• |
ide | kryesore

Juventus tenton për herë të dytë ti marrë Pogba, me zero, Manchester United: ja plani bardhezi

-Instant, Sport

Tifozët e Juventus kanë shijuar sërisht magjinë e Paul Pogba, në super ndeshjen mes Francës dhe Belgjikës, duke menduar sërisht për kohën kur mesfushori ishte bardhezi. Edhe Paul Pogba nuk e fsheh se nuk do ta kishte fare problem të kthehej në Torino. Ndjenja reciproke që sugjerojnë një rikthim të francezit, por ekziston problemi i ditur i pagës. I larguar në vitin 2016, duke e bërë Juventusin të fitojë një super plusvalencë, ai ka një kontratë që e lidh me United deri në vitin 2022. Sipas Gazzetta dello Sport, Juve ka një plan për të tentuar një sulm për francezin.


Drejtuesit e Juventusit kanë mundësinë që ta rimarrin sërish me parametër zero në qershorin e ardhshëm. Hapi i parë për të qenë në gjendje të menaxhojnë pagën e lartë të francezit (15 milion në vit) është të heqësh qafe angazhimet e tjera të rënda. Aaron Ramsey dhe Adrien Rabiot, për shembull, kushtojnë 7 milionë dollarë në vit secili, pa përfshirë bonuset. Sidoqoftë, do të ketë disa sakrifica të tjera të forta për të bërë gati shumën që do të vendoset në tavolinë për Pogba, edhe sepse United dëshiron t’i ofrojë atij një rinovim që mund të cojë pagën e tij në 20 milionë. Pastaj është gjithmonë konkurenca e pamëshirshme e Real Madridit dhe PSG-së për t’u marrë parasysh. Në këtë pikë Djajtë e Kuq tashmë po mendojnë për zëvendësuesin. Flitet për Rice të West Ham, Phillips të Leeds, Kessie të Milan dhe Fabian Ruiz të Napolit. Rimarrja e francezit, në çdo rast, është cdo gjë tjetër veçse një ndërmarrje e thjeshtë për Juven.


Kështu, Allegri është duke menduar edhe objektivë të tjerë për mesfushën. Në veçanti, Aurelien Tchouameni, një francez tjetër, pëlqehet shumë në Vinovo. Mesfushori i Monakos ka qenë në planet bardhezi që nga janari dhe vëzhguesit e Juventusit e njohin atë shumë mirë. Ai është 21 vjeç dhe ka karakteristika të ndryshme nga Pogba, por është një profil shumë interesant. Si nga pikëpamja ekonomike, duke pasur parasysh pagën aktuale prej rreth një milion euro, ashtu edhe nga pikëpamja e prespektivës, duke pasur parasysh moshën e re dhe kufijtë e mëdhenj për përmirësim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu