitet në Opozitë.

  Ndarja e KESH në disa entitete të ndryshme (KESH, OST, OSSHE, FSHU etj..) ka në vetvete qëllim korruptiv, krijon administratë të tejfryrë dhe tendera korruptiv pafund e në fund rrit kostot e nuk i shërben kosnumatorit, jemi dhe vend me territor e popullsi të vogël pa industri.

  Situata energjitike në Shqipëri është mjaft e thjeshtë, prodhojmë energji mjaftueshëm për vendin tonë pasi aq kapacitet kemi.
  Fale sektit të rilindjes po i rikthehemi kohës së viteve 2000 kur oshëtinin gjeneratorët, neonët me bateri dhe qirijntë. Dhe ku ishte e gjitha çështje menaxhimi që u zgjidh mbas 2007 thjesht duke blerë energji gjatë verës ku çmimet ishin më të lira dhe duke ruajtur rezervat hidrike gjatë verës e deri në fund të vjeshtes kur fillonin shirat, dhe ku kërkesa për energji rritet prej dimrit.

  Papërgjegjshmëria, neglizhenca dhe keqdashja duke shitur energji hidrike gjatë verës me të thatë prej dekadash është kriminale dhe duhet ndëshkuar maksimalisht.

  ps: është edhe çështja e rritjes së çmimeve të hidrokarbureve, po rriten edhe pse nuk janë rritur ende në tregjet ndërkombëtare. Teorikisht duhen të mbarohen rezervat me çmimin aktual dhe me pas të aplikohet rezerva me çmimin e ri, ose ndonjë mesatare. Deri tani çdo rritje është spekullative dhe e pambështetur kërrkund. Pa harruar që gjatë 2020 kompanitë e naftës në gjirin persik të paguanin vetëm tu hiqje naftën pasi nuk kishin ku e ruanin, dhe ai çmim nuk u reflektua kurrë në Shqipëri…

 8. Po drejtori i oshe Fier ka vjedhur op jo?se gojet e liga ne ketw qytet thone se ka bere miliona euro,qe eshte nje cop drejtori po Ramuti me shoke!dhe thone se jwmi ne krize.

 9. “Ku ishte ti kur na përjashtonte Basha?”: Demokratja “gozhdon” Berishën në Elbasan, fishkëllehet nga salla dhe tentohet t’i merret mikrofoni

 10. Geri Kokalari i zbulon të shkuarën Evi Kokalarit: Ka lidhje me një kongresmen që po hetohet për trafik seksual

 11. Eshte e kote edhe te vazhdosh te flasesh
  Cdo gje ne kete vend eshte me bythe, eshte menaxhuar apostafat anapolla. Eshte crregullim i organizuar ne menyre gjeniale.
  Cfare tjeter mund te thuhet akoma per sadistet sorroiste te rilindjes me shume se c’eshte thene
  Te zihet fryma te ze ankthi prej banalizimit qe politika e pushtetareve i ben cdo llogjike normale me minimale

 12. Logari te ceketa, nuk zgjateni te sqaroni se pse shitet energjia. Sistemi i shperndarjes eshte i tille, cdo energji e tepert qe prodhohet duhet te shitet ose shkon dem. Ne nuk kemi fusha me bateri qe ti karikojme kur kemi e ti perdorim kur skemi. Perdorja e kaskadave si rezerve eshte pune me rrezik se mund te sjelle permbytje.

  Zgjidhja per mendmin tim do ishte ndertimi i 1-2 centraleve me gaz natyror qe sigurojne nje baze te qendrueshme prodhimi qe nuk varet nga reshjet. Meqenese dhe TAP-in e kemi ketu.

 13. Ajo qe une doja te cilesoja per rritjen e çmimit te energjise nga i gjati ine , eshte fakti se dje ne emisionin e Çanit u permend se kjo rritje çmimi ishte propozuar edhe vjet ne te njejten kohe me te njejten vlere rritjeje . Gje qe do te thote se ky ka qene nje plan i paramenduar dhe se nuk eshte per efekt krize . Kjo thjesht eshte per te mbulluar paaftesite menaxhuese dhe korrupsionin galopant te sektit antishqiptar mavi . Kjo tregon se i gjati ine nuk e ka dashur pushtetin per te udhehequr e per te bere diçka te mire per kete vend por e ka dash dhe e do thjesht qe te mbush xhepat e tij dhe horrave e krimineleve qe e rrethojne . Edhe ajo pak rritje ekonomike qe kemi , nuk shperndahet per te gjithe njelloj . E gjithe torta e rritjes ekonomike merret nga shpura e tij oligarko-kriminale ndersa populli ndan midis tyre vetem varferine .
  Ku ve dore ku njeri i zi , çdo inisiative e marre prej tij ka si prapaskene grabitjen dhe mbushjen e xhepave per te dhe shpuren e tij oligarko-kriminale . Te njeten gje po bene edhe me bregdetin , te njejten gje beri edhe me pronat e ushtrise te njeten gje po bene me portin e Durresit me kompani offshore . Skandalet e ketij te ligu nuk kane fund dhe te gjitha jane te mire menduara qe me pare dhe me nje synim te vetem , vjedhjen , vjedhjen dhe vetem vjedhjen .
  Ne vitin e nente te qeverisjes se tij , nuk pame nje here te vetme rritje rrogash por veçse taksa dhe burg per fukarenjt dhe vetem vjedhje , korrupsion e grabitje per te dhe shpuren e tij narko-kriminale .
  Nese mendoni se i gjati ine mendon per te miren e ketij populli ju qofshi , athere mire t’ju rrine prangat , athere ulneni edhe kurrizin qe te vini samarin sa me pare te jete e mundur sepse e meritoni . Nese mendoni se i gjati ine mendon vetem per xhepat e tij , athere ngrihuni dhe shporreni kete kuçeder te parase dhe pushtetit .
  Dje ne emisionin e Çanit gjate debatit me Adriatik Llapaj , per te cilin duhet te them se u tregua shume profesional dhe teper i sakt , ne syte e te gjatit tone une pash frike . Frik te madhe , sepse ne subkoshiencen e tij ai e kupton qe eka bere balt , ai e kupton dhe i trembet protestave dhe rrevoltave te atyre fukarenjeve qe po fukarepsen çdo dite e me shume . Ai i tembet atyre qe e kane barkun bosh , sepse ai e dine mire se kur barku eshte bosh truri transferohet ne stomak dhe si rrjedhim nuk mendon me truri por stomaku . Ai e dine se kur thika ngulet ne palce , nervat o ngordhin ose bejne levizje te pakontrolluara . Por mbi te gjitha ai e dine se nese kesaj proteste i bashkohet edhe opozita , gje per te cilen ai ngulmonte shume me Llapajn per ta kompleksuar ate , si dhe ultimatumin qe i dha Berisha nga Elbasani , ai e dine se fundi i tij do jete tmerr pa fund .
  Si perfundim , ku njeri i zi duhet larguar nje ore e me pare , biles me çdo lloj menyre te mundeshme .
  E sigurt eshte se çdo dite me te ne krye eshte skamje dhe skllaveri e sigurt per Shqiperine dhe Shqiptaret , nje ore e me pare pa te eshte liri dhe prosperitet per te gjithe popullin Shqiptare (perfshire e dhe mavite) .
  Le te tentojme, nuk kemi se çhumbasim perveçse skamjes dhe “prangave” te ketij narkoshteti antishqiptar.
  TUNG

 14. nuk ka ndonjë shenjë që kryetari me letra i PD ta çojë nëpër mend të dorëzojë çelësat, edhe sikur takimet e Berishës t’i shkojnë në oborrin e selisë.

  Puna është se çfarë do bëjnë me atë “Lulin” tjetër, që do vijë pasi ta heqin këtë “liderin e thyer” peng të Edi Ramës. Mbase do ta presin edhe nja 12 vjet të tjera, derisa të binden se ai nuk do ta tradhtojë kurrë doktorin.O byroisti Pd me shume xxxxxxxxxx fjalimet i shkruan si te ka mesuar salihu

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.