• |
ide | kryesore

Bilanci tragjik i koronavirusit/ Mbi 4.9 milionë njerëz kanë humbur jetën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi deri më tani i ka marrë jetën të paktën 4,902,638 njerëzve në nivel global që nga fillimi i shpërthimit në Kinë në Dhjetor të vitit 2019, sipas analizës nga AFP.


Të paktën 241,039,700 raste pozitive janë regjistruar në botë, raporton agjencia e lajmeve.


Nga ky total i të infektuarve, shumica dërrmuese e tyre janë shëruar.

Por disa prej tyre kanë vazhduar të përjetojnë simptoma të Covid-19 edhe disa javë ose muaj më vonë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se numri i përgjithshëm i vdekjeve mund të jetë dy ose tre herë më i lartë se shifrat zyrtare, raporton AFP.


3 Comments

 1. Cdo vit ne Bote vdesin me shume se:
  18 Milione njerez nga semundjet Kardiovaskulare (zemra)
  10 Milione njerez nga Kanceri
  1.5 Milione njerez nga aksidentet automobilistike
  2 Milione njerez nga Corona

  Nuk ju duket qe po tallni pak bythen me lexusit??

  Bota ka 7.9 Bilion njerez, nqs cdo vit vdesin 2M nga Covid i bie te vdesin 0.025% e popullsise se Botes, dhe shumica jane mbi 60-70 Vjec.

  Corona eshte thjesht nje virus qe e ka vdekshmerine 2-3 here me te larte se gripi i zakonshem,

  Po statistikat e atyre qe kane kalu ne depresion dhe kane vra apo do vrasin veten per shkak te kufizimeve te mara me preteksin e korones pse nuk i jepni?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.