• |
ide | kryesore

Video/ Hedhje shishesh e ndërprerje e ndeshjes: Shqipëria humbet më shumë se një takim me Poloninë

-Instant, F1, Sport, Video

Një përfundim ndeshje që i përshtatet vigjiljes së saj, me kombëtaren kuqezi që humbi pjesët më të rëndësishme, për Covid e dëmtime, duke i ndryshuar planet e Edoardo Rejas pak orë para ndeshjes. në Air Albania mbyllet 0-1 ndeshje për jashtë ose brenda me Poloninë, që parakalon Shqipërinë në renditjen e Grupit I dhe është tashmë një hap pranë kualifikimit në playoff. Vendosi goli i Swiderskit që u pasua nga një vërshim shishesh plastike mbi lojtarët polakë që festonin golin, duke sjellë edhe ndërprerjen e ndeshjes për shumë minuta nga arbitri francez Turpin.


Pa Gjimshitin, Balajn, Hoxhallarin, Cikalleshin, Cekicin e në fund edhe Gjasulën, Reja ndryshoi skemën e tij të zakonshme, në një 4-3-3 për të surprizuar kundërshtarin e në fakt edhe mund të ndodhte, me kuqezinjtë që patën impakt të mirë me lojën, pavarësisht se rastet munguan në të dyja kampet.Tekniku italian provoi edhe kartën Broja, që kundër Hungarisë i dha dy fitore në dy ndeshje, por këtë herë shkodrani u përplas me mbrojtjen e ngjeshur të Paolo Sousas. E megjithatë u duk sikur gjithcka do të shkonte në barazim, sepse as Polonia nuk po bënte asgjë më shumë me Leëndoëskin të errësuar nga Kumbulla. Por pikëtrisht në minutën e 77, një neglizhencë lodhjeje i dha mundësinë krosimit nga e djathta për Swiderskin në shtyllën e dytë, që mundi Berishën, për golin që vendosi sfidën. Ky ishte edhe momenti që mund ti kushtojë shumë kombëtares, sepse një grup tifozësh të papërgjegjshëm i janë përgjigjur me hedhje shishesh uji, të nervozuar nga festa e lojtarëve të Paolo Sousas. Arbitri Turpin menjëherë ndërprerë ndeshjen duke i cuar lojtarët në dhomat e zhveshjes, në tentativë për të qetësuar situatën. Ky nuk ishte në fakt momenti i vetëm që tifozët u bënë problematikë, sepse edhe në zhvillimet e një goditje këndi, ndaj Zielinskit vërshuan shishet plastike, por në atë rast arbitri u mjaftua vetëm me një paralajmërim. Vetëm pas 15 minuta takimi rifilloi, por asgjë për tu shënuar dhe Polonia merr një fitore në Tiranë që e kandidon në vendin e dytë drejt playoff.

Shanset që kjo situatë të ndryshojë, edhe në dritën e barazimit mes Anglisë e Hungarisë, janë shumë të vogla. Shqipëria mbetet në kuotën e 15 pikëve, ndërsa polakët janë ngjitur në 17. Tani duhet jo vetëm që Shqipëria të fitojë me Anglinë në nëntor, por duhet të shpresojë që në ndeshjen e fundit të grupit Hungaria të mundë në Varshavë të besuarit e Sousas. Dicka e komplikuar është pak të thuhet…2 Comments

  1. Fatkeqësia do jetë nëse Berisha do të jetë në krye të opozitës, se do jetë më e lehtë për Ramën. Ujë i bekuar të kishte qenë aty në 22 vjet, sot Berisha do të ishte qelbur”.Shpellkaret e salihut lane gjurme e tyre dhe ne sport,tani edhe nderkombetar

  2. Këtë konkluzion ai e nxjerr teksa thotë se po të mos ishte shpallur “non grata” Berisha dhe SHBA-ja të mos ishte imponuar për përjashtimin e Berishës, ky i fundit nuk do të kishte ndërmarrë asnjë lëvizje kundër Bashës dhe nuk do të hidhte mbi Bashën akuzat që ka artikuluar gjatë takimeve me mbështetësit. Sipas Gjekmarkajt Berisha e konsideron PD-në si pronën e tij private dhe tani që dikush e ka larguar sillet sikur do të rimarr pronën dhe t’ia jap dikujt më të besuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *