• |
ide | kryesore

Video/ Broja, goli parë në Premier League vlen tre pikë: Liverpool shkatërron Watford, Leicester përmbys United

-Instant, Sport, Video

Liverpool i jep një debutim makth Claudio Ranierit në pankinën e Watford: Reds imponohen 5-0 në Vicarage Road. Zhblloi ndeshjen Mané, pastaj trigolëshi i Firminos e mrekullia e Salah mbyllën historinë. Skuadra e Klpp momentalisht është e para në Premier League me 18 pikë. Menjëherë pas tyre (17) pozicionohet City, që mposht 2-0 Burnley me Bernardo Silva e De Bruyne, duke u shkëputur 3 pikë nga United, që u rrëzua 4-2 në Leicester. Tre pikë për Southampton nën shenjën e Brojës, me shqiptarin që i dha drejtim Leeds në ndeshjen që u zgjodh titullar.


WATFORD-LIVERPOOL 0-5
Liverpool dominon dhe fiton 5-0, duke shtypur Hornets në pjesën më të madhe të ndeshjes. Nuk ishte rastësi që kaluan në epërsi pas vetëm 9 minutash: Salah gjeti një filtër të shkëlqyer për Mane, i cili vetëm para Foster nuk bëri asnjë gabim duke shënuar golin e 100 në Premier. Sidoqoftë, 2-0 arriti para intervalit, dhe pikërisht në minutën e 37: Masina humbi topin dhe miqtë gjetën një kombinim fantastik, me Mané që shërbeu për Milner, autor i një asistim të shkëlqyer për Firminon, që me portën bosh, nuk mund të gabonte. Liverpool mbylli të gjitha diskutimet brenda dy minutave në pjesën e dytë: në minutën e 52, Firmino bëri tris e në të 54′, Salah shënoi me një gjarpërin mahnitës duke hyrë në histori: me 104 gola, ai është golashënuesi më i mirë afrikan në Premier League së bashku me Didier Drogba. Goli i pestë, megjithatë, arriti në aksionin e fundit, me goditjen nga pranë të Firminos, i cili e mbylli ndeshjen me trigolësh. Me këtë sukses, Liverpooli i Klopp ngjitet në 18 pikë dhe konfirmohet në pozicionin më të lartë të renditjes.


MANCHESTER CITY-BURNLEY 2-0
Manchester City përmbush detyrën e tij: tejkalon Burnley dhe mbetet në garë për kreun. Në rastin e tyre të parë të vërtetë të shënimit, Citizens kaluan në epërsi në minutën e 12. Bernardo Silva shënoi golin e avantazhit, duke përfituar nga topi i kthyer nga Pope. Në fillim të pjesës së dytë, një fotokopje e golit të parë dërgohet këtë herë mbi traversë nga Bernardo Silva. Formacioni i Guardiolës dominon, por arrin të sigurojë rezultatin vetëm në minutën e 71: Mahrez nuk arriti të gjejë impaktin me topin dhe u përplas me Tarkowski, topi ulet në këmbët e De Bruyne i cili me një goditje të dhunshme me të majtën e dërgon në rrjetë. Në fund një administrim i pastër nga City, që kthehet të fitojë në shtëpi pas një muaji.

LEICESTER-MANCHESTER UNITED 4-2
Poker i Leicester përballë Manchester United, i cili zbret në vendin e pestë, i parakaluar në renditje nga Brighton. Në të 19’, vjen edhe avantazhi i United: një gol i jashtëzakonshëm nga Greenwood që gjeti një goditje me të majtën nga jashtë zonës direkt në kryqëzimin e shtyllave, e pandalshme për Schmeichel. Sidoqoftë, në minutën e 32, Foxes barazuan: Iheanacho i vodhi një top Maguire, e pasoi për Tielemans që ndëshkoi miqtë. Finalja e ndeshjes është spektakolare: Leicester goditi shtyllën me Tielemans dhe përmbysi situatën në minutën e 79 me goditjen e Soyuncu. Rashford nënshkroi 2-2 i shërbyer nga Lindelof, por, në minutën e 83, Perez gjeti të lirë Vardy, që mposhti De Gean me të djathtën. Në kohë shtesë, në një goditje nga këndi, Djajtë e Kuq pësuan edhe golin e katërt nga Daka, që festoi realizimin e tij të parë në Premier League.

NORWICH-BRIGHTON 0-0
Gjysmë hap fals i papritur i Brighton në fushën e vendit të fundit në renditje: në Norwich, në fakt, formacioni i stërvitur nga Potter nuk arriti të shkojë përtej një 0-0 steril. Sidoqoftë, pavarësisht një rezultati që nuk pritej saktësisht në prag, Brighton arrin të kalojë Manchester United në renditje dhe tani e gjen veten të vetëm të pozicionuar në vendin e katërt në renditje, që do të thotë Ligën e Kampionëve. Pika e dytë për Norëich në fundin e klasifikimit.

ASTON VILLA-WOLVERHAMPTON 2-3
Një shaka e keqe në finale për Aston Villa të cilët, pas humbjes së fundit kundër Tottenham, nuk ishin në gjendje të fitonin përsëri (pavarësisht avantazhit të dyfishtë) dhe kështu e shohin zonën e Evropës më larg: Wolverhampton fitoi me përmbysje 3-2. Në minutën e 48, goditja me kokë e Ings theu ngërçin me sugjerimin e McGinn. Ky i fundit firmos dyfishimin në hyrje të zonës në minutën e 69. Por Wolves nuk u dorëzuan, sepse gjetën barazimin falë golave të Saiss (80 ‘) dhe Coady (86’), ndërsa Ruben Neves shënoi golin e fitores në minutën e 95.

SOUTHAMPTON-LEEDS 1-0
Suksesi i ngushtë për Southampton në shtëpi kundër Leeds: kështu Saints kthehen për të shijuar 3 pikët për herë të parë në këtë Premier League. Goli që vendosi ndeshjen erdhi në minutën e 53, kur Broja e gjeti veten përballë portierit kundërshtar dhe arriti lehtësisht ta mposhtë, në një asist të Redmond. Leeds tani është i katërti nga fundi në renditje.

Premier League England
Watford 0-5 Liverpool
Aston Villa 2-3 Wolverhampton Wanderers
Leicester City 4-2 Manchester United
Manchester City 2-0 Burnley
Norwich City 0-0 Brighton & Hove Albion
Southampton 1-0 Leeds United

1 Comment

  1. Ju humbet serioziteti juve te Lapsit nga gabimet trashanike qe bejne ato qe shkruajne materialet e pergatitura.
    Kjo ndodh rendom ne shkrimet tuaja. I keni gjetur me qiri keta te paafte?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu