• |
ide | kryesore

Suedia akuzon Italinë: “Fyerje raciste ndaj Elanga nga një lojtar”

-Instant, Sport

Gjatë ndeshjes kualifikuese për Kampionatin Evropian U21 kundër Italisë, të luajtur në Monza, lojtari suedez Anthony Elanga zbuloi pas takimit se ai kishte qenë subjekt i komenteve raciste nga një kundërshtar. Kjo është ajo që lexohet në një shënim në faqen e internetit të Federatës Suedeze të Futbollit. “Treguam versionin tonë të asaj që ndodhi dhe paraqitëm një raport me gojë si për gjyqtarët ashtu edhe për delegatët e ndeshjes. Tani po presim një përgjigje përmes raportit të ndeshjes së arbitrit. Sapo të qartësojmë situatën, do të vendosim se si të veprojmë. Edhe shefi i sigurisë Martin Fredman është informuar për incidentin”, tha trajneri suedez i U21, Claes Eriksson.“Askush nuk duhet t’i nënshtrohet racizmit, është krejtësisht e papranueshme. Ne të gjithë e mbështesim dhe i qëndrojmë Anthony tani,” shtoi Eriksson.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu