• |
ide | kryesore

Zgjedhjet në RMV/ Për herë të parë votim biometrik

-Instant, Lajme, Të fundit

Votuesit dhe anëtarët e trupave zgjedhor duhet të mbajnë maska dhe të dezinfektojnë duart. Hapësirat e vendvotimeve duhet dezinfektohen paraprakisht dhe të ajrosen secilën orë.


Në garë për 80 komuna dhe Qytetin e Shkupit janë 299 kandidatë, ndërsa mbi 10,600 kandidatë për këshilltarë komunal dhe këshillin e Qytetit të Shkupit.


Më së shumti kandidatë për kryetar ka për Shkupin, respektivisht 12, ndërsa Struga dhe Dollneni kanë nga 8 kandidat. 24 janë kandidatë të pavarur. Nga kandidatët për kryetar komune vetëm 25 prej tyre janë femra.

Të drejtë vote kanë 1 824 864 qytetarë. Ndërkohë risi në këto zgjedhe është se për herë të parë në Maqedoni të Veriut do të votohet me “fingerprint” ose aparate që detektojnë vijat papilare të votuesve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu