• |
ide | kryesore

Tensionet në veri, Vuçiç: I thashë Lajçakut ndaloni ata, ose do t’i ndalim ne

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka mbajtur një takim urgjent në kazermat ushtarake të Serbisë në Rashkë, për të rënë dakord, siç u tha, se çfarë të bënin pas aksionit të sotëm të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës në veri.


Vuçiç tha se ka folur me emtë dërguarin e Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, të cilit i ka kërkuar “t’i ndalojë” veprimet e institucioneve të Kosovës.


“Ndaloni ata. Nëse nuk jeni në gjendje ta bëni, ne do t’i ndalim”, deklaroi Vuçiç se i ka thënë Lajçakut.

“Ata më thanë ‘ne jemi duke punuar për këtë’ dhe pastaj i bënë ata të tërhiqeshin. Megjithatë, duhet të keni parasysh, sipas inteligjencës sonë, ata kishin mbështetjen e të paktën një shteti për atë që po e bënin sot, dhe ky nuk është një vend i BE-së”, tha kreu i shtetit serb.

Vuçiç theksoi se në reagimin e tij, Bashkimi Evropian nuk i përmendi të dy palët, por e akuzoi Kosovën për tensionimin e situatës në veri të vendit.

“E vetmja gjë është se BE-ja nuk i përmendi më dy palët”, tha Vuçiç. Ai shtoi se Kosova u nxit nga fuqi të mëdha për aksionin e sotëm.

“Është dëshira e një pjese të fuqive të mëdha perëndimore për të destabilizuar dhe shembur gjithçka, në mënyrë që ata t’i menaxhojnë më mirë proceset, sepse kjo është gjithçka që mund të bëjnë”, tha Vuçiç në këtë takim.

2 Comments

 1. Po ky lideri yne global foli per çeshtjen si burokrat brukseli, apo reagoi duke miratuar rezolutat e serbise per balkanin e hapur.

 2. Nje kar te madh mund te besh ti Vuc buzpidhi si gjithmone.

  Juve duhet te ishit shfarros me kohe o ju qifsha kurvat e degjenruara serbe.

  Bene gabim gjeo strategjik Pashallaret Shqiptare ne vitet 1600 der ne 1800 kur kontrollonin Balkanin qe nuk ju shfarrosen ngadale nga faqja e dheut , edhe pse ishin skllever.

  Edhe fat i keq qe Gjermania humbi te 2ja lufterat boterore se sapun do ishit bere.

  Po nje faj tjeter te madh kane edhe bythqirat franceze qe nuk lejuan spastrimin total te serveve ne Mitrovice ne 1999.

  Po keta ngjarje jane vertete me ” fat” per Shqiptaret dhe projektin pseudo cifut ” open balkans” .

  Rasti me i mire per te mos pasur kufij te hapur me bastardet serve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu