• |
ide | kryesore

Klopp nis polemikat ndaj Newcastle-it saudit: “Asnjë fjalë për të drejtat njerëzore”

-Instant, Sport

Tekniku i Liverpoolit, Jurgen Klopp i ka bërë thirrje Premier League të justifikojë miratimin e dhënë për blerjen e Newcastle nga një fond i lidhur me familjen mbretërore të Arabisë Saudite dhe i kryesuar nga Princi i Kurorës, Mohammad bin Salman. Duke folur për efektet e mundshme të pronësisë saudite, tekniku gjerman tha se Newcastle tani është “në pronësi të një shteti” dhe do të kenë një vend “të garantuar” në Ligën e Kampionëve brenda pak vitesh.


“Unë prisja disa deklarata zyrtare nga CEO i Premier League Richard Masters, ose dikush tjetër, sepse të gjithë e dimë se ka shqetësime në lidhje me çështjet e të drejtave të njeriut,” shpjegoi Klopp. Unë mendoj se gjithçka është e qartë, ne të gjithë mendojmë në të njëjtën mënyrë. “Newcastle” është klubi i parë që tani është në pronësi të një vendi. Nuk jam i sigurt se sa vende janë akoma atje që kanë fuqinë financiare dhe interesat për ta bërë këtë, por është kështu. Pronarët e rinj të Newcastle kanë para të mjaftueshme për të blerë të gjithë kampionatin, “shtoi Klopp.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu