• |
ide | kryesore

I parafundit në Premier League, Newcastle ‘kërcënon’ Europën: Conte e 250 milionë në merkaton e janarit

-Instant, Sport

“Ne kemi ambicie të mëdha. Do të futemi në merkaton e transferimeve për të konkurruar për lojtarë të klasit botëror”. Amanda Staveley, pronarja e re e Newcastle aktualisht në vendin e parafundit në Premier League, u ka premtuar fansave të saj (të cilët festuan në shesh) se në tre vjet skuadra do të kthehet rregullisht për të konkuruar për trofetë më prestigjiozë, duke ka trembur Evropën e futbollit. Sipas vlerësimeve të analistëve financiarë, në fakt, pasi u ble nga një fond saudit i udhëhequr nga Fondi i Investimeve Publike, Neëcastle tani është klubi më i pasur në botë dhe do të ishte gati të investonte 250 milionë euro në merkato (përtej kufijve të Fair Play-it financiar anglez dhe pa shkelur rregullat e tij) për të ndërtuar një nga ekipet më konkurruese të të gjitha kohëve.


Emrat në listë janë të shumtë e për pankinën në krye është ai i Antonio Contes. Ish-trajneri i Interit, shkruajnë në Angli, do të ishte i lumtur të kthehej në Premier League, por zakonisht preferon të punojë që nga fillimi i sezonit dhe mbi të gjitha do të preferonte të merrte përsipër një ekip me potencial për të fituar kampionatin. Pronarët më të pasur në botë, megjithatë, mund ta bëjë atë të ndryshojë mendim, ndoshta duke i sjellë në skuadër disa nga emrat e shumtë që kanë filluar të qarkullojnë ditët e fundit.


Për mesfushën, emrat në qendër të vëmendjes janë ato të Iscos, Coutinho, Pogba dhe veçanërisht Franck Kessie, i cili shkon në skadencë me Milanin në 2022 dhe mund të shohë kërkesat e tij ekonomike (8 milion në vit) të përmbushen nga klubi anglez, ndërsa në sulm emri i Mauro Icardi është shumë i nxehtë, me argjentinasin që mund të largohet nga PSG i joshur nga sirenat angleze. Por faqet e Telegraph tregojnë për një pasuri kaq të lartë që mund ta përballojë edhe Mbappè, i cili në mënyrë të përsëritur ka shprehur vullnetin për t’u larguar nga klubi parizien.

Magpies kanë hedhur sytë edhe nga Lautaro Martinez, edhe pse sulmuesi tani duket shumë pranë rinovimit me Interin. Dusan Vlahovic, i cili siç njoftoi Commisso nuk do të rinovojë me Fiorentinën, do të ishte gjithashtu në fokusin e pronësisë së re të Newcastle, dhe madje edhe Victor Osimhen, sepse Aurelio De Laurentiis gjithashtu mund të lëkundet përballë një oferte me shifra rekord. E njëjta gjë mund të ndodhë edhe për Koulibaly, mes objektivave kryesorë të anglezëve për mbrojtjen, ndërsa juventini Ramsey preferohet për mesfushën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.