• |
ide | kryesore

Juventus, emergjencë në mesfushë: McKennie e Arthur nuk bindin, Allegri duhet të shpikë

-Instant, Sport

Për Juventusin nis një javë thelbësore, ajo që do t’i projektojë drejt takimit të trefishtë të ethshëm Roma-Zenit-Inter. Massimiliano Allegri kryqëzon gishtat në funksion të përpjekjeve të fundit me kombëtaret të lojtarëve të tij dhe fillon të bëjë llogaritë për ndeshjen e së dielës mbrëma kundër verdhekuqve në Stadium. Trajneri livornez duhet të shpikë diçka, veçanërisht në mesfushë: me Rabiot jashtë për Covid dhe Arthur ende jo gati të nisë titullar, do të vlerësohen kushtet për rikthimin e Bentancur dhe McKennie (të cilët humbën ndeshjen kundër Panamasë për shkak të lodhjes muskulare). I paprekshëm mbetet vetëm Locatelli.


Përkundër asaj që ndodhi me Napolin, amerikano-jugorët do të jenë në dispozicion, duke pasur parasysh se ndeshja me Mourinhon është planifikuar e fundit e javës. Uruguajanit, i cili ka qenë gjithmonë titullar deri tani, mund t’i kërkohet një sforco, edhe pse do të kthehet në Itali të premten dhe do të ketë vetëm të shtunën për t’u përgatitur për ndeshjen. Por pastaj, megjithatë, do të jetë e nevojshme që Allegri të gjejë një zgjidhje: McKennie i parë në daljet e fundit ka bindur pak dhe duhet vlerësuar shkalla e lodhjes muskulare që e detyroi të qëndrojë jashtë ndeshjes së fundit të SHBA-së (nuk duket asgjë serioze, mund të kthehet kundër Kosta Rikës); Ramsey luan dhe shënon me ekipin e tij kombëtar, por në kampionat ai ka luajtur vetëm një ndeshje si titullar (e para, me Udinesen) dhe vazhdon të hedhë shigjeta drejt bardhezinjve nga Uellsi; Danilo (edhe ai kthehet të premten, si Cuadrado dhe Alex Sandro) mund të jetë xholi ideal për këto situata, përndryshe Allegri do të duhet të bëjë me një 4-4-2 më “të pastër”, me vetëm dy lojtarë qendrorë dhe dy anësorë të rolit.


Shumë, natyrisht, do të varen nga sulmi: Morata me siguri nuk do të jetë në dispozicion (mund të rikuperojë për ndeshjen të dielën më datë 24 me Interin), Dybala përkundrazi punoi mirë dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë në mënyrë që të jetë përsëri në dispozicion, ndoshta edhe nga minuta e parë. Nëse Joya do të niste titullar, do të jetë një enigmë tjetër për t’u zgjidhur: të luajë me Kean, larg shkëlqimit në ndeshjet e fundit, ose të zgjidhet përsëri një formulë pa një qendra referimi, siç ndodhi me Chelsea dhe në derbi. Gjithashtu në dispozicion është Kaio Jorge, i cili pasi hyri në fund të sfidës me Torinon mund të rrëmbejë edhe disa minuta të tjera në gara zyrtare për të fituar më shumë besim në lojë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu