• |
ide | kryesore

11 viktima në Filipine prej stuhive tropikale

-Instant, Lajme, Planet

“11 komunitete u përmbytën, por situata u qetësua të martën në mëngjes,” tha Rosellio Scheding, oficeri për komunikimin në provincën Kagayan për AFP.


Rrugët kryesore dhe urat vijojnë të jenë të përmbytura, shtoi ai, ndërsa bëri të ditur se uji ka nisur të tërhiqet ditën e sotme. Çdo vit, gati 20 stuhi dhe tajfune godasin Filipinet duke shkatërruar të korrat dhe infrastrukturën dhe duke lënë miliona njerëz në varfëri.


Atmosfera e ngrohtë mban më shumë ujë dhe për këtë arsye ndryshimet klimaterike kanë nisur që të shkaktojnë shira në sasi ekstreme dhe përmbytje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu