• |
ide | kryesore

Zbulohet plani i opozitës turke për të rrëzuar Erdogan nga pushteti

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

6 parti opozitare turke kanë vendosur të rrisin bashkëpunimin e tyre me synim mposhtjen e Rexhep Tayip Erdogan dhe partinë e tij AKP në zgjedhjet e vitit 2023.


Zgjerimi i bashkëpunimit të tyre bëri që ato të godisnin Erdoganin në zgjedhjet lokale të vitit 2019. Partitë mbajtën një takim të tretë të martën dhe sipas Reuters po planifikojnë të kenë takime javore për të rënë dakord mbi parimet e përbashkëta deri në fund të vitit.


Agjencia Ndërkombëtare e Lajmeve citoi zyrtarë të përfshirë në bisedime dhe analistë politikë të thoshin se “opozita në Turqi po bën një përpjekje që nuk është bërë kurrë më parë: “të bashkohet për t’u përballur me qeverinë”.

Mbështetja për qeverinë e Erdoganit po zvogëlohet pas kritikave për mënyrën se si ajo po trajton problemet financiare të tilla si inflacioni i lartë dhe papunësia, pandemia Covid-19 dhe zjarret në pyje dhe përmbytjet.

Sondazhet tregojnë se AKP është rreth 31-33%, nga 42.6% në zgjedhjet parlamentare 2018. Aleati i saj nacionalist, MHP ka rënë në 8-9%, një përqindje që do ta bënte Erdogan humbasin kontrollin e parlamentit në zgjedhjet e ardhshme. ©LAPSI.al

3 Comments

  1. Me 43% te parlamentit ke shumicen sipas sistemit Turk!

    Qe partia e ekstremit te djathte ‘anti-Kurd’ do bej votat me ekstremin e majte eshte thjeshte nje ender,dy vite para zgjedhjeve!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu