• |
ide | kryesore

Kaosi në veri të Kosovës/ SHBA: E papranueshme dhuna ndaj autoriteteve dhe mediave

-Instant, Arkiva, Lajme

Një zëdhënës i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Prishtinë ka shprehur shqetësimin me mënyrën se si është kundërshtuar sot përpjekja e institucioneve të Kosovës për të vendosur rend dhe ligj në të gjithë territorin e Kosovës.


“SHBA-ja është e shqetësuar nga përgjigja që ju dha sot aksioneve për zbatimin e ligjit të Kosovës në territorin e Kosovës. E gjithë dhuna, e drejtuar qoftë ndaj autoriteteve, mediave, ose qytetarëve, është e papranueshme dhe duhet të hetohet dhe ndiqet penalisht deri në zbatimin e plotë të ligjit. Bëjmë thirrje për qetësi”, tha zëdhënësi.


Lexo më tej: Bomba molotov, gaz lotësjellës, arrestime/ Sërish tensione në veri të Kosovës 

Po kryediplomati i BE-së, Josep Borell nuk ka mbajtur të njëjtën linjë i cili është shprehur se janë të papranueshme veprimet e njëanshme që cënojnë sigurinë.

“Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme. Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes Dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën”, ka shkruar ai në një postim në “Twitter”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.