• |
ide | kryesore

Ndryshimet/ Cilët janë pesë njerëzit e Joe Biden për Ballkanin

-Instant, Kryesore

Diçka po ndryshon në politikën amerikane në Ballkan dhe këtë e ka vënë re së fundi edhe shtypi serb. Gazeta Blic, një e përditshme afër qeverisë i k kushtuar sot faqen e saj të parë pesë njerzve që do të drejtojnë diplomacinë amerikane në rajonin tonë. Këta janë njerëzit e Biden në Ballkan shkruan gazetat serbe duke i përshkruar ata si aktorët kryesorë për zgjidhjen e problemit të Kosovës. Blic i përshkruan ata si  “Diplomatë te ashpër, negociatorët të sprovuar, që e njohin rajonin në pëllëmbë të dorës dhe që të gjithë flasin serbisht!Ata janë, Kristofer Hill Ii pari majtas)i  cili do të udhëheqw ambasadën amerikane në Beograd, Gabriel Escobar (i dyti majtas) i cili do të jetë zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit që do të merret me Ballkanin Perëndimor, Jeffrey M. Hovenier (i pesti) cili pritet të zëvendësojë Philip Kosnettin në ambasadën e SHBA-së në Prishtinë, James O’Brien (ne mes), i cili është nominuar nga Joe Biden si koordinator për politikat e sanksioneve dhe emri i Michael Murphy( i katerti ne foto) i cili është do të jetë ambasador në Bosnje Hercegovinë.

Ndër ta veçohet Kristofer Hill i cili njihet mirë nga shqiptarët pasi u bë i pari diplomat amerikan që hapi ambasadën e SHBA-së në Tiranë. Ai i ka treguar këto në kujtimet e tij në një libër “pararojë” të përkthyer edhe në Shqip. Më pas ai u bë negociatori amerikan i marëveshjes së Rambujesë duke qenë njëkohësisht edhe ambasador në Shkup. Ai pati një rol të madh në krah të Richard Holbrook për të provokuar bombardimet e NATO-s mbi Serbi në vitin 1999.

Përpara Joe Biden ta thërriste për ta rikthyer në Ballkan, Hill kishte 11 vjet i larguar nga diplomacia dhe jepte mësim në Universitetin e Columbia-s, Marrëdhëniet Ndërkombëtare.

©Lapsi.al

 

 

9 Comments

 1. Por Veriu nuk ka braktisur vetëm fizikisht Berishën, por dhe përpjekjen e Berishës për ndarje Jug- Veri. Foltorja e tij në fakt është kthyer në një megafon përçarës jo vetëm për PD, por dhe kombin shqiptar. Në çdo foltore ai flet për diskriminim të Veriut dhe për një nevojë të revanshit të Veriut mbi Jugun.

  1. ANGAZHIMI NE PAQE,KA VLERAT NE EcURIN E ZHVILLIMIT VET,JO ANTIVLERAT,,NE NJERZIT ,JEMI ATO QE SOLLEM KET GJENDJE QE ASKUJT NUK I PELQEN ,ME VEPRIME TE PADREJTA DHE MOSKUNDERSHTIME TE DREJTA,DHE PO NE NJERZIT JEMI ATO QE MUND TE KTHEJM PAQEN thotë:

   lindje, prendim, veri, jug ,te gjith ne sulm per te zhvilluar dhe mbrojtur interesin e tyre,dhe zhvatur te drejtat tona,me menyrat perfaqsuesit dhe ter energjin me te mir te tyre,,kjo eshte,luft e ashper ,me pasoja per te gjith,sepse ne vetvete nuk ka te drejten hakun ,vlerat virtytin ,por interesin ,interesi nje pale per dicka kur eshte e padrejt behet padrejtesi per shumicen palet tjera ,padrejtesija gjat zhvillimit vet permban antivlerat,perplasjet shkatrrimin,duke cuar ne permbysje vet interresat, e gjitha kjo qe po zhvillohet eshte ne kundershtim ,me rrjellen se si eshte krijuar te funksionojne zgjilljet burimet e dobive ekujlibrat paqa, padreshtesija eshte krijuar si sprov per ne por ne rrjellen e zhvillimit behet shah mat kunder lojtareve te vet ,padrejtesin e urren cdo krijes po ti behet dhe te drejten hakun e deshiron sejcila eshte koha per te kuptuar, ne kohe,domosdoshmerit, dhe mos humbur kohe fuqi dhe miq te gjith,eshte koha qe te mos projektojme armikun ,por sejcili nga ne te shoh veten ne pasqyren e te vertetes dhe frenohet nga padrejtesija ndaj tjetrit,,dhe perball njeri tjetrit ,te paraqitemi ashtu sic jemi ne menyre natyrale per veten ton njeres me virtyt moral vlera, kjo eshte menyra me e bukur pershtateshme pranueshme per te na afruar ne identitetin e merituar njerzore,per te qen te vetdishem ,ne ate qe mendojme flasim dhe veprojme duke zgjellur natyralen qe mendimi fjala vepra jone ndaj vetes duhet tjete dhe ndaj tjereve ,si mjet qartesije gjallerije sigurije zgjillje paqe shprese shpetimi per ne,ndryshe smbetet tjeter mes nesh ,vetem te ndajme te keqen barut arm shkatrrimi ne mas ,humbje gje qe askush se deshiron,per veten e tije vetshkatrrimin,dy jan rruget ose rregullim permes te drejtes hakut,dhe behemi ndihmes dhe plotesues ne dobi te kuptojme pershtatemi dhe angazhohemi ne domosdoshmeri ose te projektojm armikun dhe perfundojm ne vetshkatrrim,ky eshte arti i pagabueshem i te kuptuarit te dobis ku dobija eshte me e malle se demi per te gjith,te kuptosh te miren dhe te keqen te dish ti ndash ,dhe pranosh te miren,si domosdoshmeri si dobi si kultur si krenari si qartesi si gjalleri si zgjillje si shpres si siguri si paqe si hak,si shpetim me vepra jovetem fjal respekt per te gjith,

  2. Ha mut ha o i paloqe! Po ju vjen fundi o tradhetate te ndyre dhe po dhiteni. Mos harroni o ndyresira se do te bashkohetedhr Meta me Berishen dhe per njezet e kater ore do shkoni ne pidh te semes o ndyresira ttadhetare , o eunuke. Shteti behet me burra jo me eunuke si ju hajdute tradhetare,kurva te sebise e te grekeve!
   .

 2. Ateher i bje te jesh pler jugu qe gjithmon e keni pasur dhe e keni merakun te ndani veri jug si baballaret tuaj o pler njeri🤮pasi jemi shum ne si Shqiperi dhe duhet dhe te ndahemi ee🤥.

 3. Po keta llumrat e Rilindjes Rama po shet Shqiperine dhe Kosoven bashke te Serbet keta merren me Foltoren Sales. Po kur te vdesi Sala me cfare do merreni o te humbur.

 4. Ndryshimet kushtetuese do të jenë prita e parë ku “fisi Basha-Hoti” dhe fisi Berisha do të përballen për të kuptuar fuqinë e tyre. Dhe kjo do të ndodh në parlament. Berisha është i detyruar të zgjedh pro ose kundër Bashës, kur të vihet para faktit të kryer të propozimeve për ndryshime të Kushtetutës.

  Më 2008, kur ia I bëri ndryshimet me Edi Ramën, kush nuk I votonte ikte nga PD. Dhe të mendosh që ai beri marrëveshje me Edi Ramën ne kurriz te PD, për të shpëtuar nga përfshirja e djalit të tij në Gërdec. Meqë është njeri që ka qejf “konsekuencën” politike, duhet të jetë gati të provojë të njëjtin standard për mbështetësit e tij, nëse votojnë kundër.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu