• |
ide | kryesore

Nga sot certifikata e COVID-19 bëhet e detyrueshme për punëtorët në Itali, protesta në disa zona

-Instant, Arkiva, Planet

Certifikata shëndetësore COVID-19, nga sot, është bërë e detyrueshme për të gjithë punëtorët në Itali.


Me këtë certifikatë, të gjithë atyre u kërkohet të dëshmojnë se janë vaksinuar kundër sëmundjes, janë shëruar nga infeksioni, ose kanë rezultuar negativë ndaj tij.


Më shumë se 85% e italianëve të moshës mbi 12 vjeç kanë marrë së paku një dozë të vaksinës anti-COVID, por rreth tre milionë punëtorë vlerësohet se janë ende të pavaksinuar.

Vendimi për ta bërë certifikatën të detyrueshme është një nga masat më të ashpra në botë kundër sëmundjes COVID-19.

Një punëtor pa të rrezikon të pezullohet nga puna pa pagesë dhe mund të gjobitet deri në 1,500 euro.

Italia e blinduar, protesta në disa zzona. Në garnizonin e Triestes të dokëve protestojnë kundër certifikatës së gjelbër dhe gjithashtu refuzojnë tamponat falas. Presidenti i Friuli Venezia Giulia, Massimiliano Fedriga, specifikoi: “Porti funksionon”.
“Greva nuk është e autorizuar, pjesëmarrja është krim”, nënvizoi Autoriteti i Garancisë.

Për promovuesit, mobilizimi është legjitim. Në Romë, nga ana tjetër, ata kundër vaksinave janë kthyer në shesh.

Sipas një sondazhi të kryer nga qendra Ipsos, dy të tretat e italianëve konsiderojnë se certifikata e tillë është e nevojshme.

Megjithatë, kundërshtarët kanë organizuar protesta në Romë, më 9 tetor, ndërsa tubime të tjera priten edhe gjatë ditës së sotme.

Italia e ka bërë të detyrueshme certifikatën për mësuesit dhe punonjësit e tjerë të sektorit publik qysh më herët, ndërsa punonjësve të kujdesit shëndetësor u është kërkuar vaksina qysh në prill.

Certifikata kërkohet për hyrjen edhe në bare, restorante, kinema dhe stadiume futbolli.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu