• |
ide | kryesore

Kjo e mërkurë ishte “Dita pa recipeta” dhe ka një arsye për të gjitha gratë

-Instant, Arkiva, Lapsi Leaks

Në fillim kishte një arsye thjesht politike: “një ditë në të cilën gratë të mos mbajnë sytjena në shenjë çlirimi nga konvencionet shoqërore, nga shtrëngimet, nga ngurtësia e roleve, nga një lloj i caktuar trashëgimie kulturore”.


Vitet e fundit, “No Bra Day” (Dita pa recipeta) ka marrë një vlerë tjetër, më shumë ndërgjegjësuese. Duke filluar nga viti 2015 kjo ditë u zhvendos nga korriku, për në 13 tetor për të theksuar rëndësinë e parandalimit të kancerit të gjirit.


Për këtë shkak data nuk u zgjodh rastësisht. “Dita pa sytjena” u vendos në mes të tetorit, “muaji rozë” i parandalimit, kushtuar luftës kundër kancerit të gjirit, i cili prek më së shumti gratë. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu