• |
ide | kryesore

Rama përdhunon opozitën/ Marsh, votoni zgjatjen e vettingut pa negociata

-Instant, Kryesore

“Reforma në drejtësi është për t’u kryer dhe jo negociuar”. Kështu ka thënë Edi Rama, në një prononcim për mediat pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste. Kryeministri ka theksuar se do të kërkojë zgjatjen e mandatit për dy organet e vetting-ut. Për atë të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK) dhe Komisionerin Publik, por pa e negociuar atë me opozitën, pa votat e së cilës ky ndryshim kushtetues nuk mund ta kalojë në parlament.


Të enjten grupi parlamentar i PS mori vendimin për të depozituar në Kuvend nismën e firmosur nga më shumë 1/5 e anëtarëve të Kuvendit për të filluar ndryshimin e kushtetutës për ti hapur rrugë zgjatjes së KPK dhe Komisionerëve Publik, duke e shtyrë procesin e vetingut nga KP1A deri më 31,12,2024. Duke shtuar 30 muaj të tjera (faksimilja poshte).


Aucune description de photo disponible.

Se prej nga i buron kjo siguri për te ecur përpara pa konsensus, kryeministri e ka lënë të kuptohet qartë kur ai ka folur për partneritetin e ngushtë me SHBA-në që ka për këtë çështje. Pikërisht kjo duket se është arsueja që ai shfaq këtë arrogancë edhe me opozitën e Bashës, njësoj sikurse bënte me opozitën e Kujtim Gjuzit dhe Jenisherit.

Në fakt, e vënë nën trysninë e fortë të qeverisë dhe të diplomatëve amerikanë opozita po e vuan së tepërmi këtë tentativë për ta trajtuar si një relike fasadë. Brenda saj prej kohësh po zjen debati se si do të duhet të lëpijë ato që ka bështyrë për vettingun.

Menjëherë sapo qeveria hodhi këtë ide nënkryetarja e re e PD-së, Grida Duma bëri deklaratën se opozita do të qe konstruktive me reformën në drejtësi. Ndërsa më tej, nënkryetari tjetër, Alibeaj, i pyetur në “5 pyetjet nga Babaramo” u përdrodh pa dhënë një përgjigje të saktë (video ketu poshte).

Më tej ish ministri dhe deputeti demokrat Genc Pollo në një shkrim të fortë, lëshoi apelin: “Një votë e deputetëve të PD pro zgjatjes së vettingut, do të ishte shumë më e rëndë dhe më e ligë sesa votat e deputetëve socialistë për shembjen e Teatrit Kombëtar”.

Lexo me tej:

Andi Bushati: Votat per vetingun, tradhëtia e fundit e Bashës

Dhe në fakt kështu është me të vërtetë. PD e ka denoncuar prej vitesh politizimin e vettingut, dhe rolin e tij selektiv në kapjen e reformës në drejtësi. Prandaj ajo e ka moralisht të pamundur tani, kur ndërkohë ky proces po demostron se ka dështuar, ti japë atij frymëmarrje.

Në pesë vite në filtrimin e pastërtisë dhe profesionalizmit të rreth 800 gjyqtarëve dhe prokurorëve, kanë arritur të përballen vetëm gjysma e tyre. Prandaj qeveria dhe disa ndërkombëtarë në hall, po i bëjnë thirrje PD-së të votojë ndryshime të reja kushtetuese për ta vazhduar këtë proces duke e zgjatur kohën e komisioneve të politizuara.

E vënë në këte pozicion të vështirë opozita është ndarë në dy ryma. Në atë të mbështetësve të bashës që nuk japin asnjë opbsion aq sa duket sikur nuk e kanë në dorë vendimmarrjen e tyre dhe atë të grupit që mbështet Berishën, i cili me anë të Oerd Bylykbashit ka hedhur versionin e këmbimit të votës për vettingun me reformën zgjedhore dhe atë teritoriale.

Por edhe këto Edi Rama as i ka përfilluar. Ai ka filluar pa bisedime proceduarat per futjen ne procesin parlamentar të zgjatjes së vettingut duke e lënë PD sërish me dilemën: do shërbejë si opozitë kukul apo do ndërmërë një votë anti-amerikane?   

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Pse nuk na sqaroni se çthote ligji ? Mesa di une , ky problem eshte parashikuar dhe i eshte dhene zgjidhje . Problemi qendron se politika dhe sidomos palloshi kerkon ta kete ai ne dore kalimin apo jo te te vetinguarve . Keta duan te kene gjithçka ne dore , kur e mira jone e perbashket eshte qe politikes ti hiqen kompetenca dhe drejtesia te jete e pavareur prej tyre . Kjo nuk duhet votuar , nese votohet athere ky bythec hollandez nuk ka kellqe jo te drejtoje Shqiperine por me ve ne dyshim nese eshte i afte te drejtoje familjen e tij .

  1. Ka ngerc kushtetues, kushtetuta parashikon qe mandati i komisionit te vetingut, pra ata qe suhtrojne vetingu mbi prokurore e gjykates, mbaron ne qershor 2022. Ishte supozuar qe deri atehere te gjith prokuroret e gjykatesit te ishin vetuar, ndersa deri me sot jan vetuar vetem gjysma.

  2. Ore ku e kane hallin keta plehrat e amerikes & sorosit qe insistojne ne zgjatjen me cdo kusht te mandateve te KPK dhe KPA, pse duan me cdo kusht qe t’ia zgjasin mandatet zagareve te tyre edhe duke shkelur kushtetuten?!
   I ashtuquajturi vetting ne vijim do te kryet nga KLGJ & KLP sic parashtrohet ne kushtetute, atehere pse kemgulin kaq shume banditet e kriminelit soros?!

  3. Mandati i anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerit Publik është 5 vjet nga data e fillimit të funksionimit tyre, ndërsa mandati i gjyqtarëve të Kolegjit të Apelimit është 9 vjet. Pas shpërbërjes së komisionit, çështjet e papërfunduara të rivlerësimit shqyrtohen nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, sipas ligjit. Çështjet e papërfunduara të rivlerësimit të prokurorëve shqyrtohen nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, sipas ligjit. Pas shpërbërjes së komisionerëve publikë, kompetencat e tyre ushtrohen nga Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme. Ankimet ndaj vendimeve të komisionit ende të papërfunduara do të shqyrtohen nga Gjykata Kushtetuese

   Neni 179 /b i Kushtetutes

 2. YMER GELBAZA KELLIRA E MBAN PENG EDI RAMEN ME DOSJEN E TIJ DHE KRISTAQ RAMES-KUR NUK I JAP LEKE EDI RAMA ,YMER GELBAZA E KERCENON ME DOSJEN E BERE PUBLIKE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA E MBAN KOPJEN ORIGJINALE TE DOSJEN E EDI RAMES ME BABAIN E TIJ KRISTAQ RAMEN KUR KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

 3. edhe ky bastardi, ashtu si saliu dhe like floriri, nuk e do reformen ne drejtesi. prandaj krijon konflikt me opoziten qe te duket sikur eshte problem opozita, thesht qe me mar me shum koh. o ram poturja, pas saliut je ti, o prijesi i galaktikes se ketij timit.

 4. po opozita do pazar njesoj sic mori ne 2017 gjysmen e qeverise, nuk i intereson drejtesia apo qytetaret. Ne nje vend normal do ishte opozita qe do bente presion qe sa me shpejt te vetoheshin prokuroret e gjygjtaret qe te qerohen nga sistemi te korruptuarit

 5. ” PD e ka denoncuar prej vitesh politizimin e vettingut,” hahahhahahahahhahahahaha e kush e ka denoncuar PD-ja hahahhahahahahahaha, PD me gjygjtaret e prokuroret e plepave hahahahhahaha, PD-ja LLalles hahahhahahahaa. Robqirat po bejn gam gam tani se i kan pas duart deri ne palce brenda drejtesise e gjygjater e prokuroret e PD kan rrjepur kete popull

 6. Mor qelbsina komuniste puniste edhe doktor berisha edhe z Basha jane pasuria me e madhe e pd.Ata duhet ta drejtojne te dy se bashku pd qe ta mundin perfundimisht edvinin e Zi .

 7. Ore ku e kane hallin keta plehrat e amerikes & sorosit qe insistojne ne zgjatjen me cdo kusht te mandateve te KPK dhe KPA, pse duan me cdo kusht qe t’ia zgjasin mandatet zagareve te tyre edhe duke shkelur kushtetuten?!
  I ashtuquajturi vetting ne vijim do te kryet nga KLGJ & KLP sic parashtrohet ne kushtetute, atehere pse kemgulin kaq shume banditet e kriminelit soros?!

 8. Në vjeshtën e vitit 1943 një partizan i plagosur serb ishte strehuar për disa muaj në kullën e Berishajve në Viçidol. Lind një afeksion me nënën e Saliut, asokohe vajzë e re, por kjo lidhje diktohet nga Zeqir Halili, xhaxhai i Saliut, që ka qenë një burrë i mençur dhe diskutojnë një darkë me burrat e tjerë të fisit, për ta vrarë partizanin serb që u kishte prekur nderin.

  Por Zeqiri shtiu mbi krevatin bosh, sepse serbi ia kishte mbathur pas njoftimit në kohë. Ky partizani serb (serbo-boshnjak) ka qëndruar në muajt shtator-tetor e nëntor në kullën e Berishës në vitin 1943, Saliu është lindur në 1 korrik 1944.

  1. o idiot, po të paktën kliko në google për ditëlindjen, aq më tepër sot që e ka ditëlindjen, hedh poshtë gjithë neveritë që mbart mendjajuaj prej idioti.

 9. YMER GELBAZA KELLIRA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT NE FB TWITTER INSTAGRAM DHE IK JA FUT KARIN NE BYTH IZET HAXHISE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH IZET HAXHISE NE BURG

 10. Pse tani eshte perdhunuar Lyli,ouha ai ka qysh doli nga cadra ne takimin kok me koke me Ram bolen ne 17 maj te 2017 ,po pse tani Sorros i ka perdhunuar qe te vegjel te dy ka bere pedofili me keta kurvi si Ram bolen si Lylin”.Shume vite perpara nje bej ne Shqiperi kishte dhe nje qehaja qe i sherbente,cdo mengjes kur beu ngrihesh nga gjumi hysmeqari i bente kafen dhe ja sevirte mbas kafes beu donte dhe nje purro tja ndiste hysmeqari ky i fundit ndiente bezdi kur i thoshte per puron dhe cfar beri para se tja ndiste ne fillim e fuste te virima ebythes se tij,kjo gje vazhdoj shume kohe deri sa nje dite beu u merzit dhe donte ta linte duhanin,si piu kafen nje mengjes nuk po e kerkonte puron,i thot hysmeqari te ta ndes puron jo i thot beu se do ta le ,mos thot hysmeqari tani qe m’u mesua mua bytha tani do ta leri ky?.”

 11. E ka parashikuar dhe zgjidhur Kushtetuta: “ Mandati i anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerit Publik është 5 vjet nga data e fillimit të funksionimit tyre, ndërsa mandati i gjyqtarëve të Kolegjit të Apelimit është 9 vjet. Pas shpërbërjes së komisionit, çështjet e papërfunduara të rivlerësimit shqyrtohen nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, sipas ligjit. Çështjet e papërfunduara të rivlerësimit të prokurorëve shqyrtohen nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, sipas ligjit. Pas shpërbërjes së komisionerëve publikë, kompetencat e tyre ushtrohen nga Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme. Ankimet ndaj vendimeve të komisionit ende të papërfunduara do të shqyrtohen nga Gjykata Kushtetuese”
  Nuk ka asnje arsye vec korrupsionit shtyrja e afatit kushtetues

 12. Politika si ndeshje futbolli.Luje topin majtas,djathas, ne qender dhe gol.Populli si gjithmone ha fara luledielli

 13. Ata e kane bere kastile kane ecur me ritme te avashta per kte fakt qe ti shtyhet afati. Te perfitojne te mirat qe ju jep kolltuku qe nga shoqerues e makine ne dispozicion sigurime dieta etj. Taksat tona marrin. Mos e pafshin piken e hajrit plerat qe nga qeveria e deri tek kto hajnat na rropen e na degdisen ne rruget e europes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu